Andrej Gmuca a Juraj Kocnár sú dvaja kamaráti, ktorých spojila hudba. Vyštudovaní muzikanti z Trenčína, každý s vlastným príbehom a skúsenosťami, spojili svoj talent v zoskupení s názvom Slowlick a na značke Slnko Records vydávajú nečakane vyzretý debutový album Mare Liberum Apertum.


"Tvoríme hudbu k imaginárnym príbehom. Celý projekt je v prvom rade o priateľstve," hovoria Andrej Gmuca a Juraj Kocnár. Obaja ovládajú hru na niekoľko hudobných nástrojov - husle, basu, gitaru, banjo či klávesy. Majú za sebou cestovanie, práce v zahraničí a pôsobenie v rôznych súboroch, kapelách aj orchestri. To všetko sa v ich spoločnom projekte Slowlick prejavuje v otvorenom a slobodnom prístupe k tvorbe.

42-minútová nahrávka Mare Liberum Apertum je mimoriadne komplexným a rozmanitým dielom so širokým nástrojovým obsadením. Nápadité gitarové plochy dopĺňajú alebo striedajú lesný roh, trúbky, harfa či cimbal. Melancholické a psychedelické harmónie chvíľami prechádzajú do tanečných basov a miestami dokonca do akejsi "slowlickovskej" verzie súčasného bluegrassu.


Nad všetkým sa nesie hlas spoluautora Andreja Gmucu a viacerých hosťujúcich speváčok z trenčianskej scény - Niny Kohout, Jany Salvi (ex-Bulp) a Radmily Svensson (YouCoco). Tá je spoluautorkou hudby v skladbách Dangerous a TLV, ktoré i otextovala. Album je plný symbolických odkazov na súčasnosť aj minulosť, inšpirovaný literatúrou, filmom a osobnými zážitkami.

Zároveň je čiastočne aj prehliadkou talentu, ktorý sa koncentruje v (nielen) trenčianskej hudobnej komunite. Okrem spomenutých speváčok boli k spolupráci prizvané ďalšie mená ako Peter Kohout, Juraj Ofúkaný, Jakub Zaťko, Marián Slávka, Adam Oleksík, Matúš Homola či Karol Mikloš, ktorý sa postaral o postprodukciu jednej skladby.


Názov Mare Liberum Apertum odkazuje na princíp slobodného mora, na územie, ktoré nikomu nepatrí a každý sa na ňom môže voľne plaviť. "Tento koncept nás inšpiroval aj v našej tvorbe. Preto je na albume toľko interpretov a spoluprác. Navzájom si pomáhame, radíme a takto otvorené by sme to radi nechali aj do budúcnosti," hovoria Juraj a Andrej.

Horúci ašpirant na debut roka obsahuje 11 skladieb, ktoré zmixoval Tom Lobb a o mastering sa postaral Tomáš "Gaex" Karásek. Päť pesničiek nájdete na streamovacích službách, celý album v digitálnej verzii je však dostupný aktuálne iba cez vydavateľstvo Slnko Records. CD aj vinylová verzia sú v predpredaji a najbližšie koncerty plánujú Slowlick v budúcom roku.

Album z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a SOZA.   


Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytol Alexander Čerevka zo Slnko Records. Viac sa o formácii Slowlick dozviete na jej oficiálnej Facebook stránke.