Slovenský multiinštrumentalista a skladateľ Rado Chrzan po troch rokoch vydal album Resonate. Hudba reflektuje obdobie, ktoré mohlo znamenať "live" útlm, no pre muzikantov sa stalo časom na prehodnocovanie, komponovanie a nahrávanie. Výsledkom je to najpestrejšie, čo z dielne tohto talentovaného hudobníka doteraz vzišlo.

Rado Chrzan (RCH) síce patrí medzi multiinštrumentalistov, no mnohí ho poznajú najmä ako gitaristu. Demonštroval to aj na predošlom albume Thunder Songs (2017), kde tento nástroj znel pomerne často a najmä ostro. Jeho nový, v poradí už šiesty príspevok do sólovej diskografie má názov Resonate a v rámci neho sa Rado predstavuje ako univerzálny hudobník bez nejakých viditeľných obmedzení.

"Rozhodol som sa odložiť do šuplíka tvrdšie rockovejšie skladby a začal som robiť na niečom, čo ma viac bavilo. Pesničková forma však zostala. Riešil som hlavne aranžmány a inštrumentáciu skladieb. Nebál som sa experimentov. Keď človek niečo tvorí, nemal by sa báť," uvádza Rado k výslednej forme piesní.


Trinásť komnát, jedna duša

Na jednej strane sú experimenty vítaným oživením, na druhej môže mať poslucháč pocit, že album pôsobí rozhárane a nekonzistentne. Trinásť skladieb obsahuje veľmi širokú škálu vplyvov. Sám autor priznáva, že sa ocitol v trinástich rôznych komnatách, ktoré spája iba jeho duša. Podľa jeho slov ide o pestrý album, zároveň však drží pokope. Bude závisieť od subjektívnych preferencií fanúšikov, s ktorou možnosťou sa stotožnia. V každom prípade je kvalita kompozícií na veľmi slušnej úrovni. Je vidieť, že si tvorca dal záležať nielen na pocitoch, ale aj na inštrumentálne technickej vyspelosti. Dospel do štádia, v ktorom dáva dokopy rozličné nástroje, vrstvy, slučky a zvuky bez opakovania vopred daných schém.

"Pri tvorbe nevnímam hudbu ako nejaký vopred určený matematický vzorec. Takže to nie je zložité. Zapamätateľný motív, ktorý urobí skladbu pre poslucháča zaujímavou, dávam do popredia cez melódiu a inštrumentáciu, ktorá ten motív podporí. Pri komponovaní prežívam radosť, smútok, meditáciu, beznádej, nádej, nadšenie i bolesť," hovorí hudobník, ktorý na svojich nahrávkach rád spolupracuje so zaujímavými umelcami z celého sveta.

Na nahrávke Resonate je najväčším prekvapením hosťovanie amerického multiinštrumentalistu, speváka a producenta Alaina Johannesa, známeho spoluprácou na albumoch Queens of the Stone Age či Chrisa Cornella. Rado s ním nahral a naspieval skladby Freedom Is Talking a Hide Away, ktoré zverejnil už koncom minulého roka. V oboch tituloch je Alain nekompromisne úprimný a tradičné nástroje len zvýrazňujú autenticitu jeho prejavu.


Okrem neho sa na albume podieľali klávesák Richard Barbieri, bubeník Morgan Ågren, vibrafonista Morten Grønvald, saxofonista Jørgen Munkeby, gitarista Jon Durant, basgitarista Colin Edwin, speváčka Victoria Moralez, hráč na duduk Jivan Gasparyan Jr., Oskar Rózsa či Michal Kovalčík.

"Som síce multiinštrumentalista, ale neviem hrať na všetkých nástrojoch sveta. Každý z oslovených muzikantov vniesol do hudby originálny pocit. Victoria je moja dlhoročná priateľka a na tomto albume spieva v štyroch skladbách. Takisto napísala skvelé texty, ktoré niečo znamenajú. Oskar mi pomohol v skladbách s orchestrálnymi aranžmánmi," vysvetľuje RCH.


Nástrojová mnohofarebnosť

Ako vyplýva už z výpočtu hostí, nástrojmi sa skutočne nešetrilo a obzvlášť to platí pre netradičné inštrumenty, typické pre world music, ethno či folktronicu. Tieto škatuľky sú pri snahe o zaradenie albumu napriek tomu pritesné. Experimentálna hudba založená na improvizácii by si takéto označenie nezaslúžila.

Rado Chrzan použitie exotickejších nástrojov okomentoval v tom duchu, že ich prínosom je, aby boli skladby čo najviac emočne pochopené. Ich zvuk je korením, vďaka ktorému sa z Resonate stala nielen pocitovo ale i geograficky veľmi rozsiahla nahrávka. "Som zberateľ týchto nástrojov. Takže fujaru, peruánske charango, sitár, cigar box guitar a rôzne perkusie som si nahral sám. Navyše ethno a ľudové hudby z celého sveta počúvam dlhé roky."

Výsledný zvuk je aj vďaka týmto vplyvom svetlejší a optimistickejší, pôsobí menej temne či jedovato než v minulosti. Zrejme najviac to dokazuje La Luna, ktorá zasahuje až kamsi do latina. Rado sa nenechal spútať ani v tom, akú dĺžku by jeho skladby mali mať. Wake Up and Go to SleepDisappeared sú výbornými dlhometrážnymi acid-elektronickými tripmi, pôsobiacimi veľmi omamne aj kvôli uhrančivému saxofónu či spevu Victorie Moralez.


Round Midnight je zase znamenitou elektronicko-saxofónovo-cimbalovo-klavírnou seansou. "Kvôli svojej atmosfére si zaslúžila viac než 10 minút. Veľmi dlho som riešil finálny aranžmán tejto skladby tak, aby dýchala a mala dostatok času sa rozvíjať. Väčšina titulov vznikala z improvizácií, a keď ten groove mal 'gule', tak som potom dotváral celú skladbu," približuje RCH proces tvorby najdlhšej skladby albumu Resonate.

Zvuk albumu mali na starosti viacerí ľudia. Dynamika a kontrast medzi tichšími a hlasnejšími pasážami sa takmer vytratil, čím hudba prišla o iskru, napätie, priestor, a pod. Pokojné časti, ktoré by mali znieť tichšie, vlastne hrajú dosť nahlas, takmer na rovnakej úrovni ako agresívnejšie elektronické pasáže. Aspoň u tých je hlasitosť nastavená rozumne, takže k praskotu a skresleniu našťastie nedošlo. Je jasné, že väčšina ľudí "konzumuje" hudbu z mobilov a tomu zvukári prispôsobujú svoje remeslo, kompresory a limitéry v štúdiách by sa však mali zapájať do (post)produkcie čo najmenej.

S albumom Resonate vytvoril Rado Chrzan svoj osobný míľnik. Ide o multižánrový a experimentálny album, ktorému aj napriek všemožným vplyvom nechýba konzistencia. Zaslúžili sa o ňu hlavne tvorivé postupy, ktoré sa dajú pripísať na vrub vyspelému skladateľovi a hudobníkovi. Ten s pomocou priateľov vyjadril pocity svojským štýlom, nezľakol sa výziev a ponúkol víziu toho, ako by mohla vyzerať slovenská hudba so zahraničnými ambíciami. Preto držme Radovi palce, aby si ho vo väčšej miere konečne všimli aj tí vonku. Má na to všetky predpoklady.


RCH – Resonate
(2021)

1. Arrived
2. Freedom is Talking
3. Mourning
4. Hide Away
5. Wake Up and Go to Sleep
6. La Luna
7. Disappeared
8. Louder Silence
9. Wildfire
10. Wounded
11. Round Midnight
12. Rain
13. Resonate

Album môžete počúvať a podporiť umelca jeho zakúpením na Bandcampe.



Autor: Marek Danko
Foto: archív hudobníka