Od kapely so zvučným menom, aké má nitrianska formácia Desmod, sa vždy pri vydávaní nového albumu niečo očakáva. Keď už nie hodnotné umelecké dielo, tak aspoň skladby, ktoré sa budú páčiť rádiám a nebudú úplne rovnaké ako tie predtým. To si zrejme uvedomujú aj samotní členovia kapely, ktorí už názvom albumu - Iný rozmer - odkazujú na niečo nové, neobvyklé. Ôsmy štúdiový album vyšiel iba niečo vyše roka po jeho predchodcovi.

Novinka prináša jedenásť piesní, pričom tri z nich sú v angličtine. Práve angličtina, ktorá sa od debutu 001 (2000) s coververziou Elvisovej klasiky Love Me Tender neobjavila na žiadnom z doterajších albumov Desmodu, je priamym odkazom na názov nového albumu. Kulyho výslovnosť síce nie je excelentná, no možnosť, že vďaka tejto inovácii prerazia za hranice, stále žije.

Iný rozmer dostali aj texty skladieb. Kým predošlý album, ktorým nám kapela ohlasovala koniec sveta, bol zameraný jednostranne na tému lásky či partnerských vzťahov, novinka prináša viac tematickej pestrosti. Najviac pozornosti sa ešte pred samotným vydaním albumu dostalo vážnej tematike sluchovo postihnutých vďaka pilotnému singlu Zvukoprázdno.

Naopak úsmevnými skladbami, ktoré ponúkajú spestrenie, sú piesne 4 ročné trápenia alebo Anonym. Druhá menovaná je akýmsi odkazom pre všetkých neprajníkov, na ktorých sa Desmoďáci dokážu pozerať s nadhľadom a v refréne im odkazujú: "Óóó ani náhodou, nedáme si vziať to, čo nás stále baví. Vyhoďte si to von z hlavy." Priestor dostali aj témy o živote, o ľuďoch a samozrejme aj spomínaná láska, ktorá však na novinke nie je prezentovaná melancholicky až tragicky ako na predchodcovi.

Rozmanitosť tém je síce plusom albumu, ale nezaručuje to hneď aj kvalitu textov. Mnohé z nich pôsobia typicky prvoplánovo, akoby boli takpovediac "zbúchané na kolene", pričom jedinou podmienkou zrejme bolo, aby sa rýmovali a aby refrény obsiahli čo najviac klišé. Zimomriavky a podobné príjemné prejavy sprevádzajúce zážitky zo silnej hudby ma pri počúvaní albumu Iný rozmer oblúkom obchádzali.


Desmod - 4 ročné trápenia

No tu mínusy nekončia. Ďalším, a to neprehliadnuteľným, je vo viacerých skladbách plačlivý spôsob Kulyho spevu, ktorý zrejme verným fanúšikom trhá srdce na kusy v tom pozitívnom zmysle, pretože podčiarkuje emócie. Náročnejším poslucháčom však viac trhá uši, pretože väčšinou ide o emócie bez obsahu. Spevák často znie tak neuveriteľne dojato, že mu skutočne neveríte. Našťastie sa stále vie do svojho hlasu aj poriadne oprieť, čím zlepšuje celkový dojem.

Aspoň po zvukovej stránke prešla kapela očistou, ktorú môžeme vnímať ako návrat ku koreňom Desmodu. Odvrátili sa chrbtom k experimentovaniu so samplami, s ktorými sa zvykli v poslednom období pohrávať, a vrátili sa k čistému a surovému rockovému zvuku. Aranžmány a jednoduché melódie však ničím nevybočujú z pop-rockového priemeru a zjavne vychádzajú z rokmi overeného "receptu na úspech".

Tvorba kapely Desmod na novom albume možno v malej miere nabrala iný rozmer, no naďalej platí, že poteší skôr menej náročných mainstreamových poslucháčov, čo je koniec koncov pre kapelu pozitívom. Zvyšok populácie môže Kulyho a spol. naďalej spokojne ignorovať. Alebo sa o to aspoň snažiť.

Desmod – Iný rozmer
(Universal, 2011)

01. Modlitba
02. Zvukoprázdno
03. Ona a on
04. I would
05. 4 ročné trápenia
06. Anonym
07. Osie hniezdo
08. Insane
09. Neživá
10. Hádaj
11. Turn of the light

--
Autorka: Miroslava Kuracinová