Hlavná stránka

>

Správy

>

Festival NEXT sa skončil, plánuje však ďalej zlepšovať podmienky pre novú tvorbu

Festival NEXT sa skončil, plánuje však ďalej zlepšovať podmienky pre novú tvorbu

30.11.2021 - 14:50 | redakcia

Na Slovensku sa v ostatných rokoch rozvíja tvorivo experimentujúca hudobná scéna prekračujúca hranice tradičných žánrov, podobne ako je to v iných krajinách. Desiatky autorov a autoriek s rôznym pozadím či vzdelaním sa venujú novým podobám improvizovanej hudby a zvukového umenia alebo multimediálnym projektom, prepájajúcim zvuk s vizuálnou či pohybovou zložkou.


Novú, inšpiratívnu tvorbu predstavujú pravidelne viaceré kluby, kultúrne centrá, vydavateľstvá či festivaly, ako je napríklad festival súčasnej hudby NEXT, ktorého už 22. ročník sa skončil uplynulý víkend v hybridnej online-offline podobe. Časť vystúpení sa totiž odohrala v nevšednom virtuálnom online priestore NEXT 3D World, kde si mohli návštevníci a návštevníčky prevtelení do avatarov počas niekoľkých dní spoločne vychutnať koncerty domácich aj zahraničných hudobných projektov a podiskutovať o festivalovom dianí.

Vytvorenie tejto futuristickej koncertnej platformy, ale aj ďalšie aktivity smerujúce k zlepšeniu prostredia pre inovatívnu tvorbu, sú súčasťou projektu občianskeho združenia Atrakt Art, ktorý realizuje tento rok vďaka podpore z Nadácie mesta Bratislava. Súčasťou projektu nazvaného "Zlepšovanie podmienok a rozvoj publika pre súčasnú hudbu" je implementácia stratégie rozvoja publika pre novú hudbu, ale aj pilotná zo série verejných diskusií o podpore experimentálnej hudby zo strany inštitúcií.

Online diskusia na tému "Čo s aktuálnou hudbou?" sa odohrala práve počas festivalu NEXT, kde sa nad možnosťami jej podpory nsa spoločne zamýšľali moderátor Oliver Rehák s hosťami Jurajom Bubnášom, dramaturgom Slovenskej filharmónie, hudobníkom a pedagógom Ferom Királym a Róbertom Špotákom, referentom pre oblasť hudby vo Fonde na podporu umenia.


Ako uviedol iniciátor projektu, dramaturg a hudobník Slávo Krekovič, v ďalších debatných pokračovaniach sa chcú venovať aj otázkam vzdelávania, verejnoprávnych médií či podpore tvorivého hudobného podhubia zo strany ďalších štátnych organizácií aj samospráv.

Za rovnako dôležitú súčasť rozvoja scény považujú organizátori aj sieťovanie a prepájanie samotných umelcov a umelkýň. Kým iné profesie či umelecké oblasti majú už vytvorené svoje platformy a organizácie, ktoré im dávajú hlas aj vo verejnej debate, sféra experimentálnej hudby zostávala doteraz rozdrobenou a málo viditeľnou. Každoročný zoznam nominácií na cenu Radio_Head Awards, ako aj zoznam hudobných projektov vo webovej databáze KRAA.SK, za ktorou stoja práve aktivisti zo združenia Atrakt Art, však ukazujú veľký tvorivý potenciál v krajine, ktorý sa spájaním a cieľavedomými aktivitami môže posunúťna ďalšiu úroveň.

V posledný novembrový deň sa preto online formou uskutoční aj zakladajúce stretnutie neformálnej občianskej platformy, ktorá má ambíciu združovať a prepájať hudbníkov a hudobníčky na experimentálnej scéne. Od novej iniciatívy si organizátori sľubujú posilnenie postavenia umelkýň a umelcov, ale aj prípravu ďalších krokov smerujúcich k zlepšovaniu podmienok pre invenčnú hudobnú tvorbu na Slovensku.

Informácie a vizuály redakcii Hudba.sk poskytol Slávo Krekovič z OZ Atrakt Art.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti