Vlado Ďurajka alias Autumnist, v minulosti vydávajúci pod pseudonymom Abuse, fanúšikov elektroniky so železnou pravidelnosťou každé štyri roky obdarí novým albumom, ktorým posúva hranice svojej tvorby. Dnes sa na trh dostáva v poradí tretí s názvom Sound Of Unrest. Ste pripravení na zvuk nepokoja?

Po poslucháčmi aj kritikou vysoko oceňovanom debute The Great Outdoors (2005) a jeho eponymnom nástupcovi The Autumnist (2009) vychádza novinka, ktorá je podľa vydavateľstva Deadred Records najkompaktnejším a najvyzretejším počinom v Ďurajkovej diskografii. Na Sound Of Unrest je naďalej prítomné charakteristické vrstvenie najrozmanitejších zvukových stôp, starostlivé budovanie atmosféry či suverénne kríženie hudobných žánrov.

Oproti minulosti však výrazne ubudlo samplovaných zvukov – tentokrát je inšpiráciou najmä space rock 70. rokov - a to v prospech plejády vintage či moderných analógových syntetizérov. Trend z predchádzajúceho albumu v podobe mierneho vzďaľovania sa od elektronickej scény v ústrety organickejšiemu zvuku je ešte markantnejší, sampling ustupuje analógovým zvukovým hračkám a živým "dychom". Nepokoj, napätie a tradičná divotvorná atmosféra by sa však dali krájať.

Pozrite si trailer k albumu, celú nahrávku si môžete vypočuť nižšie.


Temné pesničkárstvo

Najvýraznejšou zmenou je však napriek vyššie spomenutým posunom vo zvuku najmä fakt, že je to album "pesničkový" - zo siedmich skladieb až štyri obsahujú mužský spev. Richard Imrich, spevák a gitarista spriaznenej kapely Nylon Union, napísal pre Autumnist tri texty a dva z nich sám naspieval (Some Ground a Tiny Bit). Toho tretieho (A Distant Speck) sa ujal Oleg Tera z ruského mesta Divnogorsk, ktoré sa nachádza niekde na Sibíri blízko miesta pádu mysteriózneho Tunguského meteoritu. Podobnou záhadou ako táto udalosť je pre Autumnist aj samotná identita tohto speváka. Štvrtým textom a spevom v skladbe Rehash prispel na album Boris aka J3117 B311Y z košickej newgaze kapely Jelly Belly. Okrem vokalistov sa na albume objavil ešte jeden hosť, piano v skladbe Tiny Bit nahral Boro Reiskup


Single z albumu na voľné stiahnutie vo formáte MP3/FLAC: 
Tiny Bit 
A Distant Speck

Album Sound Of Unrest bol rovnako ako všetky predchádzajúce nahrávky Autumnist resp. Abuse produkovaný v domácom štúdiu Vlada Ďurajku, živé nástroje - basgitara, bicie, trombón a spevy boli nahrané v trenčianskom štúdiu Men At Sound a mastering si vzal na starosť Anders Peterson z GhostSound Mastering & Post vo švédskom Stockholme. 

Novinka vychádza na značke Deadred Records 6. júna 2013 (Slovensko) a na Starcastic Records 10. júna 2013(Česká republika) v digitálnej forme vo formátoch MP3 a FLAC na stiahnutie na stránkach oboch vydavateľstiev, Bandcamp profile kapely ako aj v sieťach distribútorov ako iTunes, Spotify a pod. Taktiež vychádza na CD a vinyle, oba nosiče sú balené v netradičnom, ručne potlačenom obale z recyklovaného papiera, ktorého unikátne výtvarné spracovanie je dielom samotného Vlada Ďurajku. Vinyl vychádza okrem štandardnej verzie aj v limitovanej 22 kusovej špeciálnej edícii.

Biografia

Vlado Ďurajka
začínal ako "jednohlavý súbor" pod názvom Abuse. Po EP nahrávke Sleepfields (2002), ktorá ešte bola one-man show v duchu IDM, pribral rytmickú sekciu z Nylon Union a DJa Hlavolama a na svete bol živý, koncertujúci band. Hovorilo sa o novej doske (The Great Outdoors, 2004), plánovali sa koncerty za slovenskými hranicami, diaľnice viedli všetkými smermi a Abuse mali rýchlo našliapnuté k najpozoruhodnejšiemu zoskupeniu široko-ďaleko. Ubrali samplov a zoštíhlili pásma sekvencerov, urbanistický ambient dostal chutné acidjazzové konotácie, ale zároveň odkazoval k britskému UK garage. V dobe, keď sa "živé elektronické" kapely vyžívali v jungleovej rytmike a ovládnutom dancefloore.

S ďalším, tentokrát eponymným albumom zmenili i názov, aj keď Autumnist kopírujú personálne obsadenie Abuse. Do pozadia zdanlivo ustúpili elektronické elementy i turntablismus, viac sú počuť akustické nástroje. Elektrochemický urban sound je i naďalej zmäkčovaný, nastúpili napohľad analógové zvuky, pridali sa spomienky na filmovú hudbu. Grime-dubstepové vrstvy prestupujú breakbeatom, ale temný nádych albumu je neustále a podivne relativizovaný akustickými prvkami, falošnými "dychovými" samplami a zvláštnou, dvojlomovou atmosférou.

Autumnist sa dostal do povedomia taktiež vďaka koncertovaniu doma i v zahraničí. Koncertná zostava je päťčlenná, Vlada Ďurajku s laptopom a elektronikou dopĺňa živá rytmická sekcia s basou a bicími, gitarista a scratcher/turntablist DJ Hlavolam spolu s podporou videoprojekcie. Kapela odohrala koncerty na prestížnych európskych a amerických festivaloch - SXSW v texaskom Austine, Pulse Festival (Londýn, UK), Sziget (HU), Picardie Mouv (FR), GlobalBeat (PL), domáca Pohoda, atď. Lokálne predskakovala na koncertoch kapiel a projektov ako Recoil (UK), Laika (UK) či Cinematic Orchestra (UK).

Zdroj: Deadred Records
Foto: Milo Fabian

Súvisiaci interpreti: Autumnist