V piatok 9. 12. v Bratislavskom klube Babylon vystúpi česko-moravská hudobná spoločnosť spopularizovaná pod názvom Čechomor. Skupina si zatiaľ užíva úspech svojej poslednej platne Co sa stalo nové, ktoré sa snaží podporiť priebežnými koncertými aj mediálnymi aktivitami. K tým posledným patrí aj nakrútenie videoklipu k pesničke Zločin z menovaného albumu.Filmové spracovanie klipu je postavené na podobnom symbolickom princípe ako ľudová poézia, z ktorej skupina čerpá námety.

V piatok 9. 12. v Bratislavskom klube Babylon vystúpi česko-moravská hudobná spoločnosť spopularizovaná pod názvom Čechomor. Skupina si zatiaľ užíva úspech svojej poslednej platne Co sa stalo nové, ktoré sa snaží podporiť priebežnými koncertými aj mediálnymi aktivitami. K tým posledným patrí aj nakrútenie videoklipu k pesničke Zločin z menovaného albumu.

Filmové spracovanie klipu je postavené na podobnom symbolickom princípe ako ľudová poézia, z ktorej skupina čerpá námety. Texty z Bartošových a Sušilových zbierok sú plné krvavých balád - ukrutností, kladných aj záporných ľudských vášní. Všetko v nich však prebieha pod iným, než naturálnym a realistickým uhlom pohľadu. Násilné činy v nich páchané bývajú súčasťou symbolického príbehu s viacerými vrstvami a často sa týmto sprostredkovaným spôsobom hovorí o láske. Aj v zdanlivo jednoduchých a prvoplánových dejoch sa nachádza množstvo detailov, ktoré za naivnou fasádou ukrávajú vedomé či podvedomé správy o tom, že človek by mohol byť lepší, a aj keď mu to väčšinou nevychádza podľa jeho predstáv, počas svojho krátkeho života zažije dostatočne veľa lásky, bolesti aj vzrušenia, aby mal na čo v nebi či v pekle spomínať.

Videoklip je o príbehu mládenca, ktorý zabil svoju milú a teraz sedí v temnici. Nevystupujú v ňom reálne postavy, ale animované bábky a pohybujúce sa predmety, pričom všetko je zarámované v prírodnej scenérii. Vražda je symbolizovaná bielym plátnom pohodeným na zelenej tráve, ktoré prebodne drevený kolík a vytryskne z neho červená krv. Ženská postava, ktorá sa tu občas mihne, je slamená bábka. Väzenie symbolizuje suchý chlieb s plechovým hrnčekom plným vody. Pri ilustrácii akčnej scény „tam kde byla má milá za vlasy vlečená“ sa nepozeráme na dobitú nebohú ťahanú po zemi, ale kamera sa akoby pohľadom obete pozerá zo žabej perspektívy na nebo, pričom po stranách záberu sa rozostupujú ubiehajúce steblá trávy, ktorou mládenec vlečie svoju milú aby ju dorazil.
Otázky bývajú v ľudovej poézii často skryté a nevypovedané. Ani tu nepadne žiadna zmienka o tom, čím sa dievčina tak previnila a ako sa jej podarilo svojho citlivého milenca vyprovokovať k takej ohavnosti...

Videoklip pripomína animované filmy, ktoré podobným spôsobom zhotovuje so svojimi žiakmi na základnej umeleckej školy pani Zuzana Homolová, prezývaná tiež „Krvavá Zuza“. Okrem toho tento krátky animovaný filmík v niektorých záberoch pripomína aj výpravný klip k pesničke Petra Gabriela, Digging In The Dirt. 
Videoklip Čechomoru bol vyhotovený v českej, česko-írskej a írskej audio verzii, pričom interpretom cudzojazyčnej časti je írsky tradičný spevák Iarla O´Lionaird. Kto by si túto pesničku chcel pozrieť, môže si ho stiahnuť zo stránok skupiny, kde je voľne dostupný na nižie uvedenej adrese:
Odkaz na “Zločin”: http://www.cechomor.cz/index2.php
 
 

Zdroj: TS MusicServer