Queens Of The Stone Age vydajú reedíciu debutu aj s bonusmi. Opätovné vydanie eponymného debutového albumu z roku 1998 je naplánované na 21. júna. Reedícia prinesie dvojitý vinyl, na ktorom budú všetky pôvodné piesne aj niekoľko bonusových skladieb, vrátane The Bronze, Those Aren't The Droids You're Looking For a Spiders and Vinegaroons spolu s originálnym obalom od Franka Kozika.

Text: Hudba.sk

Nick Cave & The Bad Seeds zverejnili exkluzívne zábery z nahrávania albumu Wild God. Muzikanti sa podelili o prvú časť The Making Of Wild God, ktorú režíroval Megan Cullen. Nahrávané boli v Miraval Studios vo Francúzsku a poskytujú exkluzívne zábery z natáčania nového albumu, ktorý vyjde 30. augusta. Podľa oficiálneho vyhlásenia formácie sa desiatka nových skladieb bude pohybovať medzi témami konvencie a experimentovania.

"Dúfam, že album zapôsobí na poslucháčov rovnako ako na mňa. Vybuchne z reproduktora a nechá sa ním strhnúť. Je to komplikovaná nahrávka, ale je tiež hlboko a radostne nákazlivá," povedal Nick Cave.

Text: Hudba.sk (zdroj: Nme.com)

Avril Lavigne vydá v júni kompiláciu svojich hitov. Kanadská speváčka ohlásila vydanie výberového albumu Greatest Hits na svojich sociálnych sieťach. Album bude mapovať celú jej kariéru, počnúc debutovým albumom Let Go, na ktorom sa nachádzajú hity Sk8er Boi a Complicated až po single z ostatného siedmeho štúdiového albumu Love Sux. Nahrávka vyjde 21. júna. Ešte predtým sa Avril Lavigne vydá na turné Greatests Hits po Severnej Amerike, ktoré začína 22. mája vo Vancouveri a potrvá do 16. septembra.

Text: Hudba.sk

 

Nová slovenská hudba: Vypočujte si náš aprílový playlist Domáca úroda. Novinky zo slovenskej hudobnej scény bez ohľadu na žáner vám od septembra 2023 prinášame každý mesiac v profile Hudba.sk na Spotify.

► Domáca úroda: apríl 2024


 

St. Vincent vydala album All Born Screaming. Hudobníčka, skladateľka a gitaristka vydala v piatok 26. apríla svoj siedmy štúdiový album All Born Screaming. Už pred vydaním z neho zverejnila single Broken Man, Flea a Big Time Nothing. All Born Screaming je prvý album, ktorý si Annie Clark produkovala úplne sama. Nahrávku predstaví speváčka a producentka už budúci mesiac na turné, ktoré začne v Kalifornii a presunie sa do miest ako Boston, Philadelphia, Ann Arbor a ďalšie.

Text: Hudba.sk

Lara Morr vydala novú pieseň S Tebou. Speváčka je autorkou textu a melódie, hudbu a hudobnú produkciu mal na starosti Marek Leždík. O vizuálnu stránku videoklipu skladby S Tebou sa postarala talentovaná Albi.

Zdroj: TS / Veronika Morávková

Najnovší singel Pearl Jam je o Donaldovi Trumpovi. V piatok 19. apríla vydali Pearl Jam album Dark Matter. Spolu s ním zdieľali aj politicky angažovaný singel Wreckage. Eddie Vedder v rozhovore pre Sunday Times odhalil jeho posolstvo.

"V Spojených štátoch je chlap, ktorý stále hovorí, že neprehral voľby, a ľudia to posolstvo opakujú a zosilňujú, akoby to bola pravda. Trump je zúfalý. Nemyslím si, že ešte existoval kandidát, ktorý by zúfalo chcel vyhrať, len aby sa nedostal do väzenia a vyhol sa bankrotu. Všetko je na hrane a on tam vonku hrá obeť. Pieseň teda hovorí: Nenechajme sa od seba oddeliť jednou osobou, najmä nie osobou bez akejkoľvek dôstojnosti."

Text: Hudba.sk (zdroj: Variety.com)

 

Zomrel spevák Dušan Grúň. "Modlite sa prosím za mňa. Je so mnou zle. Lúčim sa s Vami." Toto sú slová, ktoré sa v sobotu popoludní objavili na oficiálnom profile 81-ročného speváka na sociálnej sieti.

Status bol zverejnený necelé dva dni pred jeho smrťou, o ktorej dnes ráno médiá informovala Anna Olvecká. Smutnú správu potvrdila aj spevákova manželka Majka Grúňová.

"S hlbokým zármutkom oznamujeme, že dnes 22. 4. 2024 v skorých ranných hodinách o 5:05 zomrel spevák Dušan Grúň – v bratislavskej nemocnici potom, čo ho hospitalizovali a uviedli do umelého spánku dňa 11. 4. 2024 – zlyhanie orgánov," informovala Olvecká.

Text: Hudba.sk

Vo veku 53 rokov nečakane zomrel spevák skupiny Maxim Turbulenc. Príčinou úmrtia bol zrejme infarkt. O náhlej smrti speváka v sobotu informovala CNN Prima News, podľa ktorej bol Daniel Vali na večeri s priateľmi. Tam sa náhle zosunul k zemi a ani napriek rýchlemu zásahu zdravotníkov sa ho nepodarilo oživiť.

Text: Hudba.sk

Čečensko zakazuje príliš rýchlu aj príliš pomalú hudbu. Úrady v Čečensku zakázali hudbu, ktorú považujú za "príliš rýchlu alebo príliš pomalú." "Oznámil som konečné rozhodnutie, dohodnuté s hlavou Čečenskej republiky Ramzanom Achmatovičom Kadyrovom, že odteraz všetky hudobné, vokálne a choreografické diela musia zodpovedať tempu 80 až 116 úderov za minútu," vyhlásil minister kultúry Musa Dadajev.

Toto rozhodnutie má podľa jeho slov zabezpečiť, že čečenské hudobné a tanečné kreácie budú v súlade s čečenskou mentalitou a hudobným rytmom, ktorého cieľom je priniesť "ľuďom a budúcnosti našich detí kultúrne dedičstvo čečenského ľudu". Tempo 80 až 116 úderov za minútu je relatívne pomalé, na rozdiel od väčšiny dnešnej modernej pop music. Toto rozhodnutie tak má vylúčiť, že sa na verejnosti budú hrať rôzne západné hudobné žánre.

Text: Hudba.sk (zdroj: Nme.com)

Kino Lumiére premietne film o slávnej piesni Leonarda Cohena Hallelujah. Snímku s názvom Hallelujah: Leonard Cohen, a Journey, a Song (2021) môžete vidieť na jedinej projekcii v stredu 10. apríla o 20:00 v rámci obnoveného cyklu Music & Film. Uvedenie filmu sa koná pri príležitosti tohtoročných nedožitých 90. narodenín Leonarda Cohena a 40. výročia vzniku piesne. Filmový dokument režisérskej dvojice Daniel Geller a Dayna Goldfine uvedie znovuotvorené kino Lumiére ako jediné na Slovensku.

Film je inšpirovaný knihou Alana Lighta The Holy or the Broken: Leonard Cohen, Jeff Buckley & the Unlikely Ascent of Hallelujah. V roku 2021 ho uviedol Medzinárodný filmový festival v Benátkach, ale do slovenských kín sa nedostal. Snímku tvoria tri línie – Cohenov život a osudové stretnutia, niekoľko rokov práce na piesni Hallelujah a jej dramatická cesta od odmietnutia nahrávacou spoločnosťou k hitu na vrchole rebríčka.

"Výrobu tohto filmu Cohen schválil rok pred svojou smrťou a diváci v ňom uvidia mnoho doteraz nezverejnených archívnych materiálov vrátane Cohenových osobných zápisníkov, denníkov a fotografií, záznamov z vystúpení a mimoriadne vzácnych zvukových nahrávok a rozhovorov," približuje Slovenský filmový ústav (SFÚ).

Pieseň Hallelujah vznikla v roku 1984. Napísal a nahral ju Cohen, ale vyšla na albume len v Spojenom kráľovstve, nie v USA. "Na svojich koncertoch ju hrával Bob Dylan, na tribute album Leonarda Cohena ju naspieval John Cale a v 90. rokoch svoju verziu naspieval Jeff Buckley. Mnoho ľudí ju po prvý raz počulo práve v jeho podaní a myslelo si, že je jeho. Keď odznela v Shrekovi v podaní Rufusa Wainwrighta, bol to celosvetový ošiaľ," osvetľuje kontext piesne Miro Ulman, dramaturg cyklu Music & Film.

Zdroj: TASR (Martina Tolstova, SFÚ), Hudba.sk edit

Svetový úspech skupiny ABBA začal pred 50 rokmi na Eurovízii v Brightone. 19. ročníka autorskej piesňovej súťaže sa 6. apríla 1974 zúčastnilo 17 krajín, pričom ABBA nepatrila k najväčším favoritom a bola na Eurovízii nováčikom. Za pesničku Waterloo získala skupina 24 bodov, o šesť viac ako Gigliola Cinquetti so skladbou Si na druhom mieste. Tretí boli Holanďania Mouth & McNeal so skladbou I See A Star, až štvrtá skončila hlavná favoritka Olivia Newton-John s piesňou Long Live Love.

ABBA mala poradové číslo osem, po vystúpení sa členovia a členky skupiny uchýlili do salónika za pódiom a pozorne sledovali ďalší priebeh súťaže, ktorý opisuje v knihe ABBA Andrew Oldham: "Björn sa usmieval po každej sade bodov, ktoré vyznievali v ich prospech, Benny sa snažil vyzerať chladne, cítil sa však mizerne, Anni-Frid bola v predšokovom stave so zaťatými päsťami a Agnetha musela krotiť túžbu skákať od radosti, vedomá si toho, že sa jej kostým môže roztrhnúť. Keď bolo po všetkom, objímali sa od radosti tak vášnivo, že niektorým nebolo jasné, kto s kým vlastne tvorí pár."

Pieseň Waterloo v ten večer otvorila švédskej štvorici cestu k medzinárodnému úspechu. V britskom rebríčku albumov sa postupne umiestnilo celkom 14 albumov skupiny, z nich deväť sa dostalo na prvé miesto. Kompilácia ABBA Greatest Hits z novembra 1975 sa v rebríčku udržala 130 týždňov, album Arrival z októbra 1976 celkom 92 týždňov. V rámci singlov sa celkom 26 piesní sa dostalo do anglickej hitparády a takisto deväť dosiahlo až na prvú pozíciu.

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)