Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Zuzana Smatanová - Gemini

Zuzana Smatanová - Gemini

01.11.2009 - 11:33 | Patrik Marflák

Dva roky od úspešného albumu 'Tabletky odvahy' prišla slovenská speváčka Zuzana Smatanová na hudobný trh s dvojalbumom 'Gemini', ktorý vyšiel 12. októbra. Album ponúka fanúšikom dva disky – slovenský a anglický. Na slovenské pomery nie je vydávanie dvojalbumov bežné, avšak Zuzke skrsol tento nápad v hlave už dávnejšie a zrealizovala ho práve v období, kedy mala so svojich šuplíkoch dostatočné množstvo nových skladieb.


Na slovenskom nosiči spolupracovala speváčka s členmi svojej kapely a na anglickom sa podieľal producent Maroš Kachút. Každý z diskov teda obsahuje iný rukopis, ale diametrálne sa od seba nelíšia.

Prvý, slovenský disk otvára Zuzanin letný hit 'Daj ruku do mojej ruky', ktorý je asi každému poslucháčovi dôverne známy. Už tento singel predznamenával akúsi zmenu v technike speváčkinho spevu. Skladba totiž nie je jedinou na albume, kde máme možnosť počuť Zuzkin hlas v optimistickej, veselej rovine, aká sa na predchádzajúcom albume nenachádzala.

Toto je prvý znak, na základe ktorého možno skladby rozdeliť na veselšie a melancholické. Lenže samozrejme dôležitým kritériom sú aj texty, ktoré si znova všetky napísala Zuzana sama, a treba uznať, že sa jej znova podarili. Ona sa totiž nikdy nevenuje iba jednému klišé, ale robí záber na mnohé stránky z ľudského života. Presne taký je aj jej aktuálny album.

Zaujímavým, možno až šokujúcim prekvapením sú či už na slovenskom alebo anglickom disku vyslovene tvrdé skladby. Pri ich prvých tónoch, by som totiž neuhádla, že ide vôbec o slovenského interpreta, a nieto ešte o Zuzanu Smatanovú. Hovorím konkrétne o skladbách 'Zo zásady' a 'Soldiers And Their Wifes'.

Popri veselých a tvrdých skladbách nemožno zabúdať na melancholické skladby, ktoré mali v Zuzkinom podaní vždy svoju kvalitu a vždy sa tešili veľkej obľube. Svoju hĺbku má samozrejme aj druhý singel, "seriálová" skladba 'Stačí si priať', avšak do jesennej melanchólie nás vovedú až skladby ako 'Čo má prísť, príde', 'Zajtra možno skôr', 'Dôvera', 'Blacberries In Borcelain', 'A Doctor' či 'Winter'.

Na základe vyššie spomenutého nevyplýva nič iné ako to, že Zuzke sa opäť podaril vynikajúci album, pričom kvalita nepodľahla kvantite. Speváčka vytvorila dvadsať nových skladieb, z ktorých si snáď každý, kto si album vypočuje nájde nejakú tú svoju srdcovku.

Okrem tradičných „smatanoviek“ je na albume dosť prekvapení či už v podaní výrazných, doteraz od Zuzany nepoznaných vokálov alebo pomerne veľké zastúpenie klávesových nástrojov, ktoré na jednej strane dodali skladbám dynamiku a veselosť a na druhej strane pôsobia veľmi jemne a precítene.

Zoznam skladieb:

CD 1:
01. Daj ruku do mojej ruky
02. Nezabudne
03. Čo má prísť príde
04. Stačí si priať
05. Obzri sa
06. Zajtra možno skôr
07. Zamknutý dom
08. Zo zásady
09. Dôvera
10. Čím skôr

CD 2:
01. Soldiers And Their Wives
02. Nuclear
03. Taxi To Garden
04. Rat
05. A Doctor
06. Blackberries In Porcelain
07. Living Room
08. Penny Has Two Days
09. Winter
10. Finally

Text: Miroslava Kuracinová
Foto: Sony Music


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti