Švédska speváčka marockého pôvodu Loreen Talhaoui vie, čo to znamená žiť pod nálepkami. Osem rokov jej trvalo vymaniť sa spod označenia "superstaristka" (švédsky Idol), aby ho mohlo nahradiť "tá, čo vyhrala Eurovíziu". Momentálne však čelí najväčšej výzve – vyvrátiť teórie o tom, že je len ďalšou pominuteľnou europopovou senzáciou.

Málokto vie, že naozajstným debutovým singlom 29-ročnej čiernovlásky zo Škandinávie bol prvý pokus o vstup do Eurovision Song Contestu. Dance-popová hymnická pieseň My Heart Is Refusing Me ju však v roku 2011 do Nemecka nevystrelila. Tesne pred postupom jej v tom zabránila konkurencia na domácej pôde. A dobre tak. V inom prípade by totiž svet nespoznal Euphoriu.

Prvá menovaná pieseň, ktorá na očakávanom albume Heal vyšla vo vynovenej verzii, je často nesprávne porovnávaná s tvorbou Davida Guettu, a práve tejto nevhodnej paralele je pripisovaný aj úspech samotnej speváčky.

Loreen - My Heart Is Refusing Me

Nič pre kolotočárov

Zatiaľ čo francúzsky dídžej začína byť synonymom pre kolotoče alebo vesmírne efekty, Loreen spája svoje rezonujúce vokály s troškou klasickej hudby a väčšou dávkou tej tanečnej. Na debutovom albume sa príjemne a originálne pohybuje na škále medzi trancom a trip-hopom. Na jednom póle stojí postupne vyvrcholiaci Breaking Robot, v kontraste s ním je titulná pieseň Heal, ktorá tanečné prvky neobsahuje. Intímna lyrika, citové vloženie a vokály, ktoré dopĺňajú každý jeden tón takmer hip-hopového beatu ukazujú, že niekdajšej režisérke zábavných programov nejde o komerciu, ale skôr o umelecké vybitie.

Niekde na pomedzí je skladba Everytime. Zo začiatku sa poslucháč stretáva s pokojným introm sprevádzaným klavírom, ale nástupom rytmického podmazu sa z tohto omylu rýchlo vymaní. Loreen týmto žánrovým zlepencom tak trochu vracia obdobie Madonny z čias Frozen. Ukazuje tak kráľovnej popu, ako to mohlo vyzerať, keby sa tejto "problematike" venovala dôkladnejšie.

Loreen – Everytime

Sebaliečenie

Dôkazov, kedy sa textári zhodli s charakterom interpretky je na nahrávke dostatok a v značnej miere prispievajú k jej vnímaniu ako celku. Najlepším príkladom je Crying Out Your Name. Realisticky opísané pocity z rozchodu – priznanie si porážky, túžby po pomste a tápania v tme. Celý tento nepríjemný "balíček" je v refréne doručený s výrazným zlomeným beatom, ktorý vystupňuje emotívnosť skladby.

V podobnom duchu sa nesie aj Sidewalk, ktorú si speváčka napísala sama. Tu sa však už dostáva z beznádeje a presne ten proces kopíruje aj svojím hlasom. Začne výškou naznačujúc zúfalstvo a pokračuje ľahostajnosťou. Presne tak, ako to vyznieva aj zo slov: "Nie som v nebi, nie som v pekle. Len stojím na chodníku." 

Loreen - Sidewalk

Debutový album "čiernej labute" európskej tanečnej scény ukazuje, že hoci Eurosong s prehľadom vyhrala, nešlo jej primárne o výhru, ale o zviditeľnenie svojej jedinečnosti. To sa jej podarilo. Na druhej strane, zostáva stále veľkým otáznikom či album nebude pre komerčné rádia nedostatočne hrateľný a pre tie alternatívne príliš mainstreamový. V každom prípade je tu konečne opäť víťaz najväčšej pesničkovej súťaže, ktorý latku kvality neznižuje. Práve naopak, dvíha ju poriadne vysoko.

Loreen – Heal (Warner Music Sweden, 2012)

1. In My Head
2. My Heart Is Refusing Me
3. Everytime
4. Euphoria
5. Crying Out Your Name
6. Do We Even Matter
7. Sidewalk
8. Sober
9. If She's The One
10. Breaking Robot
11. See You Again
12. Heal (feat. Blanks)

Loreen - Euphoria

Súvisiaci interpreti: Loreen