Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Kryštof - V siločarách.

Kryštof - V siločarách.

03.06.2003 - 19:10 | redakcia

Sú albumy, na ktoré sa netrpezlivo čaká. To je určite prípad ostravskej skupiny Kryštof. Kapela sa objavila celkom nečakane pred dvoma rokmi a skladbami Lolita, či Cosmoshop z albumu Magnetické pole doslova prevalcovala český éter.


Sú albumy, na ktoré sa netrpezlivo čaká. To je určite prípad ostravskej skupiny Kryštof. Kapela sa objavila celkom nečakane pred dvoma rokmi a skladbami Lolita, či Cosmoshop z albumu Magnetické pole doslova prevalcovala český éter. Hravo sa im podarilo zarezonovať i u nás na Slovensku. Nasledovalo pár škandálikov, niekoľko rebelantských vyhlásení a z Richarda Krajča, speváka skupiny, bol rebelant a veľká hviezda. Až sa niektorí začali ohrádzať, že Kryštof sa stáva iba doprovodnou kapelou tohoto herca, moderátora, ale zvlášť speváka. Miestami sa i zdalo, že Kryštof viac rozpráva, než pracuje, ale o tom, že to nebola pravda, presvedčila sedemčlenná formácia vydaním nového albumu.
Do pozornosti ho uviedol singel Obchodník s deštěm, ktorý je už dlhodobo jednou z najhranejších skladieb v slovenskom éteri a okrem tejto skladby ponúka desiatku nových pesničiek.
Pre majiteľov CD-ROM-iek sú navyše k dispozície tri bonusy, v podobe singlov z predošlého albumu. Najdôležitejšou súčasťou albumu však i tak zostáva jedenásť nových skladieb. Aké sú? Ešte lepšie než tie na debute tejto formácie? Alebo Kryštof zožal čo mohol a na svojej novej tvorbe si nedal moc záležať? Odpovede sú jasné. Vlastne je iba jedna jediná. Nový album skupiny Kryštof je ešte lepší než jeho predchodca.
Tí, ktorí očakávali nové Magnetické pole, budú pravdepodobne prekvapení. Niet však pochýb o tom, že veľmi milo. Tí, ktorí sa s predošlým album skupiny nemali možnosť zoznámiť, budú zaskočení kvalitou ich novinky. Nič sa tu neopakuje z predošlého albumu. Skupina sa posunula míľovými krokmi vpred a do svojej aktuálnej tvorby vniesla ešte viac záhad a tajomnosti.
Hudba je vynikajúca. Nielen jej celkové znenie. Tu ide o nápady. A o fenomén dokázať poskladať jednotlivé noty tak, aby v závere tvorili fantastický celok. Páni z tejto formácie sa dokážu vyhrať s každým tónom. Celkom presne vedia, kde treba pridať gitaru, kde ubrať klávesy, kde použiť nejaký záhadný, miestami až neidentifikovateľný zvuk.
Skladby sú na albume uložené tak, že album nemá jedinú nudnú chvíľku. Tvorba skupiny Kryštof je vcelku dosť temná a tajomná. Album ponúka viac pomalších skladieb a tie rýchlejšie sú skôr akousi čerešňou na torte.
Zvláštnou kapitolou celého albumy sú texty. Na všetkých aspoň spolupracoval Richard Krajčo. V každom prípade ide o nádherné, veľmi pocitové zamýšľanie sa nad niečím. Texty, nad ktorými treba rozmýšľať, čo je v súčasnej hudobnej produkcii zvláštnosť. Krajčo sa navyše vie hrať so slovíčkami a tak v konečnom zúčtovaní vzniká nádherný text, ktorý akoby písal človek, ktorý si toho v živote preskákal už akurát tak dosť. V tomto je Krajčo fenomén. Však ako inak by sa dalo nazvať to, čo Krajčo „splodil“ v jednej z najlepších skladieb na albume, poHádkách (Karkulku už vlci nechtěj žrát, je v přechodu a hloupá, hajný začal s Budulínkem spát a s neVěrou se koupá ... Bludičky se shlukly podél cest a vybízejí k aktu, trpaslíků zbylo jenom šest a přesto drží partu ... s naší partou rozehranou ... Znám pouze realitu sNovou, jsme zavraždění dobou ...). Nádherné spojenie krutej komerčnej reality a recesie s imaginárnym detským svetom. A takýchto skvostov je na albume niekoľko. V Krajčovom hlase je charizma, ktorá to celé balí do luxusného balenia.
A ak by niekomu bolo málo, doporučuje sa booklet. Okrem titulnej strany je celý čiernobiely a rovnako kvalitný ako celý album. Sú albumy ... ale to som spomínal už v úvode. Vždy však poteší, ked´ sa človek na niečo teší a následne zistí, že sa to oplatilo.

Vydavateľstvo: Monitor EMI, 2002
TRACK LIST:
01. OnaNe
02. Tramvaje
03. Moře v hoře
04. Obchodník s deštěm
05. Hellou
06. Střemhlav
07. Skříň
08. PoHádkách
09. Prostorová
10. Poletím
11. Básníř CD-ROM

Bonus track: Lolita ženy Cosmoshop

Zdroj: TS MusicServer


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti