Fatboy Slim aka Norman Cook ako bývalý DJ vie, že svoje schopnosti najlepšie predá a sprostredkuje na vlnách tanečnej hudby, preto aj na CD Palookaville môžno očakávať hlavne skladby postavené na nosných groovoch, ktoré by rozhýbali aj starú škodovku s vybitou batériou.
Jednotlivé témy v jeho skladbách nadväzujú so zvukovou nápaditosťou a prirodzenosťou, ktoré sú vlastné skôr chemickému pôvodu hudby v štúdiu či útrobách počítača, než ako výsledok vzájomnej spätnej väzby a komunikácie medzi živými muzikantmi. Obidbva spôsoby sú možné a obidva môžu byť zdrojom kvalitnej hudby, správou, ktorá vyplýva z tohto poznatku, je individuálny – privátny – spôsob vzniku Fatboyovej hudby. Ďalšia vec je realizácia, pri ktorej si pán Cook pomohol s malou pomocou priateľov, ktorí sa postarali predovšetkým o spevácke party vybraných skladieb (viď zoznam). Cookova hudba má hlavu a pätu, jasný smer ktorým sa uberá. Palookaville je len potvrdením autorových skúseností. Jeho dadaistický spôsob skladania rôznych detailov, loopov, groovov a iných, väčšinou opakujúcich sa úsekov nachádza vhodné vyváženie medzi zvukovými schválnosťami bez hlbšieho významu a úsekmi, ktorých hudobný obsah je nepopierateľný.
Cook tvorí tanečnú hudbu a inšpiráciou je mu – ako ináč – zase len tanečná hudba. Vystriháva a skladá dohromady úseky a charakteristické prvky rôznych dekád, počnúc sedemdesiatymi rokmi až dodnes. Nový význam dokáže vdýchnuť aj dobre opočúvaným prevzatým kúskom, akým je napríklad skladba Stevea Millera The Joker. Fatboy dokáže hudbu vydolovať zložením dvoch zdanlivo nezmyselných a nezávislých fráz. Vie ju vytušiť, má trojrozmernú hudobnú predstavivosť a svoje vízie v konečnom dôsledku iba obaľuje elektronickými záplatami aby sa zviditeľnili ako Invisible Man obviazaný gázou. Pravdepodobne tu svoje zohráva aj náhoda, ale nech už sú použité prostriedky akékoľvek, skladby v konečnom dôsledku nadobúdajú konkrétne účely. Basové linky lo-fi analógových syntezátorov a brejky programovaných bicích sa prelínajú s prirodzenými gitarovými zvukmi. Pesničkám dáva pevnú formu takmer tradičné delenie na slohy, refrény, opakované slogany atď.
Je viac než zrejmé, že Fatboy sa pri vzniku týchto koláží dobre zabával a to je možno najväčšia devíza jeho eklektickej hudobnej skladačky, ktorú môže jeho hudba sprostredkovať. Netvári sa ako veľké umenie, nestavia sama sebe kamenné piedestály, jednoducho plynie a pokiaľ chcete, môžete plynúť s ňou. Je to nezáväzný vzťah a nezanecháva trvalé následky.
Žáner: Elektronika
Štýl: Club, Pop, Trip-Hop
Celkový čas: 53:27
Odkaz: http://www.allmusic.com/cg/amg.dllp=amg&token=&sql=11:5mfnzfa8eh3k
Zoznam skladieb:
1. Dont Let The Man Get You Down
2. Slash Dot Dash
3. Wonderful Night (featuring Lateef)
4. Long Way From Home (featuring Jonny Quality)
5. Put It Back Together (featuring Damon Albarn)
6. El Bebe Masoquista P
7. ush And Shove (featuring Justin Robertson)
8. North West Three
9. The Journey (featuring Lateef)
10. JIN GO LO BA
11. Song For Chesh
12. The Joker (featuring Bootsy Collins)
Zdroj: TS MusicServer