Ani tón mimo a poctivá selekcia toho najvýpovednejšieho z celej diskografie, ktorá ráta už dve dekády. Muse priniesli v nedeľu do Prahy dramaturgicky vynikajúco zvládnutý audiovizuálny zážitok bez jediného slabého miesta.

Dlho očakávaný pražský koncert Muse začal ešte za svetla, aby fenomenálni Briti stihli skončiť v limite nočného kľudu. Aj napriek tomu však hneď od začiatku bolo na čo pozerať. Fascinujúco, takmer interaktívne blikajúci stage, obrovská obrazovka snímajúca členov kapely z výnimočných uhlov a skupina tanečníkov či vokalistov eliminovala akýkoľvek náznak vizuálnej nudy.

Počas druhej pesničky Pressure zlaňovala táto skvadra masívnu obrazovku tak, že to vyzeralo ako nenútená chôdza obohatená o choreografické prvky. Nič iné sa zrejme nedá čakať od vynaliezavého kreatívca Bellamyho, ktorému zakázali na koncerty priletieť na jetpacku, ako to pôvodne plánoval.

Celý koncert sa niesol vo futuristickom móde a prirodzene tak kooperoval s myšlienkou nového albumu. Po scéne chodili trojmetrové humanoidné roboty, na obrazovke sa vizualizovali rôznorodé animácie a simulácie a členovia kapely sa v blikajúcich kostýmoch pravidelne premiestňovali z hlavnej hracej plochy na menšie vysuté pódium obklopené najvernejšími fanúšikmi.


Veľkoleposť hudby a efektov vo vzácnej symbióze

S tmou naberali dychberúce efekty na intenzite. Až tak, že miestami pôsobila hudba v otvorenom vonkajšom priestore pražského letiska Letňany skôr ako kulisa k nim. Bol to však mylný dojem a kapela aj v rámci zvukového prevedenia skladieb ukázala, prečo patrí k najlepším na svete.

V polovici koncertu sa rozblikali laserové lúče umiestnené na tribúnach a predstavovali pastvu pre oči, nech pozrel návštevník koncertu kamkoľvek. Počas skladby Stockholm Syndrome sa za prekvapeného jasotu divákov z pódia vynorilo spektakulárne 3D monštrum pohybujúce rukami a hlavou do všetkých strán, pričom pieseň pôsobila naživo ešte omnoho rockovejšie a priamočiarejšie ako v nahratej verzii. Spôsobil to najmä ostrý drive Bellamyho gitary a plochý zvuk Howardovho rytmického bubna. 

V nabitom setliste nemohli chýbať notoricky známe skladby ako Supermassive Black Hole, Starlight či Newborn. Rockové nebíčko odštartoval nekompromisný riff piesne Psycho, nenudili ani pomalšie, takmer romantické piesne, ktoré boli pre pôvodné publikum v čase svojho vydania skôr sklamaniami (MadnessPrelude). V úplnom závere v rámci prídavkovej Knights of Cydonia zaznelo aj harmonikové intro (Man With a Harmonica od Ennia Moriconeho), no čo by to už bol za koncert Muse, keby jeho bodku pred definitívnym odchodom z pódia nepredstavovala roztrieskaná Bellamyho gitara.


Presladnuté single z nového albumu vynechali

Obzvlášť vďačný som kapele za to, že do setlistu nezaradila diskotékovo-popovú šeď nového albumu Simulation Theory, teda piesne ako Something Human či Get Up And Fight. Namiesto toho odznelo z noviniek práve to najrockovejšie - Break it To Me, Thought Contagnion, spomínaná Pressure a Dig Down s jej epickým, doslova štadiónovým refrénom.

Matt Bellamy sa nedávno mierne vyčítavo a s neodmysliteľnou rockovou aroganciou vyjadril smerom k obdobne veľkým kapelám. Bez toho, že by niekoho menoval, povedal, že je sklamaný, ako málo ich konkurencia maká na svojich koncertných šou. Po tom, čo Muse predviedli v Prahe, je jasné, že 40-ročný spevák a multiinštrumentalista nepreháňal. Kapela priniesla šou, akú len tak ľahko nezažijete, a po takej majestátnej produkcii by mohla prekvapiť už len úplným protikladom spektakulárnosti - komorným koncertom či akustickým turné. Aktuálne turné však bude pokračovať ešte minimálne do októbra a ak máte možnosť ho niekde navštíviť, určite neváhajte.

Setlist koncertu Muse v Prahe:
(26. 5. 2019, Letisko Letňany)

1. Algorithm (Alternate Reality Version; skrátená)
2. Pressure
[Drill Sergeant]
3. Psycho
4. Break It to Me
5. Uprising
6. Propaganda
7. Plug In Baby
8. Pray (High Valyrian)
9. The Dark Side
10. Supermassive Black Hole (intro s riffom z filmu Blízke stretnutia tretieho druhu)
11. Thought Contagion
12. Interlude
13. Hysteria (outro AC/DC - Back In Black)
14. The 2nd Law: Unsustainable
15. Dig Down (akustická verzia)
16. Undisclosed Desires
[STT Interstitial 1]
17. Madness
18. Mercy
19. Time Is Running Out
20. Houston Jam (Futurism + Unnatural Selection + Micro Cuts)
21. Take a Bow
22. Prelude
23. Starlight

Prídavok:
[STT Interstitial 2]
24. Algorithm
25. Stockholm Syndrome / Assassin / Reapers / The Handler / New Born
26. Knights of Cydonia (+Ennio Morricone - Man With A Harmonica)


Autor: Matej Kráľ
Foto: Facebook.com/muse

Súvisiaci interpreti: Muse