Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Lublau – Hádanka

Lublau – Hádanka

02.06.2009 - 13:11 | redakcia

Volajú sa Lublau, pochádzajú zo Starej Ľubovne (kedysi Alte Lublau) a akokoľvek nenápadne a skromne pôsobia, ich debutový album 'Hádanka' sa vonkoncom nemusí cítiť nesebavedomo. Lublau je de facto pokračovaním hudobnej púte Millasa Groova, ktorý debutoval v roku 2005 s albumom 'Dancing with the sun in my eyes'.


K nahrávaniu 'Hádanky' si tento basgitarista, spevák a výhradný autor hudby a textu prizval minulý rok do štúdia gitaristov Igora Fabiana, Roberta Barlíka, bubeníka Vlada Leška a početnú skupinu hostí.


Album začína kľudnou „vybrnkávačkou“ 'Nikto nikdy', ktorá je predzvesťou toho, čo sa v ostatných pesničkách čochvíľa udeje. Millas Groove a jeho družina zaujímavo skombinovali úprimné balady s nabudenými gitarovými pasážami, pričom v tejto titulnej piesni táto kombinácia vyšla na jednotku s hviezdičkou. Nenápadná, no popritom chytľavá skladba, ktorá napriek tomu, že nie je prototypom singla, boduje v hitparádach (môžete ju zachytiť, pokiaľ počúvate správne rádiá).

Napriek tomu, že Lublau pôsobí na koncerte ako nadupaná indie gitarovka, na cédečku hrajú prím hlavne baladické skladby, a to vďaka Millasovmu úprimnému speváckemu prejavu a slovám, ktoré sú raz spoveďou človeka, čo v živote už niečo preskákal a miestami vyznievajú ako hlas dieťaťa, ktorému svet naokolo kladie ustavične nové a nové otázky. Do tejto kategórie balád, ktoré si držia veľmi osobitú, rozprávkovú atmosféru, sa dá zaradiť 'Nelám si hlavu' s príjemným ženským vokálom, 'Ruža' s teplo znejúcimi džezovými vyhrávkami, 'Len náhodou' s minimalistickými aranžmánmi (menej znamená veľakrát viac). Blok smutno-veselých pesničiek pokračuje 'Modlitbou', za ktorú by sa nemusel hanbiť ani Dežo Ursiny a ktorá je akoby spoveďou sklamaného, zroneného človeka na sklonku života: „spovedám sa Pánu Bohu, žil som život bez osohu, spovedám sa v tejto básni, žil som život malých hriešnych“. Silný poetický blok uzatvára akustická 'Čierne kvietky'.


Lublau na albume ukazuje aj svoju inú, energickejšiu tvár - svižné nápevy otvára marš 'Hana' a ľubovnianske ska 'Biely pes', ktoré textom aj myšlienkou trochu zaostávajú za zvyškom albumu. No naštastie je tu ešte 'Zvon' a titulná 'Hádanka', ktoré sú dôkazom, že Lublau dokáže vyprodukovať aj vskutku živelný a nápaditý vypaľovák.

Album končí baladickým trojlístkom 'Apokalyptická', 'Vianočná' a recitatívom 'Vypnúť', ktoré len potvrdzujú, že toto je tá poloha, ktorá robí z Lublau príjemný objav na našej scéne a z 'Hádanky' album, ktorý má v sebe okrem skvelého zvuku aj svoje posolstvo.

Lublau - Hádanka
(Slnko Records, 2009)


01. Nikto nikdy
02. Nelám si hlavu
03. Ruža
04. Len náhodou
05. Modlitba
06. Čierne kvietky
07. Hana
08. Biely pes
09. Zvon
10. Hej!
11. Hádanka
12. Apokalyptická
13. Vianočná
14. Vypnúť


Autor: Juraj Cagáň


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti