Stalo sa už tradíciou, že jednotlivé LP platne našich (v zahraničí je to už samozrejmosťou) interpretov postupne vychádzajú na CD nosičoch.

Stalo sa už tradíciou, že jednotlivé LP platne našich (v zahraničí je to už samozrejmosťou) interpretov postupne vychádzajú na CD nosičoch. Niektorí z našincov dostali šancu prezentovať svoju niekdajšiu tvorbu prostredníctvom výberov svojich najväčších hitov, iným zas postupne vychádzajú ich radové albumy. Na domácom poli je však i jeden interpret, ktorý má na trhu exkluzívny komplet svojej tvorby.

Reč je o prvej dáme slovenskej populárnej hudby, Marike Gombitovej. Komplet jej tvorby vydanej vo vydavateľstve OPUS začal vychádzať v roku 2000 a za päť rokov, kedy sa postupne na trhu objavila kolekcia ôsmych albumov, si tento projekt prešiel strastiplnú cestu. Albumy jednej speváčky, vydané u jedného vydavateľstva, nakoniec na CD priniesli tri vydavateľstvá.
V roku 2000 s tým začalo vydavateľstvo Sony Music / Bonton, ktoré v tom čase vlastnilo archív OPUS-u a to i napriek tomu, že OPUS ako vydavateľstvo oficiálne fungovalo na Slovenskom trhu, ale tvárilo sa ako mŕtvy chrobák. Stihli však vydať iba dva albumy a nakoniec sa na túto ťažkú úlohu podujal samotný OPUS. Ponechali albumom imidž, s ktorým prišiel Bonton a postupne (v priebehu dvoch rokov) vydali zvyšných šesť speváčkiných albumov i s bonusmi. Nestalo sa teda to, čoho sa každý obával, že OPUS vydá iba radové albumy, tak ako to svojho času urobil Dano Junas, ktorý ešte pred Bontonom vlastnil archív OPUS-u a vo svojej firme OPEN Records síce Gombitovú vydal na CD, ale bez akýchkoľvek bonusov, teda bez námahy, s vidinou rýchleho zisku.
Marika Gombitová tak má vlastne na trhu svoje dve kompletné diskografie vydané u firmy OPUS, pričom osobne kladiem dôraz na tú súčasnú – vysvetlím neskôr. Aby však chaos vo vydavateľstvách bol ešte väčší, po ukončení činnosti spoločnosti Sony Music/Bonton na Slovensku, archív OPUS-u prevzala FORZA, ktorá v súčasnosti bude vydávať na CD staré platne OPUS-u.

Ale dosť už o strastiplnej ceste archívom domácej tvorby. Dôležité v súčasnosti je, že najlepšia a neprekonateľná slovenská pani speváčka Marika Gombitová má v momentálne na trhu svoj komplet (hoci ani to nie je veľmi pravdivá informácia, keďže Marika vydala svoj zatiaľ posledný album z roku 1994 už u inej firmy, takže komplet asi nikdy nebude komplet, keďže vydavateľstvo Jumbo Records už tiež vlastne neexistuje). Z toho všetkého teda jednoznačne vyplýva, že rovnako ako komplikovaný a netrpezlivo očakávaný návrat prvej dámy slovenskej hudby je i kompletizácia jej tvorby. V samotnom OPUS-e však urobili takmer maximum, čo je v podstate až neuveriteľné.

Na ôsmych albumov speváčky totiž vyšla nielen kompletná diskografia, ale i množstvo bonusov (celkovo 25), ktoré vyšli buď na albumoch skupiny MODUS, singloch, alebo vôbec. O to sú tieto albumy hodnotnejšie, samozrejme, ak spominiem fakt, že Mariku teraz môže mať každý digitálne vyčistenú, bez zvuku praskajúcej platne. A hádam každému je jasné, že nikto si nedovolí odhadnúť dĺžku času, ktorý sa ešte prevalí, kým sa táto úžasná speváčka vráti späť na scénu a či sa tak vôbec niekedy stane. Slová jej dvorného (a výborného) textára Kamila Peteraja o tom, že ten čas sa už blíži sa opakujú permanentne každý rok, vždy v čase udeľovania rôznych diváckych ocení, v ktorých sa Marika neustále objavuje na popredných miestach a hoci by im každý chcel veriť, väčšina z nadšencov týmto slovám fakt uverí až v momente, keď sa speváčka vráti.

Kým ten čas nastane, je tu príležitosť pripomenúť si jej úžasnú tvorbu. To ako rástla každým albumom, ako sa vedela precítiť do témy textu, ako nádherne vedela prezentovať pomalé skladby so silnými textami a rozvášniť sa pri rýchlych pesničkách. Ako nádherne dokázala zakaždým pochopiť Peterajov text a z každej spoločnej pesničky nakoniec vyčarila klenot slovenskej populárnej hudby. I preto je z nej speváčka, ktorú milujú generácie a dúfajú v jej návrat. Deti, ktoré sa narodili v roku, keď Marika vydala svoj posledný album majú dnes jedenásť rokov a verím tomu, že okrem toho, že vedia kto je Katka Koščová, či Tomáš Bezdeda, veľmi dobre vedia i to, čo v slovenskej pop music znamená meno Marika Gombitová.

Albumy samotné sú unikáty. Marika na nich podáva úžasný spevácky výkon. Len málokto si pravdepodobne uvedomuje, že iba svoju prvotinu Dievča do dažďa nahrala pred tragickou nehodou, všetky ostatné albumy vychádzali až po nej. A v podstate rok po roku (v roku 1983 vyšiel dokonca dvojalbum Mince na dne fontán s dvadsiatimi novými skladbami). Až postupne sa čas medzi vydávaním jednotlivých titulov začal naťahovať a dnes je najťažšou otázkou slovenského šoubiznisu, na ktorú nikto nevie odpoveď, tá o Marikinom návrate. Samotné albumy sa stali perlami slovenskej populárnej hudby a hudobne vždy odrážali najmodernejšie hudobné trendy. Keď klasický pop a lá Modus vystriedali programovacie prístroje, Marika neváhala a na albume No. 5 využila najmodernejšie prístroje naplno. Kráčala s dobou. Zakaždým! Verím tomu, že keby dnes prišla s novinkou, tak nás posadí na zadky. A verím tiež tomu, že to ešte príde.

Na tomto mieste by som sa však rád pristavil pri bonusoch na jednotlivých skladbách. Osobne, keby som bol vydavateľom, tak si urobím ešte jednu vec. Samotný komplet vydám aj v nejakom špeciálnom balení a doplním ho ešte o jedno CD, na ktoré by som dal pesničky, na ktorých Marika participovala v skupine Modus. Zháňajú sa totiž veľmi často, mnohé z nich na CD ani nevyšli. Niektoré sa síce medzi bonusmi objavili, ale nie všetky. Napriek tomu však možno bonusy na komplete Mariky Gombitovej považovať za rarity.
V prevažnej miere ide o pesničky, ktoré vyšli na singloch. Potešiteľné je, že na CD vďaka tomuto kompletu vychádza i vianočná kolekcia Mariky Gombitovej, teda skladby Snehové sypané a spol. Zaujímavosťou je ďalej fakt, že keďže dvojalbum Mince na dne fontán sa celý nezmestil na jedno CD, vydavateľ sa rozhodol vybrať z neho najdlhšiu skladbu Keď svitá pod srdcom žien a zaradiť ju ako bonus na CD Marika No. 5. Narušil tým síce celkovú koncepciu predošlého albumu, ale podstatné je, že nakoniec sa vynechaná skladba niekde objavila.

Najzaujímavejší bonus však obsahuje album Voľné miesto v srdci. Okrem pesničky Novembrové chryzantémy, ktorá bola jedinou novinkou na výberovom albume Polnočné otázky, obsahuje ešte skladbu Čas zelených zrkadiel. A tomu sa hovorí pán bonus. Ani samotný vydavateľ nevie presný dátum vzniku tejto skladby a odhaduje ho na rok 1983. Podstatné však je, že po dvadsiatich dvoch rokoch sa táto pesnička našla a je to vlastne doteraz nikdy nevydaná výborná pesnička a zároveň "novinka". Najmä za tento bonus patrí vydavateľovi obrovská vďaka. Vydavateľovi patrí vďaka samozrejme za celý tento komplet, ktorý si i napriek ťažkej situácii našiel cestu k poslucháčovi, ktorý je zaňho neskutočne vďačný.

Booklety jednotlivých albumov sú veľmi jednoduché. Majú rovnaký dizajn, aby na prvý pohľad bolo jasné, že ide o albumy z jednej série. Na titulnej strane je vždy fotografia, ktorú obsahoval i samotný pôvodný album. Niekde sú texty, niekde pôvodné „pokecy“ stiahnuté z LP platní. Na každom albume je však edičná poznámka, ktorá poslucháčovi ozrejmí, z ktorého obdobia pochádza samotný album, i bonusy k nemu pridané.

Osobne som veľmi rád, že takýto projekt uzrel svetlo sveta. Ak si to niekto z domácich umelcov zaslúži, je to jednoznačne Marika Gombitová. A čo je na tom všetkom najdôležitejšie, ide o kolekciu, ktorá je hodná mena veľkej umelkyne. Vo vydavateľstve sa k tomu nepostavili ako k rýchlo ziskovej záležitosti, ale vložili do prípravy tohto kompletu maximum a svoje možnosti využili hádam na 95%. I vďaka tomu je tento projekt absolútne cennou a dôležitou súčasťou hudobného archívu každého hudobného fanúšika. Osobne zaňho ďakujem a ostatným určite odporúčam.
Na záver si dovolím s veľkou radosťou uviesť najčerstvejšiu informáciu. Marikin album Zostaň by sa mal nakoniec v rámci kolekcie Komplet objaviť na trhu v prvej polovici tohto roku, doplnený o bonusy a vraj (ale to už nie je potvrdená informácia) by malo vyjsť i CD s názvom Rarity. Tak uvidíme.

Diskografia: Dievča do dažďa, Môj malý príbeh, Slnečný kalendár, Mince na dne fontán, No. 5, Voľné miesto v srdci, Ateliér duše, Kam idú ľudia, Zostaň
Vydavateľstvo: Opus
Celkový čas: CD1: 74:26, CD2: 56:10, CD3: 53:30, CD4: 75:51, CD5: 53:20, CD6: 48:30,CD7: 58:18, CD8: 63:18
Linky: www.opus.skwww.marikaombitova.com

Zdroj: TS MusicServer