Už o necelý mesiac, 23. a 24. septembra, sa v štúdiách Slovenského rozhlasu uskutoční 9. ročník mestského hudobného festivalu City Sounds Bratislava. Dve pódiá privítajú okrem etablovaných medzinárodných hudobníkov ako Alfredo Rodríguez, Kinga Głyk či Nicola Conte aj talenty domácej hudobnej scény.


Tešiť sa môžete napríklad na Davida Kollara, Lukáša Oravca, Nikolu Bankova, Trilobeat, Darkness Positive, Uniqat, Baroque Goes Jazz Trio alebo jazzovo-rapový projekt Džez a hrúza. Na jednom mieste tak môžete za dva dni zažiť naozaj pestrý prierez kvalitnej domácej hudby vychádzajúcej nielen z jazzu a zahŕňajúcej vplyvy a elementy rôznych žánrov. Vstupenky na festival City Sounds 2022 si už teraz môžete kúpiť v predpredaji na oba dni za 25 eur. 

"Myslím, že aj deviaty ročník City Sounds ukazuje, v čom je jedinečnosť tohto festivalu - nebojí sa hľadať, nachádzať, ale hlavne spájať. Nové progresívne tváre na slovenskej scéne, tradičné, overené koncepty, ale aj nové trendy. No hlavne, spája a vytvára priestor pre umeleckú konfrontáciu. Zámerne sa vyhýbam spojeniu 'konfrontácia svetového so slovenským', pretože na festivale sa vždy ukáže, že slovenské je svetové a z umeleckých kolaborácií vychádza vzájomné obohacovanie. Vždy sa teším, ak to publikum cíti podobne," približuje Marián Pavlovič, jeden z organizátorov festivalu. Potvrdené domáce mená v lineupe jeho slová jednoznačne potvrdzujú.


David Kollar je etablovaný slovenský hudobník s množstvom medzinárodných spoluprác a tento typ vystúpenia zvolil aj pre City Sounds, kde sa predstaví v triu. Pôjde o jedinečné živé improvizované vystúpenia "Hudby štvrtého sveta", teda hudby neurčitého žánru či kultúrneho prostredia v zostave s dvojicou Rick Cox a Paolo Raineri, doprevádzanej štúdiovým a koncertným zvukárom Arnaudom Mercierom. Pôvodcom pojmu "Hudba štvrtého sveta" je americký skladateľ a trubkár John Hassell, ktorý ho pomenúva ako unikátne spojenie hudby klasickej, starej, s modernou, digitálnou, hudby komponovanej a improvizovanej či hudby východnej a západnej. Koncert v Bratislave je súčasťou turné, v rámci ktorého trio vystúpi aj v Trnave, Martine a Prahe.


V medzinárodnom 13-člennom zoskupení Lukáš Oravec Orchestra, ktoré nedávno získalo cenu Radio_Head Award za jazzovú nahrávku roka, sa stretávajú hudobníci z Česka, Maďarska, USA, Nemecka a Slovenska. Album Light of Blue je právom považovaný za jeden z najlepších orchestrálnych počinov minulého roka u nás.

Džez a hrúza je hudobné teleso hrajúce autorské skladby dvoch bratov, Milana a Ondreja Kopeckých, ktoré sa žánrovo pohybujú "niekde medzi džezom a hrúzou". Pri tvorbe vychádzajú zo svojich životných skúseností inšpirovaných popkultúrou a vlastnou fantáziou. Žánrovo nadväzajú na rockovú paradigmu, ktorú miestami obohacujú vlastným rytmickým výrazom, či voľne improvizovanými časťami.


Saxofonista Nikola Bankov, rodák z Humenného študujúci v Dánsku, je už teraz oceňovaným mladým umelcom a napríklad časopis Forbes ho umiestnil do svojho rebríčka 30 pod 30 (každoročnej selekcie tridsiatich úspešných Slovákov pod tridsať rokov).  

Slovensko-český projekt Uniqat prepája hudobné cítenie gitaristu Vlada Mikláša a Jakuba Šindlera. Oboch môžete poznať zo známejšieho projektu Bert & Friends, ale ako duo na svojom debute ponúkli podstatne kľudnejšiu a introvertnejšiu polohu, ktorú predstavia aj v Bratislave. Album s názvom Silence bol nominovaný na Rádiohlavu v kategórii Cena novinárov.


Pôvodne martinskí Darkness Positive sú známi energickými koncertmi plnými prekvapujúcich momentov. Kapela je vyskladaná z kvalitných inštrumentalistov, ktorých tvorba je postavená na prechodoch medzi žánrami a svojských textoch gitaristu a speváka Šimona Švidraňa. Ten sa popri hraní s kapelou a iných projektoch, vrátane úspešnej spolupráce s raperom Vecom, venuje aj sólovej tvorbe.

Prepojenie žánrov, a to naprieč storočiami, ponúkne aj Baroque Goes Jazz Trio. Jedná sa o autorský projekt flautistky Lenky Molčányiovej, ktorá sa rovnako virtuózne pohybuje na poli starej hudby aj jazzu. Už počas štúdia zobcovej flauty a jazzového saxofónu na zahraničných školách rada miešala tieto dva štýly, keďže ich spája najmä umenie improvizácie. V triu vystúpi s vynikajúcimi multižánrovými hudobníkmi - huslistom Jánom Kružliakom ml. a klaviristom Milošom Bihárym.


Trilobeat je zase hudobný projekt, ktorý prináša čerstvý prístup k modernej inštrumentálnej hudbe. Žánrovo vzpierajúce sa klavírne kompozície Jakuba Mikulu dopĺňa netradičné využitie priečnej flauty a vokálu Kataríny Mikulovej. Dynamickú rytmiku kapely tvoria na basgitare Norbert Neuschl (King Shaolin, Celeste Buckingham) a na bicích nástrojoch Marek Sasko (Horehigh, Matej Vavra Band, Genius Locci). Ich tvorba zaujala nadšencov alternatívnej hudby, prog-rocku či nu jazzu.

"Koncept 12 interpretov - 2 pódiá - 2 dni sme vymysleli aj z časového hľadiska tak, aby si divák našiel to svoje bez stresu, v akusticky dokonalom prostredí, s možnosťou občerstviť sa či podiskutovať s priateľmi o práve zažitom. Veríme, že si u nás divák so slabosťou na jazz a jemu príbuzné žánre nájde to svoje," dodáva Marián Pavlovič.

Kompletný program festivalu City Sounds 2022:

piatok 23. 9. (od 18:00)


S1
Lukáš Oravec Orchestra
Rick Cox - David Kollar - Paolo Raineri
Kinga Głyk

S2
Džez a hrúza
Trilobeat

sobota 24. 9. (od 18:00)

S1
Nikola Bankov Band
Alfredo Rodriguez Trio
Nicola Conte & Spiritual Galaxy

S2
Darkness Positive
Baroque Goes Jazz Trio
Uniqat

Z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj, Nadácia Bratislava, SOZA a Taliansky inštitút v Bratislave.

Prečítajte si tiež: Festival City Sounds opäť prinesie silné mená svetovej aj domácej hudby

Reprtáž z minulého ročníka: City Sounds Festival 2021: najlepšia septembrová akcia, ktorú ste zmeškali

Všetky podrobnosti o festivale nájdete na stránke www.citysounds.sk a na Facebook evente.

Festival City Sounds vznikol v roku 2012 na základe dopytu vzdelaného publika po kvalitných hudobných zážitkoch. Promotéri a producenti stojaci za hudobnou tradíciou tohto festivalu majú množstvo skúseností s organizovaním hudobného života, koncertov a festivalov na Slovensku, kde za krátky čas dokázali predstaviť unikátnych umelcov z celého sveta, ako sú Macy Gray, Jane Birkin, Gregory Porter, Cassandra Wilson, Stanley Clarke, Branford Marsalis, Al Di Meola, Lisa Simone, Postmodern Jukebox, Incognito, Jose James, Liz Wright, John Scofield, Gonzalo Rubalcaba, Dianne Reeves, Kurt Elling, Victor Wooten, Mario Biondi, Marcus Miller, Jamie Woon, Koop, Candy Dulfer, Randy Brecker, ale aj významné slovenské hviezdy ako slovenský rodák Andreas Várady, Juraj Griglák, Hana Gregušová, orchester Cappella Istropolitana, Lash & Grey alebo Sisa Fehér.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk za organizátorov festivalu poskytol Michal Húska. Spráuvu sme upravili.