Česká dychová kapela Moravanka po 50 rokoch ukončila svoju činnosť. Dôvodom je okrem iného vysoký vek jej zakladateľa a kapelníka Jana Slabáka. Informoval o tom vo štvrtok webový portál Českého rozhlasu.

Moravanka naposledy vystúpila tento týždeň v obci Lomnice v okrese Brno-vidiek. Jej členovia nastúpili na pódium v sále tamojšej Sokolovne v slávnostnom oblečení. Finálny koncert sa skončil za hlasného potlesku divákov postojačky.

Kapela po prvýkrát hrala v decembri 1971. Trubkár a hudobný pedagóg Jan Slabák ju vytvoril z jedenástich profesionálnych hudobníkov – svojich kolegov zo Štátnej filharmónie Brno. Hudobník, ktorý v marci oslávil osemdesiatku, priznal, že v jeho veku mu zdravie už dobre neslúži a každé vystúpenie ho unavuje. Táto skutočnosť a tiež menej koncertov v čase covidovej pandémie ho prinútili pôsobenie kapely ukončiť.

Moravanka vystupovala s piesňami, ktoré vychádzajú zo slováckeho folklóru. Doma i v cudzine odohrala tisíce koncertov, objavovala sa aj v rozhlase a televízii. Kapela vydala desiatky albumov, z ktorých sa predali milióny kusov. Zdrojom jej popularity bol najmä osobitý zvuk a švih, ktorý je vlastný skôr jazzovým a swingovým kapelám než dychovému orchestru. Nahrávala a koncertovala s viacerými hviezdami českej hudobnej scény vrátane Karla Gotta.


Zdroj: TASR (Český rozhlas, iDnes.cz), Hudba.sk edit
Foto: Moravanka.eu