Nevídaná zrelosť a hudobná sofistikovanosť sú podstatnými znakmi druhého štúdiového albumu britskej speváčky Anny Calvi. Je to pre poslucháča mimoriadne náročná nahrávka, ktorá v sebe skrýva prvky gotického rocku, ale hlavne je zaujímavá množstvom hudobných nástrojov a zvukov. Tie necháva Calvi aj popri svojom speve vyniknúť, ak nie preniknúť priamo do poslucháča.
Spleť príbehov s atmosférou kultových filmov
Vstupnou bránou k albumu One Breath je energický začiatok v podobe pesničky Suddenly. Tá naznačuje, že pôjde o pozoruhodnú nahrávku, no zároveň spolu s prvým singlom Eliza ide o najľahšie stráviteľnú skladbu. Je v nich cítiť nádych určitej veselosti, ktorá však v prípade Anny Calvi naberá celkom iný rozmer. Každá skladba, hoci sa nesie v podobnej atmosfére tajuplného vokálu s plačlivými momentmi, o ktoré na albume nie je núdza, je svojská a nesie svoj vlastný príbeh. Počúvanie je intenzívne najmä v osobitnom zážitku. Ten sa dostaví len v prípade, že sa poslucháč naladí na jednu vlnu so samotnou autorkou.
Hudobne ide o veľmi pestrú nahrávku. Na jednej strane je určitá monotónnosť rytmiky a jednoduchosť textu v skladbe Piece by Piece, na druhej strane veľkoleposť a pochmúrna nálada, za ktorými stojí orchestrálna hudba v pesničke Sing To Me. Filmový charakter albumu sa rovnako prejavuje aj v titulnej One Breath, gitarovej Carry Me Over, či v úplne najdesivejšej chorálnej skladbe The Bridge, ktorá uzatvára album a necháva poslucháča premýšľať nad tým všetkým, čo One Breath priniesol.
Vnútorný svet, ktorý miestami až straší
Annu Calvi často menujú za ženskú verziu Davida Bowieho alebo Nicka Cavea, za čím stojí ponurá atmosféra jej hudby, ale aj autorská a interpretačná vyspelosť, či skôr zrelosť speváčky. Výrazným charakteristickým prvkom na albume sú lyrické, nejednoznačné texty, ktoré často nadobúdajú filozofický rozmer. V rozhovore pre The Guardian speváčka hovorí, že veľkou inšpiráciou pri tvorbe albumu bol vlastný strach zo smrti. Nie preto, že by sa bála, že nebude môcť ovládať vlastné telo, ale desí ju fakt, že nebude existovať. To je vlastne aj odpoveď, kde sa v len 33-ročnej speváčke berie toľko temna. Napriek veku je jej schopnosť zakomponovať túto večnú tému filozofov do textov a hudby na veľmi vysokej úrovni. Do svojich pesničiek však vkladá aj pocit nádeje.
Anna Calvi zachádza do útrob svojej hudobnej duše a podarilo sa jej farbisto, hoci v tmavých odtieňoch, opísať vlastný svet. Po inštrumentálnej stránke minimalistická Bleed Into Me je veľmi pôsobivá. Celú skladbu sprevádza základný gitarový motív so zborovým vokálom a až v závere prichádzajú bubny a jemná tamburína. Navyše pesnička končí v tichu, na ktoré citlivo nadväzuje práve The Bridge.
One Breath je neobyčajný album, ktorý od začiatku ide za svojím cieľom, má vlastnú identitu a majstrovské hudobné stvárnenie. Slovenskí fanúšikovia charizmatickej hudobníčky si budú môcť vychutnať nový album už 4. marca v Starej tržnici v Bratislave, spolu s predskokankou Katarziou. A keďže je aktuálna nahrávka Anny Calvi pomerne silným zážitkom už sama o sebe, jej živé prevedenie určite bude stáť za to.
Anna Calvi – One Breath
(Domino Records, 2013)
01. Suddenly
02. Eliza
03. Piece by Piece
04. Cry
05. Sing to Me
06. Tristan
07. One Breath
08. Love of My Life
09. Carry Me Over
10. Bleed Into Me
11. The Bridge
Autorka: Martina Šimoňáková
Súvisiaci interpreti: Anna Calvi