Shakira je znova obvinená z daňových podvodov. Barcelonská prokuratúra tvrdí, že speváčka v roku 2018 nezaplatila daň z príjmu vo výške 6,7 milióna eur. Plateniu daní sa vraj vyhýbala využívaním offshore spoločnosti so sídlom v daňovom raji.

Obhajoba speváčky hovorí o jej nevine. "Bohužiaľ, španielsky daňový úrad, ktorý prehrá každý druhý súdny spor so svojimi daňovníkmi, naďalej porušuje jej práva a vedie ďalší nepodložený prípad. Shakira je presvedčená, že jej nevina sa dokáže do konca súdneho procesu."

Zdroj: Nme.com

Album Flautové sonáty 20. storočia získal cenu v Poľsku. Na medzinárodnej súťaži Muzyczne Orły 2023 získala nahrávka slovenských interpretov Ivice Gabrišovej - flauta a Maroša Klátika - klavír, vo svojej kategórii hlavnú cenu. Cenu si prevzali obaja interpreti osobne na slávnostnom gala večeri, ktorý sa konal vo Filharmónii Łodzkej im. Artura Rubinsteina v Lódźi v Poľsku.

CD vydalo renomované slovenské vydavateľstvo Pavlík records v roku 2022 ako profilové CD spomínaných interpretov. Medzinárodná súťaž Muzyczne Orły je určená profesionálnym umelcom v oblasti klasickej hudby a každoročne ju pripravuje a organizuje nadácia Muzyka do potęgy.

Ivica Gabrišová a Maroš Klátik, 2023 Zdroj: archív hudobníkov

Text: Hudba.sk

Kylie Minogue vydala album Tension. Po virálnom hite Padam Padam a titulnom singli Tension, vydala Kylie Minogue očakávaný album Tension. "Bola to neuveriteľná cesta! Navždy budem vďačná za to, čo mi Padam dal a čo dal môjmu publiku. Je to taká radosť, že to moje publikum vzalo za svoje a zdieľali na Tik Toku a v Reels. To presahuje všetko, čo som si dokázala predstaviť," vyzanla sa Kylie Minogue.

Zdroj: Music-news.com

Oasis vydajú po 25 rokoch reedíciu albumu The Masterplan B-Sides. Album z roku 1998 bude vydaný s remastrovaným zvukom v limitovaných edíciách na vinyle, CD aj kazete. The Masterplan bol vydaný ako kompilačný album B-side singlov z prvých troch albumov Oasis. Jeho reedícia vyjde 3. novembra.

The Masterplan sa v čase jeho vydania umiestnil na druhom mieste v britskom albumovom rebríčku a v prvom týždni vydania sa predalo takmer 122 000 kópií. Odvtedy sa stal trojnásobne platinovým a celosvetovo sa z neho predalo viac ako tri milióny kópií.

Zdroj: Nme.com

Zomrel bubeník Kent Stax, zakladajúci člen kapely Scream. Správu o jeho smrti zverejnili členovia jeho kapely. "S zlomeným srdcom vám oznamujeme, že náš bubeník Bennett Kent Stacks dnes ráno zomrel. Kent je pôvodným srdcom Scream. Aj keď sme predtým museli pokračovať bez neho, vždy sme vedeli, že Kent je nenahraditeľný," napísali Scream.

"Ak ste nás niekedy videli hrať alebo ak ste poznali Kenta, vaše myšlienky a spomienky sú tu vítané," dodali na záver.

Zdroj: Pitchfork.com

R.E.M. oslávia 25 rokov albumu Up sériou špeciálnych reedícií. Remastrovaná nahrávka vyjde 10. novembra. Prinesie pôvodné skladby albumu Up spolu s doteraz nevydanými jedenástimi skladbami z vystúpenia kapely v televíznej šou Party of Five z roku 1999. K dispozícii sú tiež rozhovory so skupinou aj hudobné videá.

Nahrávka je pripravená je vo formáte 2 LP/2CD/Blu-ray. Každé vydanie obsahuje aj 32-stranovú knihu s esejou Josha Modella založenou na rozhovoroch s kapelou. Spolu s informáciami o reedícii zverejnili R.E.M. aj živú verziu piesne Daysleeper, ktorá zaznela na Party of Five

Zdroj: Nme.com

Pred 90 rokmi mal premiéru prvý slovenský zvukový film Zem spieva. Prvé premietanie tohto celovečerného poetického dokumentu sa uskutočnilo v žilinskom kine Grand Bio Universum 20. septembra 1933. Autorom námetu a režisérom snímky bol Karol Plicka, ktorý stál aj za kamerou. Pri príprave filmu Zem spieva čerpal z bohatého zbierkového archívu dokumentárnych fotografií Matice slovenskej, ktorý sám založil. Plickova dôverná znalosť Slovenska a jeho folklóru mu umožnila sústrediť sa pri nakrúcaní na poetickú obrazovú kompozíciu spevu, tanca či hier so zábermi prírody a krajiny.

Plicka pri realizácii snímky spolupracoval s filmovým strihačom Alexandrom Hackenschmiedom a dirigentom pražského Národného divadla Františkom Škvorom. Autorom poetických medzititulkov bol básnik Ján Smrek. Film vznikol v spolupráci s brnianskou produkčnou spoločnosťou Llyod film pod záštitou Matice slovenskej a tiež za finančnej spoluúčasti Ladislava Koldu a prezidentskej kancelárie Tomáša G. Masaryka.

Dokument zachytáva slovenské ľudové obyčaje, detské hry, tance, obrady a slávnosti na začiatku tridsiatych rokov minulého storočia. Odohráva sa v slovenských horách v období od jari do jesene. Jeho aktérmi sú neherci – obyvatelia vidieka, deti, mládež i dospelí. V roku 1934 získal film ocenenie Zlatý pohár na medzinárodnom Biennale v Benátkach. Originálny negatív filmu zhorel pri požiari zlínskych filmových ateliérov v roku 1944. Zo zachovanej nekompletnej pozitívnej kópie boli v roku 1945 vyrobené dva negatívy a v roku 1983 bol nahraný nový záznam pôvodnej hudby a pôvodné úvodné zábery Prahy.

V roku 2017 sa uskutočnila prvá séria úspešnej folklórnej šou z produkcie RTVS, ktorá dostala názov práve podľa tohto filmu. V tom istom roku bol film Zem spieva uvedený v rámci festivalu Viva Musica! v Slovenskom rozhlase so živým sprievodom Orchestra a zboru Viva Musica! pod taktovkou Martina Leginusa.

Zdroj: TASR (Csfd.cz, Sfd.sk, Kronika Slovenska 2 - Slovensko v dvadsiatom storočí, Bratislava 1999), Hudba.sk edit

Katy Perry predala práva ku svojmu hudobnému katalógu. Dohodu uzavrela so spoločnosťou Litmus Music v hodnote 225 miliónov dolárov. Zmluva zahŕňa podiel Perry na päť albumov, ktorá vydala v roku 2008 až 2022. Ide o albumy One of the Boys, Teenage Dream, Prism, Witness a Smile.

"Katy Perry je kreatívna vizionárka, ktorá výrazne ovplyvnila hudbu, televíziu, film a filantropiu. Je mi veľkou cťou byť s ňou opäť partnerom a pomôcť Litmusovi spravovať jej neuveriteľný repertoár," uviedol spoluzakladateľ Litmus Music, Dan McCarroll.

Zdroj: Music-news.com

Album Neila Younga Time Fades Away vyjde po 50. rokov v reedícii. Pôvodných osem skladieb bude doplnených o bonusovú pieseň The Last Tri to Tulsa, ktorá bola pôvodne vydaná ako B-strana k singlu albumu, ktorý bol v roku 1973 vydaný ako titulná skladba albumu. Reedícia s názvom Time Fades Away 50 vyjde 3. novemra v limitovanej edícii na priehľadom vinyle.

Zdroj: Nme.com

Olivia Rodrigo zverejnila dátumy masívneho svetového turné. Ním podporí aktuálny album Guts, a to až 57 zastávkami. Turné začne vo februári 2024 v Kalifornii, odkiaľ sa Olivia Rodrigo presunie cez veľké mestá, ako Houston, Dallas, Miami, Nashville, Chicago, Detroit a Toronto. V apríli sa zastaví v New Yourku, odkiaľ sa v máji presuie do Európy so zastávkami v Belgicku, Dánsku, Nemecku, Taliansku a Španielsku. Veľkolepé turné zakončí návratom do USA, kde bude koncertovať až do augusta.

Zdroj: Nme.com

Vychádzajú štyri dlho nedostupné albumy skupiny Elán. Ide o nahrávky Hodina angličtiny (1994), Hodina pravdy (1997), Elán 3000 (2002) a Tretie oko (2003), ktoré okrem nového CD vydania vôbec prvýkrát vychádzajú aj na vinylových LP platniach. Všetky albumy prešli analógovým remasteringom.

Album Hodina angličtiny vyšiel ako deviaty štúdiový album Elánu v roku 1994 a okrem iných priniesol hit Kočka, ku ktorému napísal hudbu aj text Jožo Ráž. Po troch rokoch nasledovala Hodina pravdy, z ktorej pochádzajú napríklad skladby Odpusť mi láska, Hey, hey zlato alebo Odkazovač. Bol to prvý album, ktorý skupina nahrala po návrate Vaša Patejdla do zostavy.

V roku 2002 ako prvý album po motocyklovej nehode Joža Ráža vyšiel Elán 3000 s hitom Zaľúbení od Pavla Jursu, dlhoročného spolupracovníka skupiny. Album Tretie oko potom priniesol jeden z najväčších hitov Elánu Láska moja, ktorý napísal Vašo Patejdl spolu s Borisom Filanom.

Zdroj: Renáta Tomášová / Warner Music (Hudba.sk edit)

Skupina Janesession tento rok oslavuje 20 rokov. Ako poďakovanie fanúšikom za ich priazeň vydávajú nový singel k s názvom 20: Chodníky čiernou tmou. Ten je predzvesť albumu 20: Tempus Fugit, ktorý vychádza na jeseň a bude obsahovať znovu nahraté najstaršie skladby aj nejaké nové. Nový radový album sa odsúva  na prvú polovicu budúceho roka.

Text: Hudba.sk