Letá majú výnimočný status v mnohých smeroch. "Summer of '67" sa do dejín navyše zapísalo ako obdobie lásky, porozumenia a tolerancie. Neplatilo to len pre San Francisco, odkiaľ sa tieto myšlienky šírili. Išlo o celosvetové hnutie, ktoré sa vynikajúco odzrkadlilo aj v hudbe prostredníctvom desiatok pamätných platní.

Hoci sa rocková hudba v tom čase hrala takmer na celej planéte, vybrali sme tucet nahrávok výlučne anglickej a americkej proveniencie, keďže história viac-menej potvrdila, že kapely v oboch krajinách posúvali žáner najmarkantnejšie. Niektoré kúsky patria do prehľadu už v podstate z povinnosti, iné sú čisto subjektívnou záležitosťou. Každopádne prínos každého nosiča je nespochybniteľný - morálnym posolstvom, vplyvom na iných umelcov, opozičným názorom, svedectvom doby, výnimočnosťou alebo revolučným poňatím hudby.

The Beatles - Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band

Miro Žbirka povedal, že ak niečo bilancuje, vždy musí začať u The Beatles a potvrdzuje to i rebríček 500 najlepších albumov všetkých čias magazínu Rolling Stone, kde táto platňa okupuje prvé miesto. Dopad "chrobákov" na spoločnosť už neprekoná zrejme nikto a ohromujúci je aj vývoj, akým od Love Me Do prešli až k Seržantovi. O albume už bolo napísané všetko - od obalu, koncepcie, revolučného zvuku a produkcie cez geniálny, osvietený kompozičný um až po vplyv na iných umelcov. Darmo, albumu chýba len veľmi málo k dokonalosti  a nič na tom nemení ani jeho preťažovanie médiami alebo spochybňovanie významu pre celý svet populárnej hudby.



Pink Floyd - Piper at the Gates of Dawn

Album, štartujúci hviezdnu dráhu jednej z najdôležitejších kapiel všetkých čias, má dostatok múch, ani to mu však nebráni stáť v čele 1967 pelotónu. Štvoricu zachránil geniálny talent Syda Barretta, hraničiaci so šialenstvom a odzrkadlený v epochálnych sci-fi Insterstellar Overdrive a Astronomy Domine či fantasy inšpirovaných The GnomeThe Scarecrow. Sound vystaval i klávesový mág Rick Wright, obopínajúci okolo kapely magickú auru. Mnohí ľudia kvôli ojedinelosti považujú "pištca" za úplne najlepší album Pink Floyd a trochu sa to dá pochopiť - Barrett zažiaril naplno a zanechal psychedelický monument, aký sa prekonáva veľmi ťažko.



The Rolling Stones - Their Satanic Majesties Request

Jeden z najmenej docenených albumov legendy, ktorá sa začala prekvapivo, avšak v súlade s dobou uberať psychedelickejším smerom. Napriek rozporuplným ohlasom dokázali Jagger s Richardsom skomponovať vynikajúce kúsky, očarujúce až rozprávkovou atmosférou. Najznámejším sa stal melodicky úchvatný singel She's A Rainbow, nezaostáva ani čembalový In Another Land či tajuplný The Lantern. "Stouni" sa na nasledujúcich počinoch vrátili k osvedčenej forme, preto je Their Satanic Majesties Request výnimočným albumom, skvelým dokumentom psychedelickej éry a dôkazom variability navonok skostnatenej inštitúcie.



Cream - Disraeli Gears

Supertrio debutovalo v roku 1966 fenomenálnym albumom Fresh Cream, na nasledujúcom museli muzikanti napĺňať vysoké očakávania. Tlak ustáli hrdinsky - hutný zvuk, silné nápady a virtuózne inštrumentálne výkony museli rockerov potešiť. Riffy a sóla Erica Claptona mátajú nejedného krotiteľa šiestich strún, natoľko sú inšpirujúco invenčné, a Jack Bruce s Gingerom Bakerom patria k najlepším rytmickým sekciám všetkých čias. Búrlivé koncertné improvizácie hovoria za všetko, no i štúdiové verzie Tales of Brave Ulysses, Sunshine of Your Love či Strange Brew dodnes znejú sviežo a lahodne nielen v úzkom blues-rockovom kruhu.



The Yardbirds - Little Games

Vplyvná polhodinová lekcia novátorského prístupu k elektrickej gitare. Hlavný lektor Jimmy Page sa po množstve štúdiových spoluprác ukazuje v tej najlepšej regulárne skupinovej forme, aká ho pred založením Led Zeppelin mohla zastihnúť. Lahôdkou je inštrumentálna White Summer, no nezaostávajú ani ďalšie opatrné hard-rockové experimenty. Nevadí kratšia pesničková forma, odlišná od dlhých koncertných improvizácií. Kým iné formácie ešte len začínali, Yardbirds sa týmto albumom lúčili. Keith Relf, Jim McCarty a spol. zanechali pamätné dielo, načrtávajúce budúcnosť rocku.



The Moody Blues - Days of Future Passed

Kritici označujú túto platňu za jednu z tých, ktorá položila základy progresívneho rocku. Svedčia o tom mnohé faktory ako ucelený príbeh, umocnený rozprávačom, orchestrálne aranžmány, pompézny spev a dôraz na klavírnu hru. V porovnaní s kľúčovými počinmi žánru pôsobia Moody Blues naivne, nechýba im však chuť objavovať rozprávkové zákutia hudby. Dôkazom je vrcholná Nights in White Satin, album však treba chápať v prvom rade ako celok. Zrejme to je najväčším prínosom kapely, ktorá spolu s ďalšími povýšila rock z jednoduchého pesničkového žánru na ambicióznejšiu, konceptuálnu umeleckú platformu.



The Doors - The Doors

Len málo amerických rockových debutov sa vydarilo tak ako tento. Vzdorovitý Jim Morrison je prototypom hrdinu z romantizmu (proti všetkému a všetkým), chrliaci oheň majstrovskými básňami. Nič by však nezmohol bez Raya Manzareka a nezabudnuteľných nápadov, ktoré pomohli sformovať acid rock, stojaci proti konvenciám flower power módy. Úsporná gitara len dotvorila nihilistický pocit, živený južanským bluesom a doviedla platňu do zdrvujúceho finále, aké dovtedy nemalo obdobu. Nosič je zásadným anti-hippie manifestom tej generácie, ktorá si dobre uvedomovala, že americký sen žiadnym snom vlastne nie je.



The Jimi Hendrix Experience - Are You Experienced

Krstný otec gitarových virtuózov mal výstredné hranie v krvi od narodenia, čo-to odkukal od skúsenejších a 40-minútový debut už je len akousi čerešničkou na torte, ktorá jednoducho musela prísť. Výbušné, takmer nekonečné sóla, zosekané v štúdiu na minimum, sú gejzírom inšpirácie a dôkazom, že ak sa myseľ otvorí do všetkých strán, možnosti sú neobmedzené. Veľký podiel na výsledku má fantastická rytmika z Albionu, Noel Redding a Mitch Mitchell, ktorá v žiadnom prípade nebola len Jimiho krovím. Nebyť predčasnej smrti a chamtivosti manažérov, dočkali by sme sa zaujímavého vývoja talentu, aký po Zemi nechodí tak často. 



Jefferson Airplane - Surrealistic Pillow

Jedna z platní, ktorá túto éru vystihuje najlepšie. Je melodická, priamočiara, hravá a v hojnej miere na nej počujete naliehavý ženský spev Grace Slick. Okrem povinne známych Somebody To LoveWhite Rabbit stojí za pozornosť fenomenálny akustický kus Embryonic Journey v podaní Jormu Kaukonena. Kapela invenčnou a iskrivou fúziou psychedelic a folk-rocku nezapadla do priemeru sanfranciskej scény. Krátke časomiery skladieb, hýriace nápadmi, potvrdili, že akokoľvek môže byť pesničkárstvo náročné, dá sa zvládnuť s pomocou chytľavých a pocitovo silných vyjadrovacích prostriedkov.



Love - Forever Changes

Niečo podobné ako v prípade Jefferson Airplane platí aj o menej známej kapele Love, ktorej tretí album, zaradený na 40. miesto spomínaného rebríčka, patrí do zlatého fondu leta lásky. Melodické aranžmány, chytľavosť, dojemnosť a zvuková kulisa albumu sa spolu s gitarovou prepracovanosťou (kapela mala troch gitaristov) spoľahlivo starajú o vynikajúci poslucháčsky zážitok aj po polstoročí. Hlavný mozog Arthur Lee bol v štúdiu ako doma a nič neponechal náhode. Jeho perfekcionistický prístup k rocku zostal nedocenený, na svete je našťastie stále dosť fanúšikov, ktorí odkaz "Lásky" šíria ďalej.



Grateful Dead - The Grateful Dead

Uctievaná formácia zo San Francisca je známa najmä dlhými jam sessions počas koncertov, no na debutovom albume z tejto výnimočnej schopnosti nezačujete okrem Viola Lee Blues takmer nič. Napriek tomu ide o krásnu nahrávku, kde za pozornosť stojí gitara Jerryho Garciu, excelujúca v Cream Puff War či očarujúci Vox organ Rona McKernana (Morning Dew). Pre päticu typická fúzia žánrov prišla až neskôr, v šesťdesiatom siedmom sa poslucháč musel uskromniť len s bluesovo ladeným psychedelickým rockom. Našťastie i to "málo" stačí, aby platňa figurovala vo výbere reprezentatívnych kúskov hektického obdobia zmien, ku ktorým sama prispela.



The Velvet Underground - The Velvet Underground & Nico

Kto by nepoznal slávny Warholov banán na obale, ten akoby neexistoval. Pritom v čase vzniku platňa takmer úplne prepadla, keďže textovo nekorešpondovala s posolstvom "leta lásky" a vyzdvihovala negatívnejšie aspekty života. Kapela predbehla dobu aj hudobne či vizuálne a uviedla na scénu okrem kontroverznej nemeckej umelkyne Nico aj neskoršie hviezdy Lou Reeda a Johna Calea. Neskoršieho uznania sa dočkal i samotný počin - v rebríčku časopisu The Rolling Stone je nahrávka na 13. mieste, ovplyvnila množstvo žánrov a výrazne formovala alternatívu ako takú.



P. S. Ak máte záujem prečítať si niečo navyše, pred desiatimi rokmi zverejnili Robert Christgau a David Fricke výborný prehľad 40 esenciálnych albumov roka 1967. Možno v ňom nájdete aj svoje obľúbené platne, ktoré sme do nášho výberu nezaradili.

Autor: Marek Danko
Foto: artwork