Vo veku 96 rokov zomrel hudobník a spoluzakladateľ Bratislavskej lýry Pavol Zelenay. O úmrtí významného slovenského skladateľa, aranžéra, publicistu a dokumentaristu médiá informovala jeho rodina.

Prvá gramoplatňa s jeho skladbou vyšla v roku 1952, bola to pieseň Poď so mnou tancovať. Zakladateľom medzinárodného festivalu Bratislavská lýra, ktorého prvý ročník sa konal v roku 1966, bol spolu s Jánom Siváčkom. Sám Zelenay dvakrát získal ako autor hudby zlatú Bratislavskú lýru.

V roku 1967 sa začala jeho rozhlasová dráha v Československom rozhlase na poste vedúceho redakcie populárnej hudby. Bol producentom prvého rockového albumu Zvoňte, zvonky skupiny Prúdy. V roku 2008 vyšla jeho autorská kompilácia Najkrajšie piesne Pavla Zelenaya i Antológia slovenskej populárnej hudby, ktorú zostavil. V decembri 2016 vydal notový album pod názvom 100 slovenských evergreenov.

V roku 2007 bol ocenený Krištáľovým krídlom v kategórii hudba a v máji 2008 ho uviedli do Siene slávy slovenskej populárnej hudby. Z rúk prezidenta Ivana Gašparoviča si 1. septembra 2008 prevzal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za zásluhy o rozvoj slovenskej kultúry. V júni 2018 dostal Cenu ministerky kultúry Slovenskej republiky za celoživotné pôsobenie v oblasti tanečnej a populárnej hudby aj jej dokumentovanie. Hudobný fond mu v septembri 2018 udelil Cenu Gejzu Dusíka za celoživotnú významnú skladateľskú a publicistickú činnosť.

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)

Ed Sheeran ohlasuje záverečnú časť matematického turné. "Bol čas zastaviť sa, ale potom môžete stlačiť play," vyhlásil spevák na sociálnej sieti v príspevku, v ktorom oznámil nové dátumy koncertného turné. "V roku 2025 sa matematické turné končí! Zasiahne väčšiu časť ďalších miest, kde sme ešte neboli." Sľúbil tiež, že ďalšie dátumy budú priebežne oznámené. "Vidíme sa na budúci rok," odkázal fanúšikom.

Text: Hudba.sk

Prvý film legendárnej štvorice Beatles A Hard Day's Night má 60 rokov. 6. júla 1964 mal v Londýne premiéru prvý hraný film skupiny Beatles. Filmu predchádzali veľké očakávania zo strany fanúšikov aj hudobnej kritiky. Hlavnými postavami boli členovia skupiny John, Paul, Ringo a George, ktorí vlastne hrali seba. Prvú klapku nakrútili v stredu 11. marca 1964 v londýnskom filmovom štúdiu Twickenham. Čas nakrúcania bol limitovaný, pretože 8. júna už Beatles cestovali na turné do Hongkongu, Austrálie a Nový Zéland.

Štyri dni po premiére filmu, 10. júla 1964, vychádza tretí album skupiny Beatles s názvom A Hard Day's Night a zároveň aj singel A Hard Day's Night, na B strane bola skladba I Should Have Known Better. Singel aj album sa v priebehu pár dní vyšplhali na prvé miesto rebríčka.

Zdroj: TASR

Vo veku 60 rokov zomrel hudobník Ľuboš Dzúrik. Na sociálnej sieti o tom informovala skupina Chór vážskych muzikantov (CHVM), v ktorej pôsobil.

Ľuboš Dzúrik sa narodil 9. apríla 1964 v Trenčíne. Vyštudoval geodéziu a kartografiu. Ako jeden zo zakladateľov skupiny CHVM patril medzi najvýznamnejších predstaviteľov undergroundovej hudobnej scény. Založil tiež hudobné vydavateľstvo Fukkavica Records a v 90. rokoch stál aj pri zrode festivalu Pohoda, pričom svojou tvorbou významne ovplyvnil jeho zakladateľa Michala Kaščáka.

"Keby neexistovala skupina CHVM, tak je dosť možné, že by nevznikla ani skupina Bez ladu a skladu, nevznikol by festival Pohoda, ani Vrbovské vetry či Karpatské chrbáty, možno, že by sa nehrávalo ani v Trenčianskych Bohuslaviciach. Tá považská alternatívna scéna sa začína kapelou CHVM a kapela CHVM sa začína Ľubošom Dzúrikom," napísal pred niekoľkými rokmi o Dzúrikovom vplyve na našu hudobnú scénu už zosnulý publicista Juraj Kušnierik.

Celoživotný podporovateľ alternatívnej a nezávislej hudobnej scény a autor dvoch kníh Ľuboš Dzúrik v roku 2021 prevzal v rámci hudobných cien Radio_Head Awards Ocenenie za prínos do hudby.

Slovenská televízia a rozhlas osobnosť Ľuboša Dzúrika pripomenie v stredu 3. júla o 22:25 na Dvojke v dokumente Chór vážskych muzikantov.

Zdroj: TASR, archív Hudba.sk, STVR

Spotify odstraňuje ruských umelcov podporujúcich vojnu na Ukrajine. V roku 2022 Spotify zatvorilo svoju moskovskú pobočku v reakcii na pokračujúcu ruskú inváziu na Ukrajinu. Teraz začala streamovacia platforma odstraňovať profily provojnových ruských umelcov. "Pravidlá platformy jasne stanovujú, že podnikneme kroky, keď identifikujeme obsah, ktorý výslovne porušuje naše zásady pre obsah alebo miestne zákony. Po kontrole títo umelci splnili podmienky na odstránenie," uvádza spoločnosť vo vyhlásení.

Text: Hudba.sk (zdroj: Nme.com)

Nová slovenská hudba: Vypočujte si náš júnový playlist Domáca úroda. Novinky zo slovenskej hudobnej scény bez ohľadu na žáner vám od septembra 2023 prinášame každý mesiac v profile Hudba.sk na Spotify.

► Domáca úroda: jún 2024


 

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pozýva na záverečný koncert 95. sezóny. Pod taktovkou dirigenta Ondreja Lenárda zaznie v piatok 28. júna o 19:00 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu program zostavený z diel Emila Nikolausa von Rezniceka, Felixa Mendelssohna-Bartholdyho a Richarda Straussa. Desiaty abonentný koncert končiacej sezóny 2023/2024 naživo prinesie aj Rádio Devín. 

Pre viac informácií o budúcich koncertoch a aktivitách SOSR navštívte oficiálnu stránku orchestra sosr.rtvs.sk.

Zdroj: RTVS (Ivana Žečevič)

Zomrel bubeník kapely Ladies & Genitals. Skolaboval na koncerte. Smutnú správu oznámila formácia na sociálnej sieti. "Ťažko sa hľadajú slová. S obrovským žiaľom Vám musíme oznámiť, že nás dnes (22. júna) náhle opustil náš bubeník Milan Hredzák. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodine, manželke Katke a deťom Samkovi a Esterke."

Hudobník týždeň pred náhlym úmrtím skolaboval počas vystúpenia na Levanduľa feste vo východoslovenskej obci Trnava pri Laborci. Bol prevezený do nemocnice a členovia kapely verili, že sa čoskoro vráti na pódiá. "Milan je bojovník s dobrým srdiečkom a tak, ako on vždy v modlitbe pamätal na iných, teraz on súrne potrebuje každú jednu modlitbu," informovali vtedy fanúšikov. Žiaľ, v sobotu museli oznámiť jeho úmrtie.

Text: Hudba.sk

Justin Timberlake bol zadržaný za šoférovanie pod vplyvom alkoholu. Podľa vyhlásenia polície bol zastavený po tom, ako nezastavil na stopke a nedržal sa v jednom jazdnom pruhu. "Bolo zistené, že obžalovaný obsluhoval uvedené vozidlo v podnapitom stave s tým, že mal podliate oči, z jeho dychu sa šíril silný zápach alkoholického nápoja, nedokázal udržať pozornosť, mal spomalenú reč, bol nestabilný a mal slabé výsledky vo všetkých štandardizovaných testoch triezvosti v teréne," uvádza sa v policajnej správe, ktorú predložil dôstojník Michael Arkinson.

"Dal som si jedno martini a nasledoval som svojich priateľov domov," uviedol Timberlake, ktorý sa odmietol podrobiť dychovej skúške. Spevák bol cez noc zadržaný, ráno ho prepustili. Ďalšie pojednávanie je stanovené na 26. júla. V rovnaký deň má vystúpiť v Poľsku v rámci svetového turné Forget Tomorrow.

Text: Hudba.sk (zdroj: Billboard.com)

Zomrel hudobník a producent Dario G. Minulý rok mu diagnostikovali rakovinu konečníka v štvrtom štádiu. Vo veku 53 rokov jej podľahol. "Bol pozitívny až do konca, ale toto bola bitka, v ktorej už nevládal bojovať. Zanecháva po sebe nádherný hudobný odkaz a veľa šťastných spomienok," napísala jeho rodina a hudobníkovej sociálnej sieti.

Dario G bolo pôvodne trio pozostávajúce z Paula Spencera a jeho kolegov DJ Scotta Rossera a Stephena Spencera. Skupina sa stala populárnou vďaka debutovému singlu Sunchyme, ktorý sa v roku 1997 dostal na druhé miesto v britskom singlovom rebríčku. O rok neskôr trio vydalo Carnaval de Paris pre Svetový pohár 1998 vo Francúzsku, pričom skladba dosiahla 5. miesto v britskom singlovom rebríčku. V posledných rokoch používal Paul Spencer umelecké meno Dario G pre svoj sólový počin.

Text: Hudba.sk

James Blake vydal bez ohlásenia EP CMYK 002. Britský producent zverejnil neočakávanú 4-skladbovú nahrávku v piatok 14. júna. Objasnil, že nejde o pokračovanie jeho prelomového EP CMYK z roku 2010, ale o samostatné EP s rovnomenným názvom. EP vyšlo iba niekoľko týždňov po vydaní singla Thrown Around, ktorý však nie je jeho súčasťou.

Text: Hudba.sk (zdroj: Nme.com)

VENI ensemble pokrstí dva nové albumy a odohrá koncert v Dvorane VŠMU. 47. koncert cyklu Hudba dneška v SNG sa uskutoční už 18. júna o 19:00. Koncert sa z vynovených priestorov Slovenskej národnej galérie presúva na alma mater všetkých hudobníkov VENI ensemble - VŠMU do koncertnej siene Dvorana. Tešiť sa môžete na Daniela Mateja, Ronalda Šebestu, Michala Matejku a Milana Osadského - stabilnú zostavu VENI ensemble a ich hosťa Petra Zagara.

Súčasťou koncertu bude aj krst dvoch nových CD albumov – Cave Songs a Nachtboek a Quatations, ktoré vyšli pri príležitosti 35. výročia vzniku súboru. Projekt Hudba dneška v SNG má svoje stabilné miesto v Bratislave už od roku 2011 práve vďaka Danielovi Matejovi – skladateľovi, performerovi a dirigentovi. Koncertný cyklus súčasnej hudby sa snaží každým koncertom rozširovať rozhľad poslucháčov a prinášať interpretácie, ktoré ešte nemali možnosť zažiť.

Zdroj: ISCM - Slovenská sekcia