Hlavná stránka

>

Magazín

>

Názory

>

Billie Eilish je dôkazom, že aj dievča s hendikepom môže byť idolom

Billie Eilish je dôkazom, že aj dievča s hendikepom môže byť idolom

18.04.2019 - 16:30 | Dušan Marko

Slovenské rádiá jej skladby takmer nehrajú, napriek tomu o nej všetci hovoria a jej debutový album už dva týždne vládne rebríčku najpredávanejších nahrávok na slovenskom i českom hudobnom trhu. Podobne je to aj v ďalších 15 krajinách vrátane USA, Kanady, Veľkej Británie, Austrálie či Švédska. Čím je 17-ročná Američanka taká výnimočná?


Ak sa aspoň trochu zaujímate o aktuálne dianie v pop music, určite ste už zaregistrovali, že meno novej tínedžerskej megahviezdy je Billie Eilish. Pod favoritkou násťročných si však v jej prípade určite nepredstavujte nič podobné boybandu One Direction či ranej tvorbe Justina Biebera. Ten bol síce pre Billie počas jej puberty veľkým idolom, ktorým bola podľa vlastných slov doslova posadnutá, no jej vlastná tvorba má od sladkého a textovo banálneho naivného popíku ďaleko.

Za nevinne vyzerajúcou tváričkou rodáčky z Los Angeles sa totiž skrýva hĺbka, akú u popových umelcov v takomto mladom veku naposledy priniesla Novozélanďanka Lorde. V jej tvorbe je veľa temných myšlienok, zraniteľnosti a intimity, ktorou sa dotýka sŕdc súčasnej mládeže, no oslovuje aj staršie publikum, rýchlo si získala uznanie hudobných kritikov a medzi jej fanúšikovia patria aj hudobní velikáni Paul McCartney, Dave Grohl a Thom Yorke, speváčka Florence Welch, či herečka Julia Roberts.


Jej raketový vstup na hudobnú scénu odštartoval singel Ocean Eyes, ktorý vydala v novembri 2016, mesiac pred svojimi 15. narodeninami. Napísal ju pre ňu jej starší brat, hudobník Finneas O'Connell, s ktorým následne spolupracovala aj na svojej prvej EP nahrávke Don't Smile at Me (2017) a výraznou mierou sa ako spoluautor a producent podieľal aj na jej nedávno vydanom dlhohrajúcom debute When We All Fall Asleep, Where Do We Go? (2019).

Najväčšiu odozvu zo spomínaného EP zaznamenala skladba Bellyache, ktorú Billie vydala ako singel začiatkom roka 2017. V USA skladba získala zlatú certifikáciu za viac ako 500-tisíc predaných nahrávok a v Kanade a Austrálii má dokonca platinu. Sebavedomý videoklip k textovo aj hudobne zaujímavému singlu jej priniesol množstvo fanúšikov a dnes má takmer 180 miliónov prehratí.

Billie už od počiatku kariéry sprevádza istá dávka arogancie, mladíckej rebélie a naštvanosti voči tomu, ako funguje dnešná spoločnosť. Napokon, aj to je zrejme jeden z dôvodov, pre ktorý si získala obrovský zástup fanúšikov v radoch svojich rovesníkov. Skladba Bellyache (doslovný preklad je "bolesť brucha") je o pocite viny, ktorý vás sprevádza, keď robíte niečo nevhodné. Ako vysvetlila v rozhovore pre magazín Vice pri písaní textu sa ponorila do fiktívnej roly sociopatky, ktorá vie, že robí zlé veci, ale je jej to jedno.


Domáce vzdelávanie a Tourettov syndróm

Ako to už u výnimočných hudobných osobností býva, na Billie Eilish je zaujímavá a originálna nielen samotná tvorba, ale aj jej príbeh. Napríklad už z toho dôvodu, že na rozdiel od väčšiny svojich rovesníkov nechodila do školy. Narodila sa totiž do rodiny, kde obaja jej rodičia pracovali v zábavnom priemysle a rozhodli sa, že najlepšie bude, ak sa ich dcéra bude vzdelávať doma. Hudbe sa vďaka tomu mohla veľmi intenzívne venovať už od detstva. Od svojich ôsmich rokoch bola členkou detského speváckeho zboru Los Angeles Children's Chorus a svoje prvé piesne napísala už ako jedenásťročná.

Rozhodnutie, že Billie nebude chodiť do školy, zrejme súviselo aj s tým, že sa narodila s Tourettovým syndrómom. Ide o vrodené neurologicko-psychiatrické ochorenie, ktoré postihuje mozog a ovplyvňuje správanie a celkové fungovanie človeka. Jedným z hlavných prejavov tohto ochorenia je množstvo tikov, ktoré pacient nedokáže kontrolovať. Ďalším následkom ochorenia môže byť vykrikovanie nevhodných a neslušných slov, čo môže byť v spoločnosti veľkým problémom.

Zdá sa teda, že speváčkin talent má svoju daň v podobe hendikepu, o ktorom prvýkrát verejne prehovorila až minulý rok v novembri na Instagrame. Pár dní po vydaní albumu o svojom ochorení rozprávala aj v šou populárnej moderátorky Ellen DeGeneres.Hviezda ambicióznej hudobníčky začala rýchlo napredovať v minulom roku po vydaní singla lovely, ktorý naspievala spolu s americkým spevákom a skladateľom Khalidom. Ešte roku 2017 Billie na jej oficiálnom Instagrame sledovalo "len" pár stovák tisíc ľudí, dnes už má takmer 19 miliónov followerov a po vydaní albumu toto číslo prudko rastie.

Obrovskému úspechu emotívneho duetu, ktorý hovorí o silných depresiách, určite pomohlo najmä to, že bol jednou z najvýraznejších skladieb v oficiálnom soundtracku druhej série úspešného seriálu 13 Reasons Why od Netflixu. Autorsky Billie opäť zostala verná svojmu bratovi a vlastnému talentu. Pieseň sa v niekoľkých krajinách dostala medzi desiatku najhranejších skladieb a v USA, Austrálii, Kanade či na Novom Zélande si vďaka výborným predajom vyslúžila platinové ocenenie. Oficiálne video má dnes na youtube takmer 300 miliónov prehratí, čo je najviac z jej všetkých doterajších videoklipov.


Inšpirovali ju Lana Del Rey, Avril Lavigne aj raperi

Vďaka spolupráci s Khalidom a spomínanému seriálu si Billie začali všímať aj tam, kde do tej doby patrila skôr medzi alternatívnych umelcov. Tento rok jej okrem vydania debutového albumu priniesol aj víťazstvo v ankete Nickelodeon Kids' Choice Awards v kategórii Najlepší vychádzajúci umelec. To, akým štýlom Billie (spolu s bratom) píše a interpretuje svoje skladby, je veľmi ľahko rozpoznateľné, preto sa vám zrejme nestane, že by ste si jej tvorbu pomýlili s nejakou inou speváčkou.

Ak by ste však predsa len Billie chceli prirovnať k nejakej inej, úspešnejšej speváčke, zrejme by to bola Lana Del Rey. Skladby oboch speváčok niekedy môžu pôsobiť až depresívne, vďaka čomu sa úplne vymykajú tomu, na čo je svet súčasnej pop music zvyknutý. Presne takou je aj pieseň when the party's over, ktorú Billie vydala v závere minulého roku. Samotná Billie túto rozchodovú baladu označila za rozzúrenú a bez okolkov v nej priznáva to, čo takmer každý z nás aspoň raz prežil. "Ticho, keď prichádzam domov. Som sama doma. Mohla by som klamať a tvrdiť, že takto to mám rada."

Skladba je pre Billie mimoriadne osobnou záležitosťou a záležať si dala aj na videoklipe, ktorý na niekoho môže zapôsobiť až strašidelným dojmom. Veľmi sympatické v prípade Billie je to, že vo väčšine jej videoklipov je len ona. Žiadne "zbytočné" tanečníčky či komparz. Vizuál pre when the party's over ponúka pohľad na modrovlasú speváčku, ktorá rozjíma nad svojím smutným osudom. V prázdnej bielej miestnosti si najprv odpije z pohára s čiernou tekutinou a následne sledujeme ako jej vyteká z očí. Minimalistický obraz a dej, no video pochopiteľne vyvolalo veľký rozruch nielen medzi jej fanúšikmi.


V tom, že vo videoklipoch v posledných mesiacoch takto pritvrdila, ju pravdepodobne inšpiroval Tyler, the Creator, ktorého uvádza medzi svojimi vplyvmi aj v rámci samotnej hudobnej, resp. textovej tvorby. Raper je totiž známy svojimi bizarnými a často veľmi temnými vizuálmi. Keď bola mladšia, vyrastala na nahrávkach od The Beatles, Green Day či Avril Lavigne, no v súčasnosti ju najviac ovplyvňuje práve hip-hopová scéna, z ktorej medzi jej obľúbencov patria aj Childish Gambino, Drake alebo A$AP Rocky.

Neexistujú žiadne pravidlá

Ak ste boli zvyknutí na to, že popová speváčka by mala byť uhladená kráska, ktorá je snom každého chlapa, tak Billie tieto zaužívané pravidlá vo všetkých smeroch búra. No napriek tomu, že nenosí obtiahnuté tričká a krátke sukne, darí sa jej získavať pozornosť oboch pohlaví. Jej outfity tvoria najmä oversize kúsky a často svojím zjavom pripomína skôr rebelujúceho chlapca, než ženu.  

Veľmi mladý vek, originálna, nápadité vizuály, nevšedný životný príbeh a svojský štýl sú veci, ktoré vo výsledku znamenajú, že Billie Eilish je najväčšou popovou senzáciou posledných rokov. Vďaka debutovému albumu When We All Fall Asleep, Where Do We Go?, ktorý vyšiel 29. marca, sa stala najmladšou sólovou interpretkou, ktorá dobyla albumový rebríček vo Veľkej Británii. Do tej doby tento rekord držala Joss Stone. Na vrchol sa v prvom týždni po vydaní dostala aj doma v Amerike, kde mal album druhú najlepšiu týždňovú predajnosť tohto roka hneď po nahrávke Thank U, Next od Ariany Grande.


Zatiaľ posledný singel, ktorý Billie vydala, je pieseň bad guy, ktorá sa dočkala podobne uleteného videoklipu, ako aj ostatné skladby mladej Američanky. Vzhľadom na to, že video od konca marca, kedy bolo vydané, získalo už viac než 80 miliónov prezretí, môžeme predpokladať, že s ním zaznamená ešte väčší úspech, než vyššie spomínaný song s Khalidom. 

Pomerne chytľavú melódiu doplna cynický text, v ktorom Billie priznáva, že nie je zrovna najlepšou voľbou. "Páči sa mi, keď preberáš kontrolu. Aj keď vieš, že ma nevlastníš, nechám ťa hrať tú rolu. Budem tvoje zviera. Moja mama so mnou rada spieva, no tento song si nezaspieva. Keby si prečítala celý text, ľutovala by mužov, ktorých poznám."


Príliš uletená a skazená?

Ak by speváčka vo veku Billie Eilish spievala podobné texty pár rokov dozadu, zrejme by bola terčom obrovskej vlny kritiky. Násťročné dievčatá však už dávno neriešia iba problémy ako prvé rande či hádky s rodičmi. Billie je svojim spôsobom odrazom toho, ako dnešná mládež myslí a funguje. Niekedy skazená, niekedy príliš egoistická pri zúfalom hľadaní svojho miesta vo svete, no stále s vlastným názorom, na ktorý má plné právo.

O Billie možno o pár rokov nebude počuť - predpovedať, či jej kariéra bude naďalej taká úspešná alebo sa časom "stratí" v konkurencii ďalších speváčok, si netrúfam. Momentálne je však veľkým osviežením popovej scény, v ktorej sa takto výrazný zjav, plávajúci proti prúdu, nezvykne presadiť príliš často.


Autor: Dušan Marko
Foto: Facebook.com/billieeilish


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti