Recyklácia spomienok a triedenie myšlienok je zásadnou esenciou sólového debutového albumu Barbory Bloom. Speváčka a autorka podčiarkla bytostné prepojenie s albumom už v jeho názve 15/7, ktorý predstavuje dátum jej narodenia. Album s jedenástimi skladbami vyšiel vo vydavateľstve Slnko records a Barbora Bloom tak rozšírila rady pesničkárok v slnečnej stajni.

Nejde úplne o prvý hudobný počin Barbory Drahovskej. Pred tromi rokmi sa predstavila ako speváčka v kapele Bloom, ktorá debutovala s nahrávkou Let the Good Days Come. Teraz sa rozhodla už ako sólo umelkyňa vytvoriť album, ktorý jej ide viac pod kožu. Opäť začala hrávať na klavíri a angličtinu, charakteristickú pre skupinu Bloom, vymenila za materinský jazyk. Zrazu sa tak objavila v novej polohe, obnaženejšia, bez šumu cudzieho jazyka a s množstvom nástrah kostrbatej slovenčiny.

Hoci to spočiatku považovala za odvážny krok, ukázalo sa, že to bola dobrá voľba, v slovenčine znie naozaj presvedčivo. Dokáže sa zabávať s melódiou jej slov a vytvára neošúchané slovné hračky. Je cítiť, že sa vo svojich textoch cíti komfortne a aj napriek osobnému charakteru textov má poslucháč možnosť vkladať do nich vlastné asociácie. Speváčke sa tak podarilo urobiť zásadnú čiaru medzi minulosťou a súčasnosťou.


Sentimentom do sveta Barbory Bloom

Ochutnávku sólového projektu, v ktorom ako pseudonym prevzala názov svojej už bývalej kapely, vypustila do sveta ešte koncom minulého roka. Singel Každý sme iný načrtol sľubnú cestu pesničkárky. Svoje myšlienky balí do pútavého zvukového obalu, pričom v úlohe producenta jej pomáhal Erik "Losos" Horák. Drahovskej zamatový hlas predvádza v stredných polohách, kde sa ako speváčka cíti bezpečne a vyžaruje vyrovnanosť, s ktorou texty nadobúdajú dôveryhodnosť. Sama speváčka vraví, že album symbolizuje nové začiatky a bol nahratý zo srdca, čo je napokon cítiť z každej skladby.

Úprimnosť je silnou zbraňou Barbory Bloom, ktorou si dokáže získať publikum. Poslucháča láka do svojho sveta plného pocitov a myšlienok, kde odhaľuje svoje bolesti. Práve akási ľudská zrelosť stojí za melancholickou náladou nahrávky. Barbora ma vlastnú poetiku vďaka nej sa premieňa na čiernu labuť, uvažuje nad tým, že by sa stala nesmrteľnou rybou či bielym havranom a berie poslucháča na prechádzku tichou ulicou, kde mu necháva priestor na uvažovanie. "Nikto nevie, kto sme. Môžeme sa iba tváriť. Veľkomestskí ľudia. Ľudia mnohých tvárí," spieva Drahovská v skladbe V inom priestore.



Nahryznutá elektronika

Svojmu albumu Barbora Bloom dopriala inštrumentálnu pestrosť. Priestor dostávajú aj nástroje ako lesný roh či tuba, a to všetko s podmanivými elektronickými ozdobami. Práve elektronické prvky dodávajú nahrávke súčasný zvuk. Možno sa hudobníčka v tomto smere mohla utrhnúť ešte viac. V skladbe Čierna labuť necháva vyniknúť violončelo Katky Kozelkovej, ktorá pesničke dáva až filmovú dramatickosť, pričom violončelo znie aj v skladbách Tichá ulica či Vône.

Album plynie ako jeden príbeh utkaný z myšlienok a záver patrí povznášajúcej pesničke V inom priestore, ktorá sa od ostatných odlišuje výrazným využitím dychovej sekcie v zložení Ján Smutný (lesný roh), Juraj Blaha (tuba), Mikuláš Havrila (trombón) aj Tibor Ďuriak (trúbka). Ako sa podarí nové piesne predviesť Drahovskej na pódiu v koncertnej podobe sa dozvieme 12. decembra v Slovenskom rozhlase v Bratislave na koncerte v rámci vianočných trhov Rádia_FM, kde album 15/7 aj oficiálne pokrstí. Následne si ju budú môcť už 13. decembra vypočuť fanúšikovia v Župnom dome v Nitre v rámci cyklu adventných benefičných koncertov Slovensko Advent 2016 a v priamom prenose RTVS na Dvojke.


Album Barbory Bloom 15/7 je možné počúvať viackrát a odhaľovať jeho farby. Špekulácie o tom, či Drahovskej viac pristane angličtina, v ktorej znela tajomnejšie alebo materinský jazyk, nemajú zmysel. Keď sa človek započúva do textov, je mu jasné, že ide o niečo vyššie, osobné, čo znie presne tak, ako má a je to pôvabná nahrávka.

Barbora Bloom: 15/7
(Slnko records, 2016)

1. Nebesá
2. Čierna labuť
3. Nesmrteľná ryba
4. Pocity
5. Tichá ulica
6. Vône
7. Každý sme iný 
8. Izba bez zrkadla
9. Rozprávaj mi rozprávku 
10. Nedeľná
11. V inom priestore

Vypočujte si celý album na Deezeri:



Barboru Bloom nedávno predstavili aj tvorcovia relácie Hudba Made in Slovakia na RTVS:


Autorka: Marína Valentovičová
Foto: Branislav Šimončík