Hlavná stránka

>

Správy

>

Spať počas koncertu je OK. V Bratislave sa chystá celonočný ambientný festival

Spať počas koncertu je OK. V Bratislave sa chystá celonočný ambientný festival

31.05.2019 - 12:10 | redakcia

Pre poslucháčov a hudobníkov, ktorí si najradšej vychutnávajú hudbu poležiačky, vzniká unikátny festival Dream Scenes Bratislava. Maratón spánok navodzujúcich koncertov vyplní priestory Novej Cvernovky v sobotu 29. júna a predstaví sa na ňom deväť známych slovenských hudobníkov a projektov hrajúcich ambient a drone.


Alapastel, Casi Cada Minuto, Charon, Whithe, 16 Colours, Vrtačky po desáté hodině, Phragments, Chaosdroid a Prvočísla vás budú svojou tvorbou unášať počas noci ponad najrôznejšie fantastické scenérie. Koncerty začnú od 21:00 (brána bude otvorená od 20:00) a pokračovať budú až do ranných hodín. Návštevníci sa budú môcť uložiť na svojich lôžkach a nechať hudbu, nech sa hrá s ich snami.

Nový rozmer vnímania hudby 

Festival Dream Scenes Bratislava organizujú hudobníci a ich priatelia svojpomocne, bez sponzorov, preto aj honoráre hudobníkom sú naviazané výlučne na predaj vstupeniek a prípadnú fanúšikovskú podporu.
 "Je to experiment pre mozog, nový rozmer vnímania ambientnej hudby v predspánkovej meditácii, samotných spánkových fázach v priebehu noci, až po ranné prepojenie s lucidným snom. V Prahe má tento formát dobré ohlasy, majú za sebou niekoľko koncertov, jedného som sa zúčastnila a vnútorne som cítila, že by to mala zažiť aj Bratislava," hovorí členka organizačného tímu Alica Danielová.

Celonočný prespávací festival chce priniesť úplne nový kultúrny zážitok a zároveň obohatiť bratislavskú elektronickú hudobnú scénu. "Ak patríte k ľuďom, ktorí radi trávia čas pokojne a rozjímavo, nočný život v Bratislave neponúka veľa možností. Ak nemáte chuť žúrovať a nechcete zostať ani zavretí doma, môžete skúsiť niečo, na čo je ambientná hudba skoro stvorená. Prísť si ju poležiačky vychutnať spolu s desiatkami podobne naladených ľudí," pozýva spoluorganizátor akcie a hudobník Lukáš Bulko, ktorý minulý rok debutoval na medzinárodnej scéne s úspešným projektom Alapastel.


Zvuk, v ktorom sa dokážete stratiť

Organizátori festivalu odporúčajú priniesť si vlastné veci na spanie - deky, vankúše, karimatky, spacáky, plyšové zvieratká, penové podložky a pohodlné oblečenie sú vítané. V prípade, že sa návštevníci budú chcieť občerstviť, vo vedľajšej miestnosti bude spoločenský priestor s barom. Raňajky sa zakupujú večer pri vstupe, pripravené budú o 8:00 v priestoroch baru, k dispozícii bude aj vonkajšia terasa v parku budovy.
 

Pre samotných hudobníkov aj poslucháčov ambientu je jednou z najdôležitejších podmienok dobrej hudobnej akcie vysoká kvalita zvuku. "Na ambient sa najlepšie naladíme, keď máme kvalitný, detaily vykresľujúci zvuk, ležíme a zistíme, že sa v ňom dokážeme stratiť. Hudba nebude hrať nahlas, preto chceme zabezpečiť čo najkvalitnejšiu aparatúru," dopĺňa ďalší člen organizačného tímu a hudobník Lukáš Medlen alias Charon.

Všetci zúčastnení hudobníci budú hrať len svoju vlastnú autorskú hudbu a viacerí avizujú pre túto príležitosť exkluzívny live set. "Set na Dream Scenes bude výnimočný zapojením hlasu a dôrazom na repetíciu," prezrádza Slavo Herman, ktorý stojí za projektom Casi Cada Minuto.


Celonočný prespávací ambient a drone festival Dream Scenes Bratislava patrí ku konceptom, ktoré sa už úspešne zabehli v zahraničí, napríklad v Berlíne, Prahe, či New Yorku. Ak sa pilotný festival podarí, do budúcnosti pripravujú organizátori sériu menších prespávacích hudobných podujatí za účelom hrania lokálnych live setov a počúvania nových ambientných albumov zo svetovej scény. Zároveň chcú pripraviť pokračovanie festivalu v Novej Cvernovke a pozvať do Bratislavy aj zahraničné mená.

Všetky podrobnosti o tomto unikátnom podujatí nájdete na jeho Facebook evente. Ak máte dobré nápady a chceli by ste sa pridať do organizačného tímu, napíšte organizátorom na www.facebook.com/dreamscenesbratislava.

Redakciu Hudba.sk informoval Lukáš Bulko. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Martina Mlčúchová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti