Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

The Swan Bride - 2

The Swan Bride - 2

The Swan Bride - 2 22.05.2010 - 01:50 | Miroslav Meňhert

"Dámi a páni, vitajte na palube, ten život za veľa nestál, zapnite si pásy a vypnite mobily, pripravte sa na jazdu..." Týmito slovami (ale pravdaže v angličtine) nás vítajú žilinskí The Swan Bride na okružnej jazde po svojom prvom albume a zároveň druhej nahrávke (ich debutom bola EP Monsters in your Drawers).


Album s jednoduchým názvom '2' pokračuje tam, kde nás EP zanechala. Osobnostný a kompozičný rast možno zaznamenať už pri prvej, v úvode citovanej skladbe 'Styx Travel Inc'. Tá nám súzvukom kabaretných tónov nástrojov a sarkasticky pôsobiaceho textu ukazuje smer, ktorým sa kapela rozhodla uberať. Nie, že by sa vzdala zvuku, ktorý si už stihlo obľúbiť množstvo ľudí prostredníctvom EP a vystúpení. Skôr nám dáva najavo, že zoskupenie sa nebojí expandovať svoj zvuk aj do netradičnejších polôh moderného, až divadelného kabaretu a citovať tak svojim štýlom takých velikánov ako Pink Floyd a ich skladbu The Trial, alebo klavíristku Amandu Palmer či klasickú alternatívnu zostavu The Cure.

'Dvojka' však nie je albumom parafráz a načahovaním sa k známym zostavám, hoc dravosť hlasu speváka spolu s kolísavosťou "rock 'n' rollového valčíku" energickejších skladieb môže evokovať Modest Mouse a introvertnejšie, jemnejšie "povzdychové" (a možno aj vyčítavé) melódie odkazovať k Franz Ferdinand a Robertovi Smithovi. 'Dvojka' je predovšetkým energickou smršťou, ktorá sa nebojí pridaním tónu/akordu/výkriku tu a odobraním ho tam, kde ho všetci očakávajú narúšať konvencie a vytŕčať. Áno, vytŕčať je to slovo čo sa objaví v hlave otvoreného človeka, pretože pochopí, že toto nie je nahrávka vyrobená len pre slovenské publikum a pre našu malú krajinu a hlavne jej alternatívnu scénu predstavuje rozhodne nadštandard.

Tu klesať, tam stúpať, otočka, dolu a prudko nahor. Dvanásť skladieb 'Dvojky' je skutočne jazdou na horskej dráhe v pravom slova zmysle. Výborne to demonštruje napríklad skladba '9 Lives of Frankie the Cat' striedajúca nálady ako na kolotoči. Mimochodom na práve na tejto skladbe hosťoval anglický pesničkár Andrew Hillard. Ďalšou záležitosťou, ktorá rozhodne neostáva nepovšimnutá, je výraznejšie zaradenie klávesových nástrojov. Tie dokonca udávajú prim a skladby ako 'Pirate Song', by bez zvučného Hammondu, boli sotva polovičné. Originálne kúsky sú síce striedané menej originálnymi, čo je však dostatočne vykompenzované chytľavou energickosťou, bez zbytočného tlačenia na pílu.

Po produkčnej stránke pôsobí album nielen dostatočne celistvo, ale aj vyvážene z hľadiska nástrojov. Poslucháč tak nemá pocit, že sa on či zvuk v niečom stráca, niečo pôsobí ako slabý článok, alebo že by zvuk pôsobil nevýrazne a plocho. Aby som však len nechválil, napriek tomu, že nahrávka dokáže poslucháča struhnúť tým správnym smerom, občas sa dostaví ten pocit, že to čo hrá, je tá istá skladba ako tá pred ňou, odlišná len v jemných odtieňoch gitarového efektu,či poupraveného basového riffu. To však vzhľadom na krátkosť skladieb (ktoré tým pádom nepôsobia rozťahane), nie je až takým neduhom ako by sa mohlo zdať.

Vo výsledku sa teda dostáva na trh pomerne kvalitný album (distribuovaný digitálne ako aj vo fyzickej forme CD s bonusom vo forme vinylu), odkazujúci rôznymi smermi, nebojac sa prekvapiť, ale nie už šokovať. Hoci dieru do toho veľkého hudobného sveta neurobí, myslím, že sa nájde dosť ľudí, ktorí sa touto jazdou veľmi radi nechajú zviesť. Chybu tým rozhodne nespravia.

The Swan Bride - 2
(Wagon Records, 2010)


01. Styx Travel Inc
02. A Day Off From Myself
03. Dead Astaire
04. The Rise and Fall of Ichabod K.
05. Lionella
06. Lonely Honeymoon in the Wasteland
07. Nocturnal Groove
08. 9 Lives of Frankie the Cat
09. Freakshow
10. Pirate Song
11. Cabaret Marionette
12. Miss_Understanding

--
Autor: Branislav Hindický


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti