Tretí sólový album vynikajúceho gitaristu známeho z kapely Pink Floyd. Tak by sa v stručnosti dal charakterizovať tento projekt.

Tretí sólový album vynikajúceho gitaristu známeho z kapely Pink Floyd. Tak by sa v stručnosti dal charakterizovať tento projekt. Dielo, na ktorého vydanie si umelec nemohol vybrať lepší čas. Po triumfálnom a zdá sa, že i poslednom návrate legendárnej skupiny na tohtoročnom charitatívnom projekte Live 8, akoby Gilmour dával svetu na známosť to ako to s návratom Pink Floyd na scénu reálne vyzerá. Nič sa nekoná.
Hoci mnohí považujú túto platňu za ďalší album milovaných Floydov, treba sa na to pozrieť cez reálne okuliare a uvedomiť si fakt, že predsa je to „iba“ sólový projekt jedného z hudobníkov legendárnej zostavy. Navyše, tento sólový album vydáva Gilmour neuveriteľných 22 rokov po jeho predchodcovi, platni About Face z roku 1984.

Na albume sa nachádzajú piesne i inštrumentálne kompozície, ktoré zložil samotný Gilmour, ale silno mu pritom asistovala i jeho manželka Polly Samson, ktorá zodpovedala najmä za textovú stránku projektu.
Gilmour na albume On A Island spája dohromady na prvý pohľad nezlučiteľné. Ľudovú hudbu s jazzom, orchestrálnou i rockovou muzikou, ktoré spája neuveriteľne nonšalantne prostredníctvom svojho milovaného hudobného nástroja, ktorým je samozrejme gitara, ktorá v hudobných nahrávkach tohto pána dominuje.

K spolupráci na albume si Gilmour pozval mnoho významných hudobných osobností. Medzi nimi poslucháč objaví mená ako Graham Nash, David Crosby, Richard Wright (Pink Floyd), či Guy Pratt. Zaujímavosťou tiež je, že na albume spolupracovalo i niekoľko poľských hudobníkov. Zmes ľudí, ktorá možno navodzuje dusnú atmosféru neprijateľnej rozmanitosti, ale v konečnom dôsledku sa nič také nekoná. Gilmour je Gilmour, človek a muzikant, ktorý má jasné predstavy o svojom hudobnom diele. Autor tak charakteristický, že akékoľvek pokusy jeho spoluhráčov a hostí o zakomponovanie svojho „ja“ do tohto diela sú nepredstaviteľné a umelci, nech by to bol ktokoľvek sa musia prispôsobiť Gilmourovým víziám. Na ostatok, je to predsa on, kto im dovolil vstúpiť na „svoj ostrov“, na ktorom je patriotom, ktorý si nedá len tak do niečoho kecať.

Dlhé tóny a veľmi ležérne tempo. Tak znie hudba Davida Gilmoura, ktorý si hrá akoby sám pre seba, obrazne prenesené na opustenom ostrove, len tak pre potešenie, akoby to ani nemal nikto počuť. Sedí a spomína. V tej hudbe miestami cítiť záchvevy jeho neopísateľnej originality, inde zas zvuk výborných Floydov.

On An Island ani náhodou nie je hitový album a predpokladám, že to nikto od neho ani nečakal. Ide skôr o hudobné čarovanie inštrumentalistu, na ktoré mnohí netrpezlivo čakala viac ako dvadsať rokov. Dočkali sa a to je dôvod na radosť. Hoci si mnohí pravdepodobne mysleli, že táto platňa bude vyzerať inak a nebudú na nej miesta, ktoré budú trochu nudiť. No a čo? Na čo sa chodí na takéto ostrovy? Oddychovať a nudiť sa! A v prípade, že o nudu ide skutočne len v pár krátkych momentoch, dá sa to odpustiť a usúdiť, že ide o unikátny hudobný produkt, ku ktorému má význam sa vrátiť za každým, keď má poslucháč chuť na kus poriadnej muziky.
Ak ku kvalitám tohto projektu prirátame ešte unikátny obal z tvrdého papiera, booklet s textami a unikátnymi fotografiami, neostáva nič iné, iba usúdiť, že ide o hudobnú udalosť, na ktorej si zgustnú všetci, ktorí hudbu nepovažujú za niečo, čo „duní“ v závetrí pri nejakej činnosti. Mimoriadne vydarené, hoci i mimoriadne náročné dielo.

Vydavateľstvo: EMI/Monitor, 2006

Celkový čas: 51:44

Linky: www.davidgilmour.com

Zoznam skladieb:

01.   Castellorizon
02.   On An Island
03.   The Blue
04.   Take A Breath
05.   Red Sky At Night
06.   This Heaven
07.   Then I Close My Eyes
08.   Smile
09.   A Pocket Full Of Stones
10.   Where We Start
 

Zdroj: TS MusicServer