Je veľmi ťažké vymýšľať stále nové a nové opisy na niečo, čo je už v podstate zavedenou značkou na hudobnom trhu a čo si získalo veľmi veľkú obľubu u poslucháčov.
Pred vianočnými sviatkami, nazvime to, že v jesennej štruktúre vydal Opus hneď šesť tematických albumov z edície Gold, ktoré mapovali slovenskú populárnu hudbu v širokom zábere v období šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia, úspechy na festivale Bratislavská lýra, a momentálne tiež najlepšie a najkrajšie duety, či pomalé skladby, tak všeobecne nazývané slaďákmi. Poslednou skladačkou tohto výnimočného hudobného puzzle je výber najkrajších detských pesničiek.
Ak zoberieme do úvahy, že v archívoch Opusu sa nachádzajú aj pesničky v minulosti deckami milovanej televíznej Zlatej brány, bolo by veľmi jednoduché vyskladať pätnásť silných hitov z tohto programu. Avšak Opus, ktorý už dlhší čas pracuje v inteligentných dimenziách si je vedomý toho, že pred časom vydal tri albumy najväčších hitov Zlatej brány a tak si pesničkami z tohto programu vypomohol naozaj iba čiastočne.
Zvyšok skladačky pokračovania najúspešnejšej slovenskej edície mapuje obdobia, kedy sa „dospelí“ hudobníci pokúšali dostať do detského sveta osobne, ale zároveň sa nestávali iba interpretmi detských hitov, no vyhľadávali aj nové talenty a písali im pesničky. Toto obdobie možno najlepšie deklarovať na legende slovenskej populárnej hudby Petrovi Nagyovi, ktorý k detskej tvorbe po prvý raz hádam „pričuchol“ v období, keď s malou Darinkou Rolincovou naspieval duet Aprílové deti a ten neskôr nasledoval spoločný detský album s Beátou Dubasovou a Vašom Patejdlom. Vzápätí však Peter Nagy prišiel ako objaviteľ detských hviezd Michaela Paštéková, či Martin Madej, pre ktorých napísal mnoho silných a nezabudnuteľných hitov. Všetky tieto dekády sú zmapované aj na tomto výbere a s trochou recesie by sa dalo povedať, že Peter Nagy bol akými detským hitmakerom.
Zostavu dopĺňa prvý veľký detský hit Darinky Rolincovej Prečo krava nenosí žiadnu kravatu a tiež skladba dvojice Noga - Skrúcaný Ide ťava Saharou, pričom tu mám milé podozrenie, že Opus sa musel vysporiadať aj s archívom iného vydavateľstva. Nie som si totiž istý, či debut Nogu a Skrúcaného Keby som bol detským kráľom vyšiel vo vydavateľstve Opus. Dvoma pesničkami na album prispel aj Pavol Hammel, pričom, ak sa opäť nemýlim obe pesničky (Lokomotíva a Mechy) pochádzajú z albumu vrabec vševed, na ktorom sa objavila celá plejáda detských skladieb, ktoré vyšli v rámci osláv niektorej z detských organizácii. Obe pesničky čoskoro oslávia tridsiate narodeniny a aj po tak dlhom čase možno povedať, že sú v podstate vyrovnanými partnermi ostatných piesní na tomto skvelom albume, ktoré pod stromčekom bezpochyby poteší každé dieťa.
Vydavateľstvo: Opus, 2008
Linky: www.opus.sk, www.dvdbest.sk
Zoznam skladieb:
Pokračovanie najúspešnej slovenskej edície, tentoraz mapuje slovenskú populárnu hudbu podľa rokov, žánrov a významných udalostí.
1. Mandarinka Darinka - Michaela Paštéková
2. Počtár* - Ingrid Nastrová
3. Lokomotíva - Pavol Hammel
4. Arabela - D. Rolincová J. Nagyová
5. Prečo krava nenosí žiadnu kravatu - P. Nagy T. Kalivoda
6. Hviezdička* - Ingrid Bauerová
7. Do, re, mi* - Peter Hhaberland
8. Gramofónoví ľudkovia - B. Dubasová, P. Nagy, V. Patejdl
9. Pes a mačka - V. Patejdl & B. Dubasová
10. Bobi - Martin Madej
11. Aprílové deti - P. Nagy & D. Rolincová
12. Mesiačikové úbehy* - Ingrid Bauerová
13. Mechy PAVOL HAMMEL
14. Ide ťava Saharou M. NOGA Š. SKRÚCANÝ
15. Vyspi sa do krásy PETER NAGY
* pesničky zo Zlatej brány
Zdroj: TS MusicServer