Pred týždňom sa vo Vysokých Tatrách konal prvý ročník festivalu Tatra Flowers. Kým na internete vyvolal množstvo vášnivých diskusií, poháňaných neprimerane hysterickými reakciami, samotný priebeh podujatia bol mimoriadne pokojný. Organizátori splnili to, čo sľubovali, a je dobré, že pokračujúca výmena názorov sa dostáva do inej roviny.
Najväčšie vášne na internete vyvolala fotografia z koncertu kapely Billy Barman a vokalistiek SĽUKu na "térynke" (tu a tu), ktorú počas letnej turistíckej sezóny za pekného počasia bežne navštevuje aj vyše tisíc ľudí denne. Väčšinou však nie sú v okolí chaty naraz, takže záber, na ktorom koncert počúva niekoľko stoviek ľudí (fanúšikov, ale aj o Tatra Flowers nič netušiacich turistov), mnohých pobúril. Pritom podľa účastníkov samotný koncert pár desiatok metrov od neexistujúceho pódia nebolo vôbec počuť. Navyše išlo o kultivovaných návštevníkov, ktori pri odchode a zostupe dokonca zbierali odpadky, ktoré tam nechali bežní turisti.
Myslím, že práve tieto detaily sú pre ďalšiu diskusiu podstatné, pretože by nemalo ísť len o to, koľko ľudí do Tatier chodí (počas prvého ročníka Tatra Flowers ich podľa pravidelných návštevníkov nebolo viac ako bežne počas pekného víkendu), ale aj o to, ako sa tam správajú. Samozrejme, ľahšie sa na internete útočí na ojedinelé podujatie ako na dlhodobé všeobecnejšie problémy, ako sú výruby stromov, nezodpovední turisti alebo reprodukovaná hudba znejúca "na plné gule" z rôznych prevádzok, ktorá je určite pre prírodu a kultivovaných návštevníkov rušivejšia ako väčšina koncertov Tatra Flowers. Naozaj hudba menšinových žánrov a jej fanúšikovia Tatrám škodia tak veľmi, že vyvolali (aspoň na sociálnych sieťach a v diskusiách pod článkami) väčší odpor ako skutočné problémy nášho turisticky najnavštevovanejšieho pohoria?
Aj o týchto veciach sa dnes viac diskutuje práve vďaka pozornosti, ktorú na seba festival strhol. A je potešiteľné vidieť, že niektorí jeho odporcovia na základe reakcií návštevníkov zmenili názor, alebo aspoň zmiernili svoj slovník. Aj prirovnaní festivalu prevažne komornej a intímnej hudby k znásilneniam Tatier developermi je menej ako pred jeho konaním, či bezprostredne po zverejnení spomínanej fotografie z prvého dňa, kde svoju rolu v návštevnosti Téryho chaty zohralo možno oveľa viac ideálne počasie než to, že tam bol koncert známej bratislavskej kapely. Zaujímavé a podnetné diskusie s rôznymi názormi a pohľadmi na vec môžete čítať pod statusom Pavla Hubináka (dramaturg festivalu) a Dominika Jakuba (Tatranec, návštevník festivalu). Za prečítanie určite stojí aj článok Olivera Reháka v Denníku N s názvom Potrebujú Vysoké Tatry tento festival?.
"Masovka" počas koncertu Paper Moon Tria na Hrebienku (foto: Dorota Holubová)
Po skončení podujatia možno - podľa hodnotení účastníkov, z ktorých mnohí navštevujú Vysoké Tatry pravidelne - konštatovať, že koncerty Tatra Flowers svojou návštevnosťou ani hlasitosťou neprekročili mieru bežného turistického ruchu v Tatrách (a v prípade koncertu SĽUKu a Jany Kirschner na Štrbskom Plese podobných podujatí). Organizátori teda potvrdili, že naozaj nejde o typickú masovú akciu, akú si väčšina ľudí predstaví pod pojmom festival. V čom však organizátori mieru prekročili naozaj výrazne, je dĺžka tlačovej správy, ktorú tento týždeň poslali médiám. Má desať strán, takže sme z nej vybrali len niektoré citácie umelcov a usporiadateľov, ktoré si môžete prečítať nižšie.
Samozrejme, nie sú to nezaujaté názory a odporcov festivalu sotva presvedčia. Ale tiež patria do diskusie, už len preto, že tá diskusia je aj o nich. Z vyjadrení organizátorov vyplýva, že festival by mal o rok pokračovať druhým ročníkom. Bude len dobre, ak sa bude o tom, aké chceme Tatry mať, hovoriť aj naďalej a vo väčšej šírke. Lebo kritizovať len to, že niekto chce turisticky frekventované miesta na jeden víkend v roku ozvláštniť a skultúrniť citlivo zorganizovanými koncertmi, na skutočnú ochranu nášho prírodného bohatstva určite nestačí.
Vyjadrenia organizátorov a účinkujúcich
František Tököly, organizátor Tatra Flowers : "Rok a pol práce a príprav priniesol svoje ovocie. Bolo to náročné po všetkých stránkach, s víkendom, ktorý sme zažili v Tatrách sme však spokojní. Niekedy je ťažké vyjadriť slovami to, čo by sme chceli. A ťažké je niekedy aj pochopiť a prijať to, čo vám chcú iní ľudia povedať. Tatra Flowers je toho asi vhodným príkladom. My tento príbeh vnímame trošku širšie, nie iba ako podujatie, ktoré sme práve zažili. Malo by to byť niečo, čo tu s nami chvíľu zotrvá a bude tešiť ľudí svojou unikátnosťou. Veríme, že čas ukáže a potvrdí našu víziu. Že ľudia porozumejú tomu, čo im chcú Tatra Flowers povedať. Od začiatku sme chceli priniesť niečo, čo bude pre ľudí, pre kohokoľvek, kto bude chcieť prežiť zážitky vytvorené spojením výnimočného umenia a prostredia, v ktorom sa odohrá. Vrátiť Tatrám to, čo nejako stratili. Zvýrazniť ich výnimočnosť, hodnotu, dôstojnosť, dar inšpirovať a meniť náš pohľad na život. A často meniť aj samotné životy ľudí. Sme radi, že sa nám to podarilo, ľudia a atmosféra, ktorú spolu s umelcami vytvorili, aj napriek nie úplne ideálnemu počasiu, bola výnimočná. Poďakovanie patrí aj zapojeným umelcom, partnerov, ktorí nás podporili a hlavne všetkým vám, ktorí to vnímajú rovnako, ako my."
Jozef Murín, šéf produkcie festivalu: "Ďakujeme veľmi pekne všetkým návštevníkom, že sa správali k prírode ohľaduplne, všetkým umelcom, ktorí odohrali nádherné koncerty inak, ako ich poznáme, všetkým lokálnym ľuďom, ktorí pomohli a podporujú tento projekt, celému tímu za to, že zvládol a precízne pristupoval k zabezpečeniu plynulého a bezpečného priebehu a to hlavne v nepriaznivejšom počasí, kedy sme museli všetci zapnúť na plné obrátky. Aj táto skúška preverila a potvrdila našu pripravenosť na všetky situácie a zrušený musel byť iba jeden nedeľný koncert Petra Luhu na Štrbskom Plese. Ešte raz veľké ďakujeme."
Pavol Hubinák, dramaturg festivalu: "Hudba je s človekom prepojená odpradávna. Predstava, že sa vysoko v horách do minulého víkendu nenachádzala, znamená, že ste pravdepodobne nespali na horskej chate a neboli ste budení veselou spoločnosťou. Hudba však dokáže aj ľudí spraviť lepšími, donútiť ich premýšľať a byť k prírode ohľaduplnejšími. Presne toto sa na Tatra Flowers dialo. Ak takáto hudba do Tatier nepatrí, nepatrí tam žiadny človek."
Peter Hámor o atmofére počas premietania jeho filmov a následnej diskusie s divákmi: "Prvýkrát som na Štrbskom Plese v takejto situácii. Vždy som sem chodil pracovne, som tu doma, chodil som sem liezť... A prvýkrát som mal možnosť stretnúť sa tu s ľuďmi, ktorí si prišli pozrieť moje výstupy na plátne. Tá atmosféra bola neuveriteľná. Až je škoda, že to nebolo viackrát a už skôr. Cítil som sa veľmi príjemne, pretože ľudia, ktorí prišli, sú moja krvná skupina a to je dôležité - aby sme tu nedávali rozumy niekomu, kto o to nestojí. Prišli sem ľudia, ktorých kopce bavia, vďačne počúvali, pýtali sa, jednoducho sa tešili, že sú v kopcoch, rovnako ako ja sa teším, že som tu s nimi."
Pavol Barabáš: "V Tatrách som prežil celý svoj život, ja aj moje filmy sme tu doma. Keď som robil šesť-dielny seriál Príbehy tatranských štítov, bol som veľmi prekvapený, koľko umelcov chodilo do Tatier, zbierali tu inšpiráciu, písali básne a prózy, koľko hudby a obrazov tu vznikalo. Po roku 1989 som mal pocit, že kultúra z Tatier odišla, ostala len tá platená. Umelec by nás mal posúvať za hranicu videného, kultivovať nás, vytvárať v nás lepší a intímnejší vzťah k prírode a robiť nás lepšími. Vďaka tomuto podujatiu sa umelci do Vysokých Tatier budú vracať."
Paper Moon Trio o koncerte na Hrebienku: "Hrať v prírode je úžasné a zároveň zvláštne. Vzbudzuje vo vás veľký rešpekt a zrazu ste akýsi menší. Na ľuďoch, ktorí sedeli okolo nás v tráve a počúvali, sme videli, že sa cítia rovnako pozitívne a pohodovo. Akoby sme na chvíľu boli prepojení s prírodou. Hralo sa fantasticky, najmä po technickej stránke, mali sme perfektný zvuk. Sme špecifické zoskupenie, s nazvučením mávajú zvukári niekedy problém, no dnes sa aj vďaka nim hralo veľmi pohodovo!"
Paper Moon Trio (foto: Dorota Holubová)
Boris Čellár (Woodpack Brothers): "Silná scenéria hôr, inšpirovaní hudobníci a spokojné a vďačné publikum, ktoré si náš ambientný koncert na Skalnatom plese úprimne vychutnalo - to sú moje dojmy po prvom koncerte v Tatrách. Našou hudobnou improvizáciou sme len dokreslili krásu prírody a ľudia sa tak mohli na chvíľu stať súčasťou akéhosi živého dokumentárneho filmu."
Marina Zettl (Marina & the Kats) po koncerte na Hrebienku: "Na začiatku sme sa medzi všetkými turistami v našich čapiciach, trakoch a košieľkach cítili príliš vyobliekaní. Publikum vyzeralo tiež trošku prekvapené zo svižnej dávky swingu. Ale videli sme na ľuďoch, ako si ich naša hudba získava a bavia sa spolu s nami. Bol to skvelý pocit! Dúfam, že občas rozumeli aj našim anglickým textom. Hráme vždy vlastnú tvorbu a snažíme sa, aby sa ľudia v myšlienkach na chvíľu zastavili a zamysleli - som šťastný? Žijem tak ako naozaj chcem? Tatra Flowers a krásna príroda vašich hôr je na to ideálnym miestom!"
Mucha Quartet odohrali na Téryho chate kvôli nepriaznivému počasiu len krátky 20-minútový koncert pred hŕstkou divákov, potom však neplánovane prekvapili organizátorov aj priaznivcov umenia druhým pridaným koncertom na Hrebienku. "Bol to pre nás super zážitok a veľmi dobrodružný deň! Ráno sme kvôli počasiu ani neverili, že na Térynke vôbec budeme hrať. Napokon sme si ale povedali, že to skúsime. Výstup bol bezproblémový, skvele ho zvládla aj naša Veronika, ktorá je práve tehotná. Páni nosiči boli skvelí, pomohli nám vyniesť nástroje a po krátkom koncertíku sme sa ponáhľali dole, aby sme stihli zahrať aj na Hrebienku."
Braňo Jobus (Vrbovskí víťazi): "Tak citlivo urobenú akciu v Tatrách som ešte nezažil! Tento rok som tu hral už trikrát, dokonca aj s rockovou skupinou, no naše dva koncerty na Tatra Flowers boli po všetkých stránkach prevedené naozaj na vysokej úrovni. Na Skalnatom plese sme stretli mnohých kamarátov, bolo nádherné počasie a náš koncert bol vlastne už len príjemným spestrením krásneho tatranského dňa." Okrem piatkového vystúoenia na Skalnatom plese Vrbovskí víťazi krátkym koncertom otvorili aj hlavné podujatie Tatra Flowers v amfiteátri pod skokanskými mostíkmi na Štrbskom Plese.
Vrbovskí víťazi na Skalnatom plese (foto: Zdenko Hanout)
Stanislav Marišler, umelecký vedúci SĽUKu, o koncerte na Štrbskom Plese: "Trošku nás potrápilo vlhké chladnejšie počasie. Kým v piatok na Téryho chate svietilo slnko, teplota v sobotu klesla, čo je vždy pre umelcov komplikované. V takýchto podmienkach vždy bojujeme medzi umeleckou stránkou a ochranou našich účinkujúcich a nástrojov. Kým tanečníci sa zohriali výkonom na pódiu, sláčikári tú možnosť nemali a tak museli prstami preberať veľmi rýchlo."
Jana Kirschner: "Veľmi vám ďakujeme, že ste dnes prišli. A napriek tomu, že nám dnes Tatry ukázali, kto je tu pánom, my si ich vážime a rešpektujeme ich a dúfam, že budeme mať všetci spoločne krásny večer," privítala na úvod fanúšikov na Štrbskom Plese. "Ďakujeme festivalu Tatra Flowers, teda Tatranským kvetom, že sme tu vďaka nim mohli tiež rozkvitnúť," poďakovala organizátorom na záver vystúpenia.
Iva Bittová o koncerte s Mucha Quartet na Skalnatom plese, ktorý sa pre nepriaznivé počasie presunul do interiéru: "Hrali sme v Galérii Encián a hmla všade okolo nás mala v sebe jedinečnú mágiu. Ľudia boli ponorení do hudby, bolo to úžasné. Verím, že aj na budúci rok sa podarí zopakovať toto skvelé podujatie, zanechalo vo mne naozaj úžasný dojem."
Harfista Michal Matejčík počas troch festivalových dní odohral tri koncerty na rôznych miestach v Tatranskej Lomnici. "Môj depešácky koncert si prišli pozrieť deti od päť rokov aj staršia generácia ľudí až po deduškov s paličkami. Milo ma prekvapilo, že si takúto harfovú temnejšiu hudbu dokázali vychutnať a oceniť. Veľmi si vážim, že môžem byť súčasťou prvého ročníka Tatra Flowers. Je to čarovné podujatie, ktoré určite pretrvá do ďalekej budúcnosti."
Katarína Máliková vystúpila v komornejšej zostave na Skalnatom plese aj s celou kapelou na Hrebienku. "Po celý čas sme cítili úprimnú rodinnú atmosféru. Na naše koncerty prišli mnohí cielene, čo nás tešilo, no skvelí boli aj diváci, ktorí sem len 'zablúdili', nevedeli, čo čakať, a boli otvorení a ochotní si nás vypočuť. Videli sme aj ďalšie vystúpenia, bol to naozaj krásny víkend!"
Jana Kirschner (foto: Martin Žilka)
SĽUK (foto: Lousy Auber)
Michal Matejčík (foto: Martin Žilka)
Viac fotografií z podujatia nájdete v galérii.
Oficiálne videá Tatra Flowers:
Autor: Patrik Marflák (zdroj citácií: Soul for Show)
Titulná fotografia: Zdenko Hanout
Video: Tatra Flowers