Asi pred rokom sympaticky vtrhli do slovenského hudobného priestoru singlom Right Choice. Ľahký dream pop sprevádzaný sladkastým a omamným oparom. Teraz vydáva bratislavské zoskupenie Tolstoys svoj debutový album Botanika, ktorý po koncertoch na Pohode či Grape patrí medzi najočakávanejšie nahrávky tohto roka. Botanika má svoj hudobný názor aj charizmu.
Na naplnenie svojich hudobných vízií si prizvala kamarátov hudobníkov - Michala Smetanu (basová gitara a kontrabas), Mateja Hercega (bicie), Frederiku Camastra (husle) a Pavla Reháka (klavír, syntetizátory). A tak vznikli Tolstoys. Pestrofarební, energickí, svieži a aktuálni - nebojím sa povedať, že nahrali jeden z najlepších domácich albumov roka.
Akustické oslovenie k počúvaniu
Nemusíme byť zbytočne skromní. Na Slovensku v posledných rokoch vzniká veľa dobrej hudby, pod ktorú sa podpísali aj rôzne vplyvy zo zahraničia. To je aj prípad Tolstoys. Zásadný je tiež fakt, že vedia, čo chcú povedať, ale aj ako to povedať a používajú pritom aktuálny jazyk. Ich piesne sú súčasnou výpoveďou a dream popom, ktorý si zaslúži svoje miesto v rádiovom éteri, nielen v Rádiu_FM.
Desať skladieb na albume ukazuje, že Tolstoys si nekladú mantinely. Dokážu byť podmanivo sniví v singli Agapé, príjemne divní a zádumčiví v elektronickej Interlude (Velrybky) s pôsobivým husľovým sólom, ale vedia sa aj odviazať v rytme až drum&bassových bicích v piesni Diamond Coat.
Albumu dopriali zvukovú a inštrumentálnu rozmanitosť, veď napokon do ich základnej zostavy patria okrem basovej gitary, bicích a dominantného klavíra aj syntetizátor, husle a kontrabas. Napriek tomu skôr vsádzajú na akustické, jemné črty, čo v spojení s charakteristickým hlasom Ely Tolstovej vytvára odzbrojujúci celok.
Viacero podôb Ely Tolstovej
Nahrávka tiahne k melanchólii, ktorá sa ideálne hodí na toto ročné obdobie. Miešajú sa pocity smútku a sklamania s nádejou. Za všetko môže láska vo svojich rôznych podobách. V kombinácii s pozitívnymi a sviežimi melódiami však Botanika napokon pôsobí ľahko a príjemne. Je veľmi pocitová a nikam sa neponáhľa. Človek sa len nechá unášať piesňami. Desať kúskov na albume nedáva priestor zaváhaniu ani nudnému stereotypu.
Väčšina piesní je spievaných v angličtine, no v dvoch pesničkách Motto a Dieťa slnka znie speváčkin materinský jazyk. Máme tak možnosť spoznať úplne inú Elu Tolstovú, v inej polohe a atmosfére. Slovenčina je na albume potrebnou esenciou a aj prekvapením, že Tolstoys znejú stále rovnako dobre.
Speváčka sa totiž dokáže s kostrbatosťou nášho jazyka veľmi pekne popasovať. Kým v anglických piesňach pôsobí viac zasnene a všetko je dokonale uhladené, slovenčina je drsnejšia, priama, jej hlas sa zdá obnažený. Sú to aj momenty, keď sa preženie hlavou myšlienka, ako by asi vyzeral album Tolstoys len v slovenčine. No všetko je presne tak, ako má byť, o tom pri počúvaní nahrávky niet pochýb.
Kapela svoj podarený debut predstaví aj na koncertoch po Slovensku, ktoré prebehnú už v novembri. Ukáže sa tiež na medzinárodných showcase podujatiach Nouvelle Prague či Budapest Showcase Hub. Už na letných festivaloch Tolstoys predviedli, že živé prevedenie ich skladieb je udalosťou, ktorú je dobré zažiť. A ich Botanika je zase albumom, ktorý rozhodne treba počuť.
Tolstoys - Botanika
(2017, Slnko Records)
1. Nice Song
2. Motto
3. Agapé
4. Interlude (Velrybky)
5. Cannibal
6. Diamond Coat
7. Blue
8. Deti Slnka
9. Right Choice
10. Agapé (Herztruba Remix)
Autorka: Marína Valentovičová
Foto: Mafin Laurincová