Kapela Nylon Union 23. januára na značke Vlna Records vydala nový album s názvom Words And Waves, ktorý je jej prvou zverejnenou nahrávkou od roku 2019. V poradí štvrtý album skupiny prináša 12 skladieb na pomedzí alternatívneho rocku a elektronickej hudby, ktoré sú založené na silných melódiách zasadených do harmonicky vybrúsených podkladov.

Na textoch spolupracovali autor hudby, spevák a gitarista Richard Imrich, spolu s básnikom a prozaikom Petrom Šulejom a o produkciu sa postarali Erik "Losos" Horák (Noisecut, Zlokot) a Lukáš Zdurienčík (Blame Your Genes).

"Erik spolu s Lukášom vytvorili na Words And Waves organicky znejúci celok, ktorý na rozdiel od mojej minimalistickej produkcie na predchádzajúcich albumoch otvára úplne novú éru zvuku Nylon Union," hovorí frontman Richard Imrich. Zvuk albumu bol vytvorený fúziou modernej elektroniky a živých nástrojov, no nechýbajú ani charakteristické vrstvy gitarových stien a analógových oscilátorov. 

Leitmotívom albumu sú slová strácajúce sa nevyhnutne v tichu. Jednotlivé skladby to ticho ohmatávajú, skúmajú ho a hľadajú jeho podstatu, každá svojím vlastným spôsobom. "V roku 2018 sme spolu s Petrom Šulejom napísali text k piesni Poetry of Ice, ktorá vyšla na predchádzajúcom albume Into Waters Islands Dreams and Creatures Come (2019). Už vtedy sme obaja tušili, že spolupráca bude fungovať aj ďalej," pokračuje Richard Imrich.Slovenský text od "virtuálnej poetky"

V záverečnej skladbe albumu Rotácie ticha sa ako hostka predstavila slovenská literárna vedkyňa a poetka Zuzana Husárová. Text piesne bol vygenerovaný neurónovou sieťou, založenou na jazykovom modeli GPT-2, ktorú Zuzana Husárová s programátorom Ľubomírom Panákom nazývajú Liza Gennart. Tento jazykový model bol vyladený na veľkej databáze slovenských básní, takže poéziu píše v slovenčine. Text piesne vznikol zadaním hesla "rotácie ticha" ako vstupu algoritmu. 

Nylon Union debutovali v roku 2001 titulom Oxeyed EP. O 12 rokov neskôr nasledoval album Sine Sine (2013). Obe nahrávky vyšli na značke Deadred Records. Neskoršie dva experimentálne albumy Undisclosed Grounds (2018) a Into Waters Islands Dreams and Creatures Come (2019) vyšli vo vydavateľstve Vlna Records.

Zdroj: TS Vlna Records (Hudba.sk edit)