Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Various Artists – Indies Scope 2009

Various Artists – Indies Scope 2009

23.01.2010 - 16:43 | Juraj Cagáň

České nezávislé vydavateľstvo Indies Scope Records, ktoré je už dlhé roky známe svojim bohatým katalógom alternatívnej hudby, prináša pre svojich priaznivcov už niekoľko rokov tradičnú kompiláciu toho najlepšieho za predchádzajúci rok. V novembri 2009 sme sa teda dočkali titulu 'Indies Scope 2009', ktorého majiteľom sa môžu stať aj tí, ktorí si zakúpia najnovšie číslo magazínu Nový Populár za ľudové tri eurá.


Samotné vydavateľstvo túto výberovku popisuje ako „Jídelní lístek pro gurmány a milovníky dobré hudby v roce 2009" a s týmto konštatovaním sa dá plne stotožniť.

Album otvára skladba od -123 min. 'Love and sugar', plná temperamentu a jazzrockového groovu, ktorý bol vždy pre kapelu gitaristu a speváka Zdeňka Bínu tak príznačný. Je iróniou osudu, že krátko po vydaní skvelého albumu 'Dream', z ktorého pochádza táto skladba, ohlásila kapela svoj nečakaný koniec. Nemožno si nevšimnúť, že dominanciu na kompilácii majú piesne zo spomienkového albumu na legendárneho českého pesničkára 'Ztracený ve světě - A tribute to Oldřich Janota, na ktorom sa podieľalo až 17 rôznych interpretov s vlastným hudobným pohľadom na Janotovu tvorbu. Výberovka obsahuje cover verzie od Jany Vébrovej & Ivana Achera a od formácii Tara Fuki, Traband a Minach.

Vydavateľstvo sa vo svojom katalógu môže popýšiť viacerými skupinami, ktoré majú ľudové motívy nielen v notách, ale hlavne v krvi. Do výberovej osemnástky sa z tejto špecifickej hudobnej scény dostala trojica Tomáš Kočko & Orchestr ('Kračún'), Jiří Pavlica & Hradišťan ('Dřímotěnka') a Cimbálová muzika S.Gabriela ('Čo robíš, Hanička, Hanka'). Nie veľkou zachádzkou je krátky výlet do rómskych hudobných zákutí (Braagas – 'Una tarde de verano' resp. Ida Kellarová & Jazz famelia - 'Šunes man'), či pesničky s príjemných nádychom world music (Al-Yaman – 'Si-Raa', Tim Eriksen – 'Every sound below').

Silnými miestami na platni sú dve balady – nadčasový 'Tulák' od Martina E. Kyšperského a jeho brnianskej formácie Květy a éterická 'Dřevorubecká' v podaní vsetínskych Žamboši. Špeciálnou kategóriou je „bejbypankový“ projekt Kašpárek v rohlíku (kapela a zároveň detské divadelné predstavenie) a ich 'Lupiči povidel' s neprehliadnuteľným hlasom a rukopisom Milana Caisa (Tatabojs).

Divokými a temperamentnými výčinmi obdarila kompiláciu skupina Lesní zvěř skladbou 'Dusty roads' z vynikajúceho debutového eponymného albumu, svojskou dubovou smršťou prispeli Evolution Dejavu ('Kurare'), Fru Fru pridali poetický a tak trochu strašideľný 'Tanec vlků'. Slovenskú (nielen) bluesovú scénu zastupuje nestarnúci Peter Lipa s beatlesáckou 'I saw her standing there', pochádzajúcou z albumu mapujúceho televízny hudobný cyklus 'Blues ze Staré Pekárny'.

Posledná kompilácia vydavateľstva Indies Scope Records môže byť užitočnou pomôckou pre tých, ktorí radi vyhľadávajú zaujímavé a netradičné tituly, no zároveň je aj výborným sprievodcom pre hudobných fajnšmekrov, ktorých zaujíma, čo sa aktuálne deje na českej hudobnej scéne.


Various Artist – Indies Scope 2009
(Indies Scope Records, 2009)01. -123 min. - Love And Sugar (z albumu Dream)
02. AL-Yaman - SI-RAA (Insanyya)
03. Evolution Dejavu – Kurare (Evolution)
04. Lesní zvěř - Dusty Roads (Lesní zvěř)
05. Fru Fru - Tanec vlků (Až přiletí tučňák)
06. Květy – Tulák (Myjau)
07. Kašpárek v rohlíku 2 feat. Mardi & Milan Cais - Lupiči povidel (Kašpárek navždy)
08. BraAgas - Una Tarde De Verano (Tapas)
09. Tomáš Kočko & Orchestr – Kračún (Koleda)
10. Ida Kelarová & Jazz Famelia - Šunes man (Aven Bachtale / Buďte šťastní)
11. Žamboši – Dřevorubecká (Přituhuje)
12. Jiří Pavlica & Hradišťan – Dřímotěnka (Studánko rubínko)
13. Cimbálová muzika S.Gabriela - Čo robíš, Hanička (Z Uher do Moravy)
14. Tara Fuki – Čekání (Ztracený ve světe: Tribute to Ondřej Janota)
15. Jana Vébrová & Ivan Acher - Červen na Svaté (Ztracený ve světe: Tribute to O. Janota)
16. Traband - Druhý břeh (Ztracený ve světe: Tribute to O. Janota)
17. Minach - Tvůj stín (Ztracený ve světe: Tribute to O. Janota)
18. Peter Lipa - I Saw Her Standing There (Blues ze Staré Pekárny č. 4)
19. Tim Eriksen - Every Sound Below (Northern Roots Live in Namest)

--
Autor: Juraj Cagáň


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti