Všestranná česká muzikantka v závere minulého roka obohatila hudobný trh nahrávkou At Home, ktorá vznikla vďaka obnovenej spolupráci s Čikori. Platňu možno bez okolkov zaradiť medzi jej najvydarenejšie počiny, bok po boku s legendárnym albumom Bílé inferno spred 20 rokov. Názov novinky napovedá, že presne v tejto polohe sa Iva naozaj cíti ako doma.

Hudobníci z formácie Čikori nahrávali nový album v rozmedzí rokov 2014-2016 v zlínskom štúdiu V. Zostavu kapely tvoria Vladimír Václavek (gitara), Jaromír Honzák (kontrabas) a Oskar Török (trúbka), ako hostia sa do procesu zapojili speváčkin syn Antonín Fajt (klavír), Hamid Drake (bicie) a ďalší. O zvuk sa postarali Ivo Viktorin (+mix), Petr Vavřík a Marcel Gabriel. Mastering v newyorskom štúdiu AREA 52 zabezpečil Dave Cook, ktorý spolupracoval s Davidom Bowiem, Radiohead alebo Alanis Morissette. Album je in memoriam venovaný Lenke Zogatovej a Zuzane Viktorínovej.

Plynie to podmanivo ako za starých čias 

Základy skupiny Čikori boli položené práve v období spomínaného albumu Bílé inferno (1997). Asociácie s touto kultovou platňou sa viažu hlavne na opätovnú účasť Václavka s Honzákom, no odrazilo sa to aj vo zvuku, forme piesní, poetike a atmosfére. Obsahovo sa Ive Bittovej a Čikori podarilo vytvoriť pre ňu typický a zároveň inovatívny materiál, pritom väčšinu skladieb charakterizuje na kosť ohlodaný zvuk akustických nástrojov. Podľa speváčky a hudobníčky ide o výsledok práce bez stresu. "Pre mňa je inšpiráciou príroda a domov a táto atmosféra sa nám podarila zaznamenať na celej platni. Bolo to snáď prvýkrát, kedy sme sa nikam neponáhľali a v pokoji tvorili. S menším odstupom bola každá skladba, povedzme až minimalisticky, kompozične dopracovaná."

Minimum vecí sa dorábalo štúdiovo - akoby sa kapela vracala k jazzovej tradícii nahrávať kompozície na jeden záťah a nepozerať na chybičky. Z tohto žánru je vypožičaných viac postupov, predovšetkým drevný zvuk kontrabasu a trúbky či rytmika (Tichý pláč). Silným inšpiračným zdrojom je aj folk, zosobnený variabilnou hrou akustickej gitary, ktorá neomrzí ani v najdlhšej, desať minút trvajúcej perle Je mi zima. Hlavne v jej inštrumentálne bohatom intre Václavek ukazuje, že možnosti jednoduchého nástroja sú veľmi široké. Napriek názvu sa zdanlivo monotónny zvyšok piesne hodí k meditačným chvíľkam v každom ročnom období.

Časomierou jej stúpa na päty Noc, ktorú gitarista okrem galantnej hry vyšperkoval i slovne. O ďalšie tri texty sa zaslúžil Karel David, jeden dokonca pridal Richard Müller. Sú tu i tri anglické texty, pričom A Paper Cone má na svedomí významný britský žurnalista, znalec východoeurópskej hudby Ken Hunt, ovplyvnený zážitkami s Bittovou. Z hudby sála pohoda a melodická uvoľnenosť, prirodzená intuitívnosť nahrádza snahu o experimenty. Atmosféra skladieb by sa dala prirovnať k (folk)rockovému plynutiu, typickému pre 70. roky. Preto je ohromujúca sila výpovede spoľahlivo ukrytá pod subtílnejším povrchom.


Album svetovej world music úrovne

Podľa Bittovej je titulná skladba At Home na nahrávke jedna z najsilnejších. Nemá zmysel s ňou nesúhlasiť, pieseň znesie najprísnejšie kritériá na posúdenie kvality. Úsporná gitarová linka s dialógom klavíru a trúbky neponechá znalcov chladných. Obidva nástroje si idú svojim smerom, no zbežným prelínaním vytvárajú ilúziu, že k sebe patria odjakživa. Angličtina zdobí i kúsok One Heart a hoci je pre Ivu prirodzenejšia čeština, vynikajúco si vie poradiť i s týmto jazykom. Iste, trochu sa stráca presvedčivosť (porovnajte si jej sugestívny výkon napr. v songu Želé), ako propagácia world music vo svete to však môže poslúžiť viac než dobre.

Povestný Bittovej spev, v ktorom konkrétne slová a významy často nehrajú žiadnu rolu, tu nezachádza až do takých krkolomných polôh a preberá v porovnaní s minulosťou pokojnejší výraz. Stále je naliehavý, autentický a pocitovo nevyčerpateľný. V titule Břízy jej s neľahkým údelom pomáha mužský hlas, ktorý tomu celému dáva iný rozmer a trochu zamrzí, že sa neobjavuje vo viacerých kúskoch. Ide však o subjektívny dojem, ktorý nič nemení na fakte, že snaha Petra Ostrouchova o obnovenie Čikori je dnes korunovaná mimoriadne pôsobivým albumom, v ktorý už viacero ľudí ani nedúfalo. 

Hodinu hrajúce CD At Home je v diskografii 58-ročnej legendy českej nezávislej scény prírastkom vzácnej kvality. Ani po rokoch nestratila jej hudba a spev nápaditosť, cit, podmanivú silu i žánrové presahy. Hudobníci z Čikori navyše pridali esprit starších nahrávok, čím platni paradoxne vdýchli do drážok čerstvý vietor. Nečudo, že album bol minulý rok nominovaný na niekoľko ocenení a výborne reprezentuje českú world music vo svete. O pravdivosti týchto tvrdení sa slovenskí fanúšikovia môžu presvedčiť na vlastnej koži už v najbližších dňoch na koncertoch v Bratislave, Žiline, Trnave a Banskej Bystrici.

Iva Bittová a Čikori - At Home
(Pavian Records, 2016)    

1. Noc
2. At Home
3. One Heart
4. A Paper Cone
5. Břízy
6. Tichý pláč
7. Je mi zima
8. Želé
9. Anděl

Vypočujte si album na Deezeri:



Autor: Marek Danko 
Foto: archív hudobníčky

Súvisiaci interpreti: Iva Bittová