Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Katka Koščová - Naboso

Katka Koščová - Naboso

19.10.2006 - 18:40 | redakcia

Tak kde začať? Snáď hneď na úvod chcem oznámiť všetkým, ktorý mi budú nechávať pod týmto článkom nechutné odkazy, že to, čo tu o tejto platni napíšem je môj názor, za ktorým si stojím, i napriek tomu, že pod článkom nie som podpísaný, čo však nie je môj problém, ale z vonku sa to chápe ťažko.


Tak kde začať? Snáď hneď na úvod chcem oznámiť všetkým, ktorý mi budú nechávať pod týmto článkom nechutné odkazy, že to, čo tu o tejto platni napíšem je môj názor, za ktorým si stojím, i napriek tomu, že pod článkom nie som podpísaný, čo však nie je môj problém, ale z vonku sa to chápe ťažko. Ďalej chcem všetkým rypákom zdôrazniť, že pri písaní tejto recenzie nestál nadomnou nikto z hudobného vydavateľstva a nediktoval mi, čo mám napísať, ako si to mnohí z vás predstavujú. Predkladám vám teda svoj názor na nový album Katky Kočšovej, ktorý je (a to uvádzam hneď na rovinu) obrovským a príjemným šokom.

Priznávam tiež, že som ostal prekvapený, keď som sa dozvedel, že Katka Kočšová na konci októbra vydáva svoj druhý album. Že pracuje na nových skladbách, to som vedel, ale že príde s nimi na trh, to ma nikdy nenapadlo. Počítal som s jarou budúceho roku. Navyše, uvedenie platne Naboso prišlo ako blesk z jasného neba, bez zbytočných komerčných a v dnešnej dobe bohužiaľ i nutných ofukov. Katka prichádza príjemne a ležérne a pritom absolútne tak profesionálne, ako to vie iba ona.

Dodnes si stojím za názorom, že jej debutový album bol výborný. A keby na jeho prípravu bola mala vtedy aspoň o mesiac viac času, bol by ešte lepší. Osobne sa mi však veľmi páčil a našťastie som nebol sám. Po roku a troch mesiacoch je tu však úplne iná Katka. Vyzretejšia, živelnejšia, doslova pani speváčka, ktorej treba vzdať úctu.

Na prípravu materiálu mala totiž približne rok a keďže pesničky pripravovala prevažne sama, s pomocou svojej sprievodnej kapely, dostala do nich všetko to, čo vychádza z jej umeleckého srdca. Dovolím si tvrdiť, že platňu Naboso si Katka napísala rovno na telo a je na tom kus pravdy, keďže na albume v mnohých pesničkách participovala ako spoluautor.

Teším sa hlavne z toho, že si speváčka uvedomila, že na platni je nutné mať hit a najlepšie je ich mať niekoľko, teda pesničky, ktoré sa budú omieľať v rádiách a vo vizuálnej podobe aspoň v televíznych hitparádach. Veľmi dobre viem, že Katka je v prvom rade umelec a až v niektorom ďalšom rade aj komerčný umelec. Preto si ju vážim. Pretože je ochotná ponúknuť poslucháčovi kus svojho ja, kus seba a to i s rizikom, že si ju všimnú iba tí, ktorých zaujíma skutočné umenie. Klobúk dolu. Album Naboso je jasným dôkazom toho, že sa dá vytvoriť i pesnička, po ktorej chňapnú všetky rádiá a navyše to nemusí byť komerčná grcka, za ktorou si nestojí nikto zo zodpovedných, pretože nie je dôležitá kvalita, ale kvantita plného vrecka. To sa našťastie netýka.
Z úvodnej pesničky svojho nového albumu (Posledná) urobila hit na prvé počutie a pritom tam nepoužila jediný umelý nástroj, ktoré sú v súčasnosti tak obľúbené. A o tom je Katka Koščová. O živej muzike, ktorá vychádza z jej vnútra, o poctivosti z umenia a o serióznosti, ktorá sa dá predať i bez škandálov a umelej produkcie.

Na albume je trinásť pesničiek a Katka je presvedčivá v každej jednej z nich. Či ide o rádiové hity (a že ich je tam dobrá polovica), alebo o pesničky, ktoré majú jednoznačnú vizitku – umelecké a poslucháč v nich speváčku rozpoznáva ešte zreteľnejšie. Katka Koščová totiž pripravila najserióznejší hudobný produkt minimálne tohto roku a to sa mi len nechce pátrať v ďalekej histórii. Skláňam pred ňou pomyselný klobúk a ďakujem jej za to, že keď sa ma niekto „vonku“ opýta na dobrú slovenskú speváčku, tak s hrdosťou poviem jej meno. Katka Koščová je totiž skutočná umelkyňa, ktorá ma opäť raz dostala do kolien.
A treba si uvedomiť, že ak som jej debut považoval za excelentný kúsok, tak album Naboso je omnoho, omnoho vpredu pred ním. Je dokonalý, každý tón na ňom má svoje miesto a Katka týmto albumom opäť potvrdila svoju pozíciu. Druhý album je rozhrešením v kariére umelca. Katka ho dostala bez problémov a verím, že už to nebude tá zo Superstar, ale poctivá a žiadaná speváčka. Držím jej palce!

Mimochodom, k umeleckej hodnote celého diela pridávam ešte dokonalý booklet. Najskôr ma nadchla jeho titulná strana, neskôr som ho videl celý a máte sa na čo tešiť. Tie fotky sú rovnko grandiózne ako pesničky z platne, ktorú sme mali možnosť počuť exkluzívne s týždenným predstihom a rovnako skoro vám na ňu prinášame i recenziu. Aby vám bolo jasné do čoho vkročíte, keď si ju pôjdete v pondelok kúpiť.

Vydavateľstvo: Sony BMG Music Entertainment, 2006
Celkový čas: 50:25
Linky: www.katkakosc.sk, www.sonybmg.cz, www.dvdbest.sk

Zoznam skladieb:
01. Posledná
02. Dnes
03. Papierová loď
04. Básnik
05. Nedovoláš sa
06. V obrazoch
07. Nápad
08. Kamienok
09. I Call You My Friend
10. Len ty
11. V tráve
12. Dymová
13. Prievan

Zdroj: TS MusicServer


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti