Vráťte sa v čase o niekoľko desiatok rokov vzad, potočte kľukou fonografu, vložte platňu a počúvajte pesničky avantgardnej hudobnej dvojice Dva.

V lete roku 2008 natočili Dva (sami seba pomenúvajú tajomne a stroho "Ona" a "On") v podkrovnej miestnosti chaty v malinkej obci Padouchov svoj debutový album 'Fonók', ktorý následne vyšiel vo vydavateľstve Indies Scope Records. Podkladom pre album boli do značnej miery skladby z ich demo albumov 'Kapitán demo' (2006), 'Caligari' (2006) a 'Lappop' (2007), ktoré Dva vydali na jednom CD a predávali na svojich koncertoch.

Album obsahuje ale aj nové, doteraz nezverejnené pesničky ('Krieliškaj', 'Labalibe', 'Bádalisk', 'Strenge'), ktoré nadväzujú na svojskú a originálnu tvorbu projektu Dva, ktorý seba definuje ako 'folklór neexistujúcich národov'. Rozmenené na drobné to znamená kombináciu tanga, kabaretu, cirkusu, popsongu, kuchynského beatboxu a freakfolku. Konečná zvuková podoba albumu 'Fonók' sa dotvorila v Berlíne prostredníctvom producenta menom Jayrope a zvukára Marka Bihlera.

Skladby na tomto albume sú veľmi svojské, poslucháč už po pár sekundách poriadne spozornie pri počúvaní textov a rozmýšľa nad jazykom, v akom sú pesničky napísané. Je to spôsobené tým, že Dva píšu texty svojim vlastným jazykom, ktorý je akousi kombináciou svetových rečí a treba uznať, že to znie veľmi zaujímavo. Tieto texty majú v booklete aj svoje preklady, pri ktorých sa neraz dobre pobavíte – "sava letro rataha zata lidu didados alarade ze taho sata nidita ho aanala rasa ha" je v skladbe 'Fin' preložené: "našla jsem při vaření v kusu zmražené zeleniny tuhle písničku a taky pračlověka".

Vďaka tomuto univerzálnemu imaginárnemu jazyku majú Dva veľkú výhodu v porovnaní s ostatnými hudobníkmi – kdekoľvek na svete koncertujú, znejú veľmi exoticky. Okrem jazyka zaujmú aj minimalistické aranžmány gitary, saxofónu a beatboxu a takisto aj vokály, občas trochu dadaistické a občas akoby vytiahnuté z predvojnových filmov.

Byť plne sústredený počas celého albumu môže byť pri Fonóku trošku náročné, no jedným dychom treba zároveň uznať, že Dva dosiahli to, po čom túžia snáď všetci umelci na svete – sú jedineční a len veľmi ťažko si ich môžete s niekým zameniť. Jayrope a Mark Bihler odviedli ma albume dobrú prácu a výsledný zvuk je ďalším faktorom, ktorý robí z tohto albumu výnimočný počin.

Dva – Fonók
(Indies Scope Records, 2008)


01. Mikrotango
02. Nunovó Tango
03. Kisma Ajoas
04. Három Kérom
05. Francé Trancé
06. Krieliškaj
07. Dua Dua
08. Pingu Hop
09. Nanuk
10. Labalibe
11. Disko Cirkús
12. Fin
13. Valz Liepája
14. Bádalisk
15. Strenge

--
Autor: Juraj Cagáň

Súvisiaci interpreti: DVA