Už sú to tri roky, odkedy skupina Le Payaco vydala svoj magnum opus – album Pohybliví v nehybnom. Nahrávka bola rok po svojom uvedení na trh vyhlásená za album roka 2020 na Radio_Head Awards i na českom Andělovi. Tieto ocenenia však boli len symbolickou náplasťou na to, ako negatívne život kapely v roku vydania nahrávky poznačila pandémia. Kvôli nej sa svet zo dňa na deň skutočne "znehybnil" a hudobná scéna v podstate až do tohto roka prežívala mimoriadne náročné obdobie.

Nemožnosť koncertovať naplno a naživo tak podporiť oceňovaný titul členovia Le Payaco využili na skladanie pesničiek na jeho nasledovníka, na ktorom sa autorsky podieľala opäť celá kapela.

"Všetky pesničky, ktoré za posledné obdobie vznikli, sme nahrali v Birdland Studios. Držali sme sa toho, čoho sa držíme pri každom novom albume – žiadne hranice neexistujú. Aby mohlo vzniknúť niečo nové, každý z nás má priestor a úplnú slobodu priniesť, čo len chce a ostatní mu, ak je treba, s tým pomôžu. Častokrát to však ani nie je treba, lebo skladbu má do detailu vymyslenú," prezradil spevák a gitarista Tomáš Sloboda.

"Práca na nových pesničkách bola veľmi kreatívna a zábavná. O to viac, že sme pracovali pre nás v novom štúdiu Birdland, ktoré poskytuje pre muzikantov naozaj až neobmedzené možnosti. Sú tam k dispozícii nástroje a technológie, ktoré vás v pozitívnom zmysle slova nútia byť tvorivý. Z každej strany sa na vás usmeje nejaký nástroj, ktorý chcete vyskúšať. Nahrávanie bolo pre nás obrovskou radosťou i relaxom," doplnil bubeník Juraj Vitéz.

Práve on je autorom melancholického, vyzretého, dopredu hľadiaceho a hudobne aj textovo podmanivého prvého singla Vtáci, ktorý Le Payaco zverejnili spolu s videoklipom.

Pieseň o tom, ako neopakovať chyby našich predkov

Síce členovia skupiny sa počas nahrávacieho procesu často držia pravidla "kto pieseň prinesie, ten ju aj naspieva",  v tomto prípade sa o finálnu verziu spevu postaral Tomáš Sloboda. "V štúdiu sme chvíľu diskutovali, lebo chalani razili názor, že každý si odspieva svoje autorské pesničky. Na demo nahrávku som ju teda naspieval ja, ale v hlave som mal stále, že ju bude spievať Tomáš. Potom už zostalo iba čakať, či sa jej chytí, či sa mu zapáči a či do nej dá svoj interpretačný vklad. Som rád, že sa tak stalo. Myslím, že mu táto pieseň sadla," teší sa Juraj Vitéz.

"Kvôli chorobe som nemohol byť v štúdiu, keď chalani pesničku nahrali. Ale časom ma začala viac a viac priťahovať. Urobili sme v nej pár aranžérskych zmien a zrazu som mal pocit, že ju budem spievať rád. Juraj použil slová, ktoré idú prirodzene do úst a ľahko sa počúvajú. Zmenil som len jedno slovo. Okrem toho sa dotkol témy, ktorá je aplikovateľná dnes, zajtra aj o tridsať rokov – chýb našich predkov, rodičov. Chyby, ktoré ak sa v danej chvíli  správne rozhodneme, už ich nemusíme aplikovať v našich životoch. Ani naše deti,“ myslí si Tomáš Sloboda.

Zaujímavosťou je, že text piesne napísal Juraj iba deň pred nahrávaním. V hlave mu dookola hrala melódia skladby a jej slová sa začali objavovať súčasne s ňou. Išlo o veľmi spontánny proces, ktorý prekvapil aj samotného autora. "Neviem, či som niekedy niečo takto rýchlo napísal. Pri tvorbe som sa nechal inšpirovať čiastočne svojím životom a niečo sa jednoducho len hodilo. Čo je ale dôležité, je to, že celý text bol vytvorený z pozitívnej energie - z radosti zo života, ktorú momentálne prežívam aj vďaka môjmu synovi Adamovi, ktorý mi bol pri tvorbe inšpiráciou. V piesni sa spieva 'Každý doletí tam, kam doletieť má', a to je aj môj prípad. Doletel som tam, kde som šťastný a to prajem každému prostredníctvom tejto piesne."

Le Payaco, 2023 Zdroj: Jozef SteineckerVideoklip využili aj na vzdanie pocty kolegom z hudobnej scény

O réžiu a strih videoklipu sa postarali Tomáš a Juraj spoločne s Jozefom Steineckerom z agentúry Clockwise. Pri postprodukcii sa graficky využili aj najnovšie technológie AI. V rámci dobrých vzťahov a medziagentúrnych spoluprác podali pri realizácii klipu pomocnú ruku aj Sašo Smik z ApplePie a Štefan Kozák z Creative PRO.

"Video sme natočili na kľúčovacom pozadí a postprodukčne sme využili technológiu AI na tvorbu priestorov a pozadí. Pomohlo to tak dotvoriť surrealistický obraz, ktorý korešponduje s metaforickým textom," priblížil vznik klipu Juraj Vitéz a Tomáš Sloboda dopĺňa: "Zakomponovali sme do neho aj odkaz na našu hudobnú scénu, ktorá si vďaka mnohým kapelám a interpretom stále udržuje vysokú úroveň ako po umeleckej stránke, tak aj v spoločenských postojoch. Tieto dve veci spolu úzko súvisia a nedajú sa oddeliť. Za jeden z kľúčov považujem tvorbu v slovenčine."

Tak schválne, ktoré kapely a interpretov ste našli na Tomášových tričkách či Jurajových bubnoch?

Pieseň Vtáci je prvou ukážkou z pripravovaného siedmeho radového albumu Le Payaco, ktorého názov zatiaľ zostáva prekvapením. Kapela hrá v zostave Tomáš Sloboda (spev, gitara, piano), Martin Stempel (spev, basgitara), Juraj Vitéz (spev, bicie, perkusie), Tomáš "Tomky" Vagaský (gitara) a Jerguš Oravec (spev, gitara, syntetizátory). 

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol PR manažér Marek Kučera. Správu sme upravili a doplnili.

Súvisiaci interpreti: Le Payaco