Spevák, skladateľ a zberateľ zvukov Majo Jenčo vydáva skladbu a video s názvom Záleží mi na Zemi. Po dvoch predchádzajúcich EP ide o vôbec prvú nahrávku vydanú pod pseudonymom Jeseň, v ktorej hudobník a skladateľ spieva po slovensky.


Záleží mi na Zemi je prvou Jenčovou oficiálne vydanou skladbou po takmer štyroch rokoch. Jej motiváciou sa stala túžba šíriť posolstvo o postupne zanikajúcom ročnom období, okolo ktorého sa sústreďuje celý Jenčov sólový projekt. Jeseň, podobne ako jar, v našich geometrických šírkach v dôsledku globálnych ekologických zmien postupne stráca svoje typické rysy aj trvanie.

"Dlho som hľadal, čo svojou hudbou povedať, a jedného dňa mi to zapadlo. Kto iný by mal rozprávať o záchrane planéty, ak nie ročné obdobie, ktoré už možno za pár rokov stratíme? Skladbou chcem motivovať ľudí k činom a k ekologickej zodpovednosti," hovorí Majo Jenčo


Pôvodný klavírny podklad hudobník z Vranova nad Topľou produkčne zavŕšil po nedávnom presťahovaní sa do Bratislavy, pričom v nej uplatnil skúsenosti zo skladania hudby do divadelných predstavení a médií. V závere ambientne a experimentálne ladenej kompozície tak možno počuť aj výraznejšie dychy či sláky.

Na rozdiel od predchádzajúcej tvorby Jenčo spieva v slovenčine, s ktorou začal pracovať najmä kvôli jej priamočiarosti a zrozumiteľnosti: "
Slovenčina je výzva, no chcel som, aby mi bolo viac rozumieť. Páči sa mi možnosť jednou vetou vyjadriť úplne všetko. Lásku, nádej aj vieru," dodáva.

Videoklip so zábermi natočenými na retro formát VHS vznikali v priebehu uplynulých troch rokov práve počas jesene. Zachytávajú rôzne prírodné lokality Slovenska, najmä v okolí Bratislavy a Vranova. 


Majo Jenčo sa na slovenskej hudobnej scéne objavil pred vyše desiatimi rokmi, keď pôsobil ako frontman space-popovej formácie Frequency. Debutový, no zároveň i posledný album kapely s názvom Moon Starer vyšiel v roku 2015 pod značkou Warner Music. V súčasnosti pôsobí spoločne s bratom Danom v avant-popovej kapele White Place.

Pod menom Jeseň začal sólovú tvorbu s charakteristickým nekonvenčným downbeatovým zvukom a experimentálne ladenými klavírno-elektronickými kompozíciami vydávať v roku 2017, kedy vyšla eponymná EP nahrávka. Jej 
druhá časť vyšla o rok neskôr. Obe EP možno vypočuť na platforme Bandcamp, kde je taktiež možné tvorbu Maja Jenča podporiť dobrovoľnou finančnou sumou. 

Text: Matej Kráľ