Ako film by to bol asi gýč: z dievčatka, ktoré celú mladosť zbierala v Tennessee bavlnu, sa stane slávna rocková speváčka, ale jej muž ju mláti, tak sa rozvedie, príde o všetko, a ešte má dlh vo výške pol milióna dolárov, nikto s ňou nechce natočiť novú platňu, nakoniec sa objaví schopný austrálsky manažér a hrdinka začína novú, ešte väčšiu kariéru, aj po štyridsiatke pôvabná a krásna.

Ako film by to bol asi gýč: z dievčatka, ktoré celú mladosť zbierala v Tennessee bavlnu, sa stane slávna rocková speváčka, ale jej muž ju mláti, tak sa rozvedie, príde o všetko, a ešte má dlh vo výške pol milióna dolárov, nikto s ňou nechce natočiť novú platňu, nakoniec sa objaví schopný austrálsky manažér a hrdinka začína novú, ešte väčšiu kariéru, aj po štyridsiatke pôvabná a krásna... Ako film by to bol nezmysel, ako život je to príbeh čiernej Američanky Tiny Turnerovej, držiteľky desiatok cien vrátane Grammies.

Nestarnúca „rocková babička“ vydala prvého novembra minulého roku pod hlavičkou EMI (päť rokov po vyjdení jej poslednej platni Twenty Four Seven) nový album All The Best, ktorý na platforme dvoch CD zahŕňa tridsaťjeden jej najväčších hitov a nové skladby Open Arms a Complicated Disaster, pričom prvá menovaná už úspešne boduje v svetových hitparádach a ani sa nie je čomu čudovať, pretože do bodky spĺňa všetky požadované atribúty skvelého hitu.
V kolekcii, zostavenej samotnou Tinou a producentom Rogerom Daviesom, nájdete aj skladby zo šesťdesiatych rokov, ktoré naspievala s exmanželom Ikem Turnerom (River Deep Mountain High, Proud Mary, Nutbush City Limits), ozajstnými bonbónikmi sú ale duetá s Erosom Ramazottim (Cose della Vita), Davidom Bowiem (Tonight) a Bryanom Adamsom (It´s Only Love).

Vydať album po štyridsiatich rokoch pôsobenia v brandži, ktorý žiari príťažlivosťou a hitovosťou zároveň, to je výkon hodný obdivu. Darí sa to zväčša len tým najlepším. Interpret musí mať o svojom repertoári nielen úplne jasno, ale mal by byť aj vo forme. A obdiv a formu mala Tina Turner vždy.
Spoluzostavovateľ zbierky Roger Davies sa prejavil už roku 1984 v Londýne, keď vznikal album Private Dancer, ktorý vrátil speváčku späť do rebríčkov a znova na výslnie. Výborný album, ktorý produkoval, urobil zo síce výbornej, ale v tom čase polozabudnutej speváčky, svetovú hviezdu. Nie náhodou sa ako producent objavuje aj na tomto výbere. Aj keď sa pri skladbách lesknú dávne roky, ani v najmenšom nepôsobia zastaralo. Dajú sa totiž počúvať aj dnes a človek z nich (na rozdiel od mnohých súčasníkov) nie je otrávený. Zapríčiňuje to samozrejme speváčkin netuctový, živočíšny prejav, ako aj časť repertoáru smerujúceho do blues-rockových koľají. To je nakoniec pole, z ktorého speváčka vyšla. A o tom, že bola Tina Turner vždy do soulu a rhythm´n´bluesovej hudby, svedčí dobrý poltucet skladieb na tomto dvojalbume. Práve v skladbách, ktoré pre interpretku napísal Tony Joe White (On Silent Wings, Steamy Windows), je najmarkantnejšia inklinácia k tomuto žánru a že sa v nich Tina cíti ako ryba vo vode, o tom niet pochýb.
Svojím rezavým hlasom si podmanila aj piesne Alberta Hammonda (Something Special, I don´t Wanna Lose You), kladúce dôraz viac na refrén a melódiu. Nakoniec, čo na tom, že pripomínajú „londýnsky“ strih, bluesový prejav iba zvýšil ich pôsobivosť a trvanlivosť.

Pozoruhodná je aj zvuková celistvosť albumov, rovnako ako dramaturgicky rozumný sled piesní. A napriek tomu, že sa na každej nahrávke podieľalo skoro vždy iné zoskupenie autorov (spomeniem ešte pojmy ako Phil Spector, John Reid, Phil Collins, Robert Palmer a Mark Knopfler ), celkový výsledok je až prekvapujúco kompaktný.

Médiami označkovaná „rocková babička“ sa na hudobnej scéne objavuje už len sporadicky, o jej bohatý hlasový fond je však stále dostatočný záujem. Okrem vydania tohto dvojcédečka sa prednedávnom zviditeľnila v Chicagu, kde spievala pri príležitosti 50. narodenín svojej priateľky, herečky a moderátorky Oprah Winfreyovej.
V súvislosti s propagáciou albumu sa očakávajú aj vystúpenia v európskych televíziách a podľa najnovších správ by sa mala budúci rok na jar nestarnúca Tina Turner objaviť ako bohyňa Kálí vo filme Ismaila Merchanta The Goddess. Pre tých, ktorí vzhľadom na jej vek (64 rokov) len neveriacky krútia hlavou, má Tina Turner takýto odkaz: „Ľudia sa ma pýtajú, kedy spomalím. Viete, čo im hovorím? Veď som sotva začala!“


Vydavateľstvo: EMI Music
Celková dĺžka: 71:12/73:56

Zoznam skladieb:
Disk 1:
Open Arms
Nutbush City Limits
What You Get Is What You See
Missing You
The Best
River Deep Mountain High
When The Heartache Is Over
Let´s Stay Together
I Don´t Wanna Fight
Whatever You Need
I Can´t Stand The Rain
Goldeneye
I Don´t Wanna Lose You
Great Spirits
Proud Mary
Addicted To Love (Live)

Disk 2:
In Your Wildest Dreams
Private Dancer
Why Must Wait Until Tonight
Typical Male
Tonight
Complicated Disaster
On Silent Wings
Something Special
We Don´t Need Another Hero (Thunderdome)
It´s Only Love
Cose della vita
Steamy Windows
Paradise Is Here
What´s Love Got To Do With It
Better Be Good To Me
Two People
Something Beautiful Remains

Zdroj: TS MusicServer