Soul Asylum: Dan Murphy, Dave Pirner (vokály, gitara), Joey Huffman (klávesy), Karl Mueller (basová gitara), Sterling Campbell (bicie) – osobnosti hudobnej scény, tí ktorí zastúpili Nirvanu a tak podobne.
V poslednom čase sa zdalo, že Soul Asylum v tichosti odišli do ústrania a kapela prestala existovať. Ich pesničky sa v rádiách príliš nehrali a posledné informácie o skupine sú z mája minulého roku. A bohužiaľ, neboli príliš lichotivé. Kapela odložila nahrávanie nového štúdiového albumu kvôli chorobe jedného zo svojich členov. Karlovi Muellerovi diagnostikovali lekári rakovinu hrdla a budúcnosť formácie bola ohrozená. Nahrávanie nového albumu odsunuli na koniec leta, no doteraz k tomu nedošlo. Na trhu sa však práve objavil live album After The Flood.
Nahrávka vznikla v roku 1997 a zachytáva veľmi úspešné obdobie tejto formácie. Album ponúka neuveriteľných osemnásť hitov, ktoré majú za úlohu osloviť nielen najvernejších fanúšikov, ale i ľudí, ktorí už pomaly na Soul Asylum zabudli. A tiež, samozrejme, osloviť novú generáciu poslucháčov, ktorá by sa mala zorientovať v tom, čo kapela kedy urobila, aby sa mohli pripraviť na dávku nového materiálu. Teda ak ešte vôbec nejaký niekedy vznikne.
Je to výborná platňa. Ono totiž nie je vždy jednoduché vydať koncertný album. Niekedy pri zázname zlyhá samotný interpret, inokedy zas nespolupracuje publikum tak, ako by si to všetci predstavovali. V ten deň, 28. júna 1997 však bolo všetko v úplnom poriadku a tak možno tvrdiť, že živý album Soul Asylum je jedným z tých lepších koncertných záznamov. A prečo aj nie? Kapela vo všetkých osemnástich skladbách dokazuje, že je perfektne zohratá a na svojom čele má výborného speváka, ktorý svojím chrapľavým hlasom dokáže očariť úplne každého. Z nahrávky sála dynamika a množstvo energie. Rockové, či skôr grungeové (či ako vlastne odborníci popisujú štýl, s ktorým prišla svojho času Nirvana a za ňou mnoho iných?) pesničky sú zoradené tak, aby postupne neunavovali, ale práve naopak. Dobrá nálada v sále, následne na albume a ďalej tiež u poslucháča úžasne graduje, aby priviedla poslucháča až do zdarného konca. Výborné.
Keďže nahrávka vznikla v roku 1997, obsahuje výlučne hity, ktoré vznikli do tohto obdobia. Len zanietení fanúšikovia však vedia, čo sa dialo osem rokov potom (až po súčasnosť), ako vyzerali albumy Soul Asylum a či na nich boli skutočné hity.
Táto formácia z Mineapolisu nikdy nebola na vrcholoch rebríčkov hranosti. Hádam až na jeden prípad. Písal sa rok 1992 a Soul Asylum vydali album Grave Dancer´s Union (obal k albumu nafotil český fotograf Saudek). A na ňom sa nachádzal legendárny hit, ktorý sa sporadicky hrá dodnes. Reč je samozrejme o skladbe Runaway Train, ktorá nemôže chýbať ani na tomto albume a je doslova najväčšou perlou celého projektu. Ak sa totiž tento album dostane do rúk niekomu, komu táto kapela veľa nehovorí a pustí si ho len zo zvedavosti, pri pesničke s poradovým číslom desať spozornie a začne mať jasno. Runaway Train je totiž hymnou Soul Asylum a nech kto chce, čo chce vraví, už to tak navždy zostane.
Aj vďaka zvyšnému materiálu na platni však formácia dokázala, že tento živý materiál, hoci je takmer osem rokov starý, sa oplatilo vydať na CD. Jeho počúvanie je neskutočným hudobným zážitkom.
Tvorcovia však neodflákli ani prípravu obalu. Platňa nie je zabelená v klasickom plastovom obale, ale v obale z tvrdého papiera, do ktorého je vložený booklet. Ten obsahuje prevažne fotografie z koncertu a pár dôležitých faktov. Texty bohužiaľ chýbajú. Ale to neprekáža, pretože dôležitý je hudobný obsah, ktorý je v tomto prípade výborný.
Vydavateľstvo: SONY BMG Music Entertainment, 2004
Celkový čas: 66:34 linky: www.sonybmg.com
Zoznam skladieb:
01. Schools Out
02. Misery
03. Black Gold
04. See You Later
05. Without A Trace
06. Losin It
07. Somebody To Shove
08. Just Like Anyone
09. Tracks Of My Tears
10. Runaway Train
11. We 3
12. I Know
13. Sexual Healing
14. Game
15. I Can See Clearly Now
16. Black Star
17. To Sir With Love
18. Rhinestone Cowboy
Zdroj: TS MusicServer