Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

IMT Smile - Rodina

IMT Smile - Rodina

IMT Smile - Rodina 09.05.2012 - 16:27 | redakcia

Formáciu zoskupenú okolo lídra Ivana Táslera netreba slovenskému poslucháčovi nijak zvlášť predstavovať. Sú už takpovediac stabilnou hviezdou na domácom hudobnom nebi, ktorej žiara raz v pozitívnom slova zmysle vypaľuje oči, inokedy bledne. Deviaty štúdiový album Rodina stojí niekde uprostred.


Album by sa dal označiť prívlastkom "štandardný", teda taký, ktorý nesklame, ale ani zvlášť neprekvapí niečím novým. To však vôbec nemusí byť negatívom, ale skôr výsledkom toho, že sa kapela v súčasnom zložení zrejme nachádza v stave, v akom chce byť, a znie tak, ako chce znieť. IMT Smile v roku 2012 neexperimentujú a idú si známou vyšliapanou cestičkou.

K tomu štandardu už patrí aj téma láska, ktorá však nabrala na novinke iný rozmer. Texty odzrkadľujú udalosti posledného obdobia z osobného života členov formácie – manželstvá, rodičovstvo, a pod. - vďaka čomu sú texty s touto tematikou akési pokojnejšie, pozitívnejšie a naplnené skutočnými, uveriteľnými citmi. Okrem toho však hudobníci na albume nazerajú z rôznych strán na život človeka. V skladbe Keby som ja stvoril svet sa Ivan Tásler dokonca vžíva do pozície Boha. Nie však s úmyslom vyvyšovať svoju osobu nad ostatných. Myšlienku tejto skladby už prezrádza samotný názov, stačí sa započúvať... 

Prekvapením bola pre mňa skladba Oko. Po prvom vypočutí som nemala ani len tušenie, kto môže byť autorom textu. To čo som naša v booklete ma veľmi prekvapilo – Vlado Krausz, popredný slovenský textár, ktorý píše prevažne texty spadajúce do básnického umenia. Ten istý človek dokáže napísať slová založené na prvoplánovom rýmovaní koncových slabík slov (Tak som sa díval, až kým mi z hlavy na zem vypadlo oko, tak som sa díval, až kým som pod jasnou oblohou zmokol. Tak som sa díval a na hlavu zrazu spadol mi kokos, tak som sa díval, nevedel som vôbec koľko mám rokov). Ľahko predvídateľné rýmovačky, ktoré by zrejme vedelo dosadiť aj dieťa. Najväčším paradoxom však je, že song Oko patrí k najväčším namotávkam albumu, za čo okrem ľahko zapamätateľnému textu vďačí aj melódii zdôraznenej dychovými nástrojmi.

Album prináša aj akýsi návrat ku koreňom, alebo skôr obzretie sa za minulosťou, ktorú v tomto prípade zhmotnila formácia v skladbeVŕba. Tá pochádza ešte z čias, kedy bratia Táslerovci hľadali nielen svoj štýl, ale aj názov pre kapelu. V tom čase sa volali Ruka a pieseň Vŕba naspievali aj spolu s Katkou Knechtovou. Inak tomu nie je ani na aktuálnom albume, kde Prešovčanka opäť naspievala vokály.

Okrem návratu k svojim vlastným starším skladbám zrejme IMT Smile našli záľubu aj v cover verziách. Kým na predošlom albume navliekli do nových šiat hit Sľúbili sme si lásku, na novinke nájdeme ako bonus pieseň Matka. Priznám sa, pred samotným vypočutím albumu som sa na tento song pozerala cez prsty. Predsa len, podanie Maťa Ďurindu a Tublatanky je veľmi silné a toľkokrát počuté, že mi bolo zaťažko prijať inú verziu. Avšak hneď v úvodných sekundách ma Ivanova verzia dostala. Dal do tej skladby značnú dávku emócií, ktoré síce vyznievajú inak, ako originál, no posúvajú pieseň zase niekam inam, do novej polohy, ktorá tomuto hitu tiež svedčí.

Spomenula som už dosť toho, čo na albume je, niečo však na ňom aj chýba. Určitá ľahkosť, spevavosť, ktorá je v niektorých skladbách (napr. Prestaň myslieť na to čo ťa trápi) nahradená útržkovitým, sekaným prejavom. Ten síce skladby dynamizuje, no na druhej strane ruší melodickosť piesní. A práve tá melodickosť a jednoduchosť bola vždy silnou doménou prešovskej formácie.

Na novinke chýbajú skladby ako Opri sa o mňa či Duch človeka, ktoré mali myšlienku, mali emóciu, stačila gitara do ruky. Takéto skladby sú nezabudnuteľné a živé dodnes. Album Rodina niečo takéto výnimočné stráda. Obsahuje samozrejme skladby, ktoré zarezonujú, stanú sa hitmi (viď. Veľa láskyViac), časom sa však na ne zabudne. Kapela si totiž už v začiatkoch svojej famóznej kariéry nastavila latku skutočne vysoko, čo im zaručilo množstvo fanúšikov. Teraz je o to ťažšie ponúknuť niečo, čo tú latku dokáže preskočiť.

IMT Smile - Matka (Tublatanka cover v šou Legendy popu, 21. 10. 2011)  

IMT Smile – Rodina
(Universal Music, 2012) 

1. Veľa lásky
2. Ako mám znieť?
3. My dvaja
4. Viac
5. Prestaň myslieť na to čo ťa trápi...
6. Keby som ja stvoril svet
7. Oko
8. Ešte jeden pokus
9. Vŕba 
10. Iba raz za 1000 rokov
bonus: Matka (coververzia)

Autorka: Miroslava Kuracinová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti