Francis Cabrel je jednou z najvýznamnejších osobností na francúzskej hudobnej scéne. Majster balád a precíteného prejavu má za sebou už 31 rokov aktívnej kariéry a množstvo komerčne úspešných hitov. Aj česká pesničkárka Lenka Filipová si prepožičala melódiu z Cabrelovovho megahitu Je laime a mourir (Milujem ťa k smrti) do svojej skladby Zamilovaná a zožala s ňou podobný úspech. Keď 13-ročný Francis počul v rádiu „Like a Rolling stone“, vedel, že chce hrať na gitaru a spievať.

Francis Cabrel je jednou z najvýznamnejších osobností na francúzskej hudobnej scéne. Majster balád a precíteného prejavu má za sebou už 31 rokov aktívnej kariéry a množstvo komerčne úspešných hitov. Aj česká pesničkárka Lenka Filipová si prepožičala melódiu z Cabrelovovho megahitu Je laime a mourir (Milujem ťa k smrti) do svojej skladby Zamilovaná a zožala s ňou podobný úspech.

Keď 13-ročný Francis počul v rádiu „Like a Rolling stone“, vedel, že chce hrať na gitaru a spievať. Inšpirovaný Bobom Dylanom a Leonardom Cohenom začína skladať prvé šansóny. A úspech na seba nenechal dlho čakať. Po výhre v speváckej súťaži vydáva Francis v roku 1977 svoj debutový album. Prelom v jeho kariére však spôsobil až ten druhý s názvom Le Cheminse de Traverse (Prekážkové cesty), z ktorého sa predalo vyše pol milióna nosičov. Cabrel sa definitívne stal úspešným a uznávaným šansoniérom. Okrem obdivu poslucháčov si rýchlo získal i uznanie kritikov za bravúrnu hru na gitare a sugestívne texty. Nasledovalo ďalších 15 albumov, po ktorých si Francis upevnil miesto na špičke francúzskych šansoniérov. Medzi jeho najznámejšie hity patria Il faudra leur dire, Sarbacane, či  Cest écrit, z ktorých sa predalo viac ako 2 milióny kópií.

Tento rok prichádza Francis Cabrel s novým albumom s názvom Des Rose et des orties (Ruže a pŕhľava). „Ruže pre chvenie pri prvom milovaní; pŕhľava pre tých, ktorí nechcú vidieť nešťastie.“ predstavuje svoj album. 13 melancholických balád. Zmes folku, bluesu a popu. Hudobne sa album príliš nevzďaľuje od Cabrelovej predošlej tvorby. Moderné zvuky sa vo francúzskom šansóne akosi „nenosia“. Zamatový hlas a akustická gitara – to je jednoducho Cabrelov rukopis a záruka autenticity. Čo sa však týka textov, tie nie sú už len reflexiou autorovho vnútorného sveta, ale dotýkajú sa globálnych problémov. V skladbe African tour sa autor venuje téme diskriminácie, Gens formidables zase pojednáva o poslaní umelca v spoločnosti. Skladby na albume sú dôvodom na zamyslenie sa nad osudom spoločnosti i Zeme, ale i príjemným a pokojným hudobným zážitkom.  

Autor: Róber Pospiš

Zdroj: TS MusicServer