Songs of Surrender dostal U2 po rokoch na vrchol britského albumového rebríčka. Stal sa tak jedenástym albumom írskej rockovej kapely, ktorý obsadil prvú priečku. To sa naposledy podarilo albumu No Line on the Horizont v roku 2009. Songs of Surrender zároveň vedie aj v rebríčku vinylových albumov a stal sa tak ich prvou platňou na vrchole tohto rebríčka. 

Umiestnením v rebríčku UK Number 1 sa U2 zároveň dostali na rovnakú pozíciu ako David Bowie, ktorý mal na vrchole rebríčka tiež 11 albumov. Vedú Beatles s 15 abumami, nasleduje Robbie Williams s číslom 14, Elvis Presley a Rolling Stones s 13 kusmi a Madona a Bruce Springsteen s 12 albumami. Prečítajte si recenziu Songs of Surrender

Zdroj: Officialcharts.com

Kultoví Depeche Mode dnes vydali album Memento Mori. Pätnásty štúdiový album synthpopovej formácie je prvým albumom po smrti Andyho Fletchera, ktorý zomrel 26. mája 2022. Deň pred jeho vydaním odštartovali Depeche Mode Memento Mori Tour, na ktorom čerstvé skladby predstavia naživo. Slovenskí fanúšikovia sa koncertu legendárnej formácie dočkajú 28. mája v Bratislave. Zatiaľ si môžu pozrieť live vystúpenie Depeche Mode v tohtotýždňovej epizóde talkšou Jimmyho Kimmela.

Tracklist albumu Memento Mori: 

1. My Cosmos Is Mine
2. Wagging Tongue 
3. Ghosts Again 
4. Don't Say You Love Me 
5. My Favourite Stranger 
6. Soul With Me 
7. Caroline's Monkey 
8. Before We Drown 
9. People Are Good 
10. Always You 
11. Never Let Me Go 
12. Speak to Me 

Text: Hudba.sk

Pred 90 rokmi sa narodil Jozef Malovec, osobnosť slovenskej hudobnej avantgardy. Stál pri zrode Elektroakustického štúdia Československého rozhlasu v Bratislave. Jeho skladba Orthogenesis z druhej polovice 60. rokov minulého storočia, sa považuje za prvú autonómnu elektroakustickú skladbu na Slovensku. Patril k centrálnym osobnostiam slovenskej Novej hudby a spolupracoval so súborom Hudba dneška. Nezanedbateľnú stopu zanechal aj v oblasti filmovej hudby.

"Jozef Malovec bol jednou z hlavných postáv avantgardnej vlny v slovenskej hudbe 60. rokov, a preto zohral významnú rolu vo vývine slovenskej hudby. Jeho skladby, napríklad Kryptogram I z roku 1964, mali svoje pevné miesto v repertoári súboru Hudba dneška. Malovec sa skladbou Orthogenesis z roku 1967 razantne presadil aj v rodiacom sa médiu elektroakustickej hudby," uviedol pre TASR slovenský hudobný skladateľ Peter Zagar.

Zdroj: TASR

Noel Gallagher vydal nový singel s názvom Dead To The World. Skladba pochádza z pripravovaného štvrtého štúdiového albumu formácie High Flying Birds, ktorý vyjde 2. júna pod názvom Council Skies. Formácia k melancholickej singlovej novinke zverejnila aj lyric video. 

"Má to atmosféru noir filmu. Je to veľmi melancholické, ale páči sa mi to. Som Blížnec - som hore aj dole a trik je v tom, stretnúť sa niekde uprostred a premeniť to na hudbu," povedal Gallagher o novej piesni. 

Zdroj: Nme.com

Legendárny Deadmau5 z Kanady mieri na český festival Beats for Love. Kanadský umelec Joel Zimmerman, ktorého všetci fanúšikovia tanečnej hudby poznajú pod pseudonymom Deadmau5, sa do Českej republiky vráti po dlhých 14 rokoch. Zaraďuje sa k už oznámeným hviezdam festivalu ako Hardwell či Tiësto. Ostravský sviatok elektronickej tanečnej hudby tak potvrdzuje svoje sľuby o najsilnejšej zostave vo svojej histórii. 

"O Deadmau5 sa už snažíme niekoľko rokov, čo je u týchto mien vcelku normálne, a sme nadšení, že sa to tento rok podarilo. Doviesť do Ostravy meno jeho kalibru, a navyše v premiére na českom festivale, sa nepodarí každý deň," potvrdzuje riaditeľ festivalu Kamil Rudolf.

Zdroj: Beats for Love

Už zajtra vydáva Lana Del Rey dlho očakávaný album. Tridsaťsedemročná skladateľka a speváčka nadväzuje na kritikmi uznávané úspešné albumy Blue Banisters a Chemtrails Over The Country Club ďalším albumom. Tentokrát sa bude volať Did You Know That There's A Tunnel Under Ocean Blvd a my sa ho dočkáme už zajtra! Okrem množstva noviniek sa na štúdiovke objaví aj rovnomenný titulný singel, ktorým sa už teraz môžete naladiť na atmosféru novej nahrávky.

Zdroj: Universal Music

Bryan Adams sa v decembri vráti do Bratislavy. Kanadský spevák je už druhý rok na celosvetovom turné So Happy It Hurts, s ktorým tento rok zavíta nielen do USA, Japonska, Singapuru, Thajska, Malajzie, či Filipín, ale aj k nám na Slovensko. V Bratislave sa so svojím koncertným programom predstaví 17. decembra v Tipos Aréne – Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.

Zdroj: Agentúra Amadeus

The Weeknd je podľa Guinnessovej knihy rekordov najpopulárnejším umelcom na svete. Hudobník vytvoril svetový rekord tým, že sa stal doposiaľ prvým umelcom, ktorý dosiahol na Spotify 100 miliónov počúvaní mesačne. Zároveň je držiteľom rekordu za najvyšší počet mesačných poslucháčov s počtom 111,4 milióna. 

V porovnaní s Miley Cyrus, ktorá je aktuálne na druhom mieste, je to takmer o 30 miliónov poslucháčov mesačne viac. Speváčka sa medzi najpočúvanejších umelcov sveta vrátila vďaka nedávno vydanému albumu Endless Summer Vacation. Druhým najpočúvanejším mužským interpretom je Ed Sheeran so 77,5 miliónmi poslucháčov mesačne.  

Zdroj: Music-news.com

Underworld predstavili na koncerte štyri nové skladby. Stalo sa tak počas vystúpenia v The Marble Factory v Bristole. Elektronické duo otvorilo koncert novinkou Gene Pool a v ten istý večer zazneli ešte tri nové skladby, a to Strawberry Hotel, Denver Luna a And The Color Red.

Po desiatom štúdiovom albume Drift Series 1 z roku 2019 tak zrejme ide o piesne z pripravovanej štúdiovky. Nasvedčuje tomu aj zmazanie všetkých príspevkov na sociálnych sieťach Underworld, okrem troch nových príspevkov s popisom "underworld 2023". 

Zdroj: Nme.com

Madonna pracuje na nových skladbách s producentom Maxom Martinom. Snímkou zo štúdia speváčka prezradila, že pracuje so švédskym producentom Maxom Martinom na nových skladbách. "Keď máte pochybnosti, chodťe do práce. Nič nezastaví hlub alebo odporcov viac, ako byť v kreatívnom procese!!," uviedla k fotke, na ktorej môžeme vidieť dvojicu sedieť v nahrávacom štúdiu. 

Zdroj: Nme.com

Koncom roka vyjde posmrtný album rapera Coolia. Nahrávku s názvom Long Live Coolio predznamenáva čerstvý singel TAG "You It", ktorý vznikol v spolupráci s Too $hortom a DJom Winom. Vo videoklipe k novinke sa objavujú aj zábery Coolia, ktoré stihol natočiť pred smrťou. Rapera, ktorého preslávil hit Gangsta's Paradise, našli mŕtveho v septembri minulého roka. Príčinou smrti 59-ročného interpreta bola podľa jeho manažéra zástava srdca.

Zdroj: Music-news.com

Dočkáme sa návratu Oasis? Liam Gallagher hovorí o opätovnom stretnutí. Hudobník je presvedčený o tom, že s bratom odložia nabok všetky svoje nezhody a hádky, aby sa znova mohli spojiť a vrátiť ako Oasis. Noel Gallagher však jeho slová nepodporil, naopak, hovorí o "mimoriadnom súbore okolností", ktoré by mohli podnietiť návrat.

Špekulácie o comebacku Oasis odštartovala reakcia Liama Gallaghera na otázku fanúšika na sociálnej sieti Twitter. Ten sa pýtal, či sú šance na návrat obľúbenej bratskej dvojice. "Deje sa to," odpovedal mu Liam. 

Zdroj: Music-news.com