Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Atlanta - Zopár viet

Atlanta - Zopár viet

22.02.2005 - 19:20 | redakcia

Atlanta je jednou z najznámejších slovenských gospelových kapiel. Založili ju Maroš (gitara) a Dano Kachútovci (spev) a Mária Podhradská (spev).


Atlanta je jednou z najznámejších slovenských gospelových kapiel. Založili ju Maroš (gitara) a Dano Kachútovci (spev) a Mária Podhradská (spev). Bratia Kachútovci sú momentálne známejší skôr ako členovia kapely Seven days to winter a Podhradská zas v roku 2003 takisto stihla nahrať svoj vlastný album Rozhodnuté a dokonca aj dva albumy určené deťom. Túto najvýraznejšiu trojicu na albume dopĺňa Soňa Jančíková (spev), Jana Chrtianska (spev), Ivica Encingerová (flauta) a mnoho hostí, pretože na tomto albume už hrajú aj živí hudobníci, ktorí do väčšej miery dotvárajú prirodzenú atmosféru týchto príjemných skladieb na albume.
V prípade albumu Zopár viet sa jedná o 5. album (štvrtým v poradí bola spolupráca so skupinou Kompromis) v poradí ich úspešnej kariéry, ktorá sa začala v roku 1992. Životné a záujmové zmeny rozdelili cesty členov Atlanty na pár rokov, ale momentálne sú opäť tu a zdá sa, že len tak skoro sa znova stiahnuť zo scény nechystajú.
Novým albumom Atlanta dokazuje, že kapela, ako sa zdá, dospela nielen po hudobnej stránke, ale členovia vyzreli aj ako osobnosti, čo sa odzrkadľuje v podobne pokojných, priam rozvážnych skladieb. Atlanta je už časom preverená kapela, ktorá nemá kvalitou čím sklamať. Hlas Podhradskej príjemne ladí s hlasom Dana Kachúta, ktorý sa autorsky na albume podpísal najvýraznejšie. Ich sólový spev a predovšetkým duety pôsobia idylicky a v spojení s modernými popovými aranžmánmi veľmi osviežujúco. Atlanta prezentuje čisté a zrozumiteľné hudobné línie. Každá skladba je svojím spôsobom iná, ale pritom sa ani jedna nestavia do pozície, že by chcela v čomsi predčiť inú. Skladby sú naozaj nápadité nielen po hudobnej ale aj zvukovej stránke a pritom vytvárajú príjemný celok, čo sa, bohužiaľ, nie každému tak bravúrne podarí.
Texty majú mladícky nádych, sú o hľadaní, o tom, čo a ako prežívajú dnešní mladí ľudia v kresťanskom spoločenstve i mimo neho. Je to moderné poňatie viery, ktorá stojí za každým tónom. Väčšinu z nich zložil Dano Kachút, ale nachádzajú sa tam aj dve piesne od anglického skladateľa Paula Burrella a jedna od amerického skladateľa Davida Haasa. Podivné radenie skladieb slovenskými a anglickými skladbami na albume je však trochu mätúce. Spočiatku čisto slovenskú prvú časť postupne šokovou terapiou zastupujú tie s anglickými textami a nanovo sú popretkávané tými slovenskými a zas dookola...
Gospelová hudba na slovenskej hudobnej scéne nepatrí k veľmi preferovaným žánrom napriek skutočnosti, že SR patrí ku kresťanstvu sa hlásajúcim štátom. Je to paradox, ale zdá sa, že pop-kultúra, ktorá je charakteristická obdobím všeobecného konzumu, v ktorom prežívame, je silnejšia než viera a možnosti jej prezentovania. Trendom slovenskej hudobnej scény ako celku je „prinútiť“ interpretov spievať po slovensky. A práve v prípade gospelovej hudby je to asi opačný problém. Väčšina z týchto kapiel sa prezentuje v slovenčine, čo možno aj brzdí ich prerazenie na hudobnú scénu. Zdá sa totiž, že Slováci sú plní paradoxov a predsudkov, ktoré v sebe živia. Typickému slovenskému poslucháčovi totiž nie veľmi „režú“ v textoch použité výrazy spojené s akýmkoľvek prejavom viery, pokým sa výslovne nejedná o lásku v jeho svetskejšom prevedení. Zdá sa, že sú to práve texty (aj keď v prevažnej väčšine oveľa kvalitnejšie než tie v rámci mainstreamu), ktoré radia túto hudbu kamsi mimo prúd. Chcem tým povedať, že na tomto albume sa nachádza až priveľa skladieb, ktoré by dokázali popredné miesta slovenských hitparád pekne poprehadzovať. Hudobné aranžmány týchto skladieb majú totiž veľmi blízko k dnešným hudobným trendom, ktoré patria k tým melancholickejším ale o to kvalitnejším. Medzi nimi jednoznačne kraľujú skladby Aký význam (podobná napr. Müllerovnu Baroku), O láske III, Málo, I will follow you s doprevádzajúcim sláčikovým kvartetom.
Na strane druhej je však napríklad hudba práve tejto skupiny jedinečná schopnosťou, že dokáže zaujať nielen rôzne vekové kategórie ale aj sociálne skupiny a iné klasifikačné triedy, ktoré si spoločnosť na základe svojich obľúbených výskumov sama vytvára a delí. A čo je na gospelovej hudbe ako celku asi najistejšie – tu sa nedočkáte vulgarizmov :)
Je pre mňa záhadou, aké zvláštne diferencovanie (ktoré sa ale vôbec netýka prirodzeného výberu podmieneného individualitou človeka) sa odohráva v akomkoľvek poslucháčovi na základe textu alebo hudby. Napriek tomu, že skladba ako celok je čímsi éterickým, čímsi, čo má vyvolávať dojmy a pocity bez rozdielu. A skladby Atlanty ten zvláštny náboj určite majú. Hudba má spájať. Nie rozdeľovať.

Žáner: gospel
Vydavateľstvo: LUX communication, 2004
Celkový čas: 40´33´ min. 

Zoznam skladieb:
1. Ešte chvíľu
2. Aký význam
3. Ty a ja
4. Zopár viet
5. O láske III
6. Málo
7. Take it slowly
8. I will follow you
9. Možno som sám
10. Dream on
11. Every time of trouble
12. Apríl
13. Vietor
14. You are mine

Zdroj: TS MusicServer


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti