Ukrajina je nielen historickou križovatkou obchodných ciest, ale aj "nárazníkovou" zónou stojacou medzi dvoma pomyselnými ideologickými blokmi. Rap, ako jeden z vôbec najpočúvanejších žánrov v krajine, tento stret prirodzene reflektuje.


Rap má na Ukrajine obrovské podhubie a zázemie. Predstavuje dynamicky sa vyvíjajúcu scénu s kvantom malých a menších interpretov, ktorí rap mixujú s inými vplyvmi, najčastejšie s tradičnými folkovými prvkami a nástrojmi ako bandura, sopilka či drumbľa.

Mnohí ukrajinskí raperi sa vo svojich textoch vyhraňujú voči fake news a ruskému vplyvu, ktorým sa ruská propaganda snažila pred útokom dlhodobo ovplyvňovať a dezorientovať verejnú mienku v krajine. Blízkosť obrovského ruského trhu však zároveň prirodzene mnohých nabáda k rapovaniu v ruštine, ktorá sa v tomto žánri využíva dokonca častejšie ako ukrajinčina či angličtina.

Nižšie prinášam subjektívny výber jedenástich súčasných rapových mien, z ktorých niektorí v súčasnosti doma na Ukrajine pôsobia ako vojnoví dobrovoľníci alebo priamo bojujú na fronte. Nechajte sa inšpirovať a v prípade, že sa vám niečo zapáči, neváhajte umelcov podporiť odberom na ich Youtube kanáli a streamovacích službách či kúpou merchu.

TNMK (rapcore, rock, funk, ska)

Prierez bohatou tvorbou zoskupenia Танок на майдані Конґо (v preklade Tanec na konžskom námestí) z Charkova predstavuje rozpätie od absolútneho oldschoolu až po moderné experimenty s elektroniku a množstvom živých nástrojov. Toto sedemčlenné teleso, ktorého neuralgickými bodmi sú raperi Fozzy a Kotya je obdobou slovenského Kontrafaktu či českého Chaozzu, no rapovať začali ešte skôr - už v roku 1989. TNMK sú aj v súčasnosti aktívne koncertujúcim pilierom ukrajinskej rapovej scény.


Tricky Nicki (rap, grime, electro)

Dvadsaťštyriročný Mykola Jarošenko z Kyjeva je jedným z najpozoruhodnejších talentov žánru. S angličtinou na takej úrovni, že by pokojne mohol hosťovať na nahrávkach kolegov z New Yorku či z londýnskeho predmestia, sype angažované verše plné hnevu a zúfalstva. Reprezentuje hlas mladej generácie prosiacej o zodpovedné a kompetentné politické vedenie schopné nebyť len bábkou v rukách Putina, ale kráčať vlastným autonómnym smerom. Tricky Nicki pochopil rap v plnej miere ako atraktívny nástroj hlasného vyhranenia sa voči ruskej dezinfo scéne, ako spôsob ovplyvnenia mladých ľudí a rovesníkov. Dôležitú úlohu hrá aj jazyk, ktorým toto posolstvo otvára širokému publiku a trefne približuje marazmus, ktorým Ukrajina dlhodobo prechádza.


Monatik (rap, elektro, pop)

Ultimátne vizuálne prevedenie a špičková hudobná produkcia s dôrazom na beat. Toto sú hlavné kalibre, ktorými sa Dmytrovi Monatykovi, pôvodne breakdancerovi zo severovýchodného mesta Luck podarilo dobyť ukrajinskú mainstreamovú scénu. V súčasnosti nielen raper, ale aj známa televízna osobnosť, spevák, producent a skladateľ začínal ako tanečník v zoskupení DBS Crew v raných nultých rokoch, v súčasnosti je držiteľom prestížneho ocenenia Ctihodný umelec ukrajiny, ktorý v obrovskej miere ovplyvňuje a profiluje mnohé mladé talenty. Monatik aktívne vystupuje proti ruskej okupácii a Kremeľ na sociálnych sieťach opakovane žiadal o zastavenie zabíjania detí a civilistov.


Ctacik (experimental, rap)

Anastasia Ševčenko alias Ctacik (v angličtine sa píše Stasik) je ďalšou talentovanou odchovankyňou divadelnej komunity Dakh, ktoré vyprofilovalo aj DakhaBrakha či Dakh Daughters. Texty nasýtené zlosťou a hnevom sa v jej nekonvenčnej teatrálnej tvorbe upierajú na domáci Donbas a východnú hranicu, ale aj na iné sociálne témy sužujúce Ukrajinu. Stasik vystúpi v lete na trenčianskom letisku ako súčasť programu festivalu Pohoda. Okrem nej sa na podujatí predstaví aj ďalšia ukrajinská raperka Alyona Alyona, o ktorej ešte bude reč nižšie.


Alina Pash (rap, dancehall)

Extravagantná Alina Pash je sa preslávila vďaka ukrajinskému X Factoru, no už predtým bola aktívna v kapelách Real O či Hot Chocolate. V svojej tvorbe miesi najrôznejšie folkové a etnické prvky z domácej Zakarpatskej oblasti s hlasným párty beatom, R&B, dancehallom a elektronikou, miestami koketujúcou až s hyperpopom. Pash mala pôvodne reprezentovať Ukrajinu na Eurovízii, čo bolo neskôr zrušené, keď sa zistilo, že v roku 2015 cestovala na Krym s tranzitom cez Rusko, čo je na Ukrajine nelegálne.


Grebz (rap, drill, grime, house)

Grebz (v preklade Huby) je ukrajinsky a rusky rapujúca úderka, ktorej členmi sú veteráni rapovej scény Ilja Kapustin alias Tilla a Daniil Dudulad alias Symptom. Na západe bývajú prirovnávaní k Death Grips či k The Prodigy. V beatoch ovplyvnených zvukom britskej ulice možno nájsť množstvo tzv. post-sovietskej estetiky. Ich track s názvom Тает Лёд (v preklade Ľad sa roztápa) z roku 2017, má na Youtube viac ako 250 miliónov zhliadnutí.


Youra (rap)

Ukrajinská rapová scéna je napriek svojím rozmerom výrazne poprepájaná a tvorená, ako je v rape zvykom, mnohými autonómnymi komunitami. Dôkazom toho je aj raper menom Jurij Bardaš, ktorý je považovaný za duchovného otca vyššie spomenutého zoskupenia Grebz. Napriek tomu, že nie je jeho priamym členom, formoval mnohé zoskupenia, ktorému Grebz predchádzali. Je tiež producentom virálnej popovej senzácie Quest Pistols Show


Fo Sho (rap, soul, R&B, rock)

Fo Sho je sesterská rapová trojica etiópskeho pôvodu, ktorá mieša britsky aj ukrajinsky rapované verše s bohatými soulovými a R&B vokálnymi harmóniami. Z pohľadu zvukovej invenčnosti pravdepodobne najpozoruhodnejšia zostava v tomto zozname. Sestry Betty, Siona a Miriam Endaleové, všetky talentované inštrumentalistky, pochádzajú z konzervatívnej etiópskej židovskej komunity Falasha, kde sa k nim v priebehu celého dospievania dostávala hlavne tradičná etiópska hudba, Betty neskôr sestrám ukázala Christinu Aguileru, Beyonce či Destiny's Child, a nezameniteľný prienik s výrazným dôrazom na rytmus bol na svete.


Novinka nahratá v reakcii na vojnu:


Kalush (rap, folk)

Mesto Kaluš v Ivano-Frankivsku na západe Ukrajiny je domovom neprehliadnuteľnej rovnomennej štvorčlennej zostavy, ktorá bude v roku 2022 po vyradení Aliny Pash pod názvom Kalush Orchestra reprezentovať Ukrajinu na Eurovízii v Turíne (na rozdiel od Slovenska je Eurosong na Ukrajine obrovskou udalosťou). Kalush disponujú koktejlom sugestívnych folkových vokálov a neskutočne úderného flowu rapera a frontmana Oleha Psiuka. Chytľavá a jedinečná je vokálna dynamika medzi jednotlivými členmi ale aj zmes tradičných nástrojov, ktoré sa v zvuku objavujú.


Alyona Alyona (rap)

Alyonin (predtým Alyona Al.kaida) raketový vzostup zabezpečil track Ribky vydaný v roku 2018. Z učiteľky v materskej škôlke pôvodom z Kapitanivky v Kirovohradsej oblasti sa tak v priebehu niekoľkých mesiacov stala ruské verše chŕliaca senzácia obchádzajúca najprestížnejšie európske festivaly. V súčasnosti je dokonca Alyona považovaná za medzinárodne najžiadanejšie meno ukrajinskej scény. Obrovskou charizmou aj výraznou postavou v svojich klipoch napáda stereotypy kultu tela a osobitým cringeom trefne kritizuje štandardizované tendencie mainstreamu. Alyonu Olehivnu Savranenko, ako sa celým menom volá, vo svojom line-upe taktiež nedávno ohlásila Pohoda, v júli si ju tak budete môcť vychutnať live na trenčianskom letisku. Prvého júna vystúpi tiež v Bratislave.


T-Fest (trap)

Hovorí sa o ňom ako o jednom z najúspešnejších ukrajinských exportov na ruský trh, a to hlavne vďaka kontraktu s tamojším vydavateľstvom Gazholder. V jeho zvuku možno počuť ako trapové hajtky, tak tvrdší basový sound aj synťákové popové party. Civilným menom Kirill Igorevič Nezboretskij z mesta Černovice pri rumunských hraniciach pripomína tunajšieho Yzomandiasa nielen zjavom a zvukom, ale aj spôsobom, akým nastoľuje trendy enormne vplývajúce na mládež.


Autor: Matej Kráľ