Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Horkýže Slíže sa naštvali a nahrali facku pre nás všetkých

Horkýže Slíže - Pustite Karola

22.09.2017 - 12:10 | Marína Valentovičová

Svoj nový album Pustite Karola sprístupnili zadarmo na Youtube, a to bez veľkých rečí a nečakane ešte koncom augusta, hoci pôvodne avizovali vydanie albumu až na jeseň. Horkýže Slíže sú kapelou, ktorá má takpovediac "na háku". Popularita im nič nehovorí, hoci si získali masové publikum na Slovensku aj Čechách, a na novom albume je cítiť, že ich to tu štve.


Zabudli na slnko z ich predchádzajúceho albumu St. Mary Huana Ganja, aby nahrali nakladačku na spoločnosť. Ich kritike sa nevyhli ani "odrhovačky" v rádiách či domáca politická scéna, no všetko so zmyslom pre humor, typickým pre nitrianske zoskupenie. Horkýže Slíže sú na novom albume verní punk rocku s ľahkými výletmi do iných hudobných žánrov.

Bez servítky a s bolestivou kopou irónie

"Pozri sa naňho. Chrapúň má silné karty a tvári sa, že nemá nič," spieva v úvodnej skladbe Hazard Peter "Kuko" Hrivňák. Príbeh z karbaníckeho klubu divokého západu. Horkýže Slíže si nedávajú servítku pred ústa a ich kritika politického diania či škandálov, ktoré sa v posledných mesiacoch prehnali krajinou, má pichľavé slová aj so zvyčajnou dávkou vulgarizmov. Pri súčasnej spoločenskej klíme a v prípade skladby s veľavravným názvom Nervy sa ani niet čo čudovať.


Nie je núdza ani o absurdné príbehy, ktoré však v sebe skrývajú reálne rysy. "A keď pôjdu obchody, bude prachov veľa. Objednám si cez internet štyri vodné delá. Ale tie vám nepredám, môžete mať nervy, lebo s nimi vypolievam milióny eury. Tuná je pokoj a zatiaľ niekde tam ratatata," spieva sa v singli Ratatata. Výrečná je taktiež skladba o pesničke, ktorá lezie na nervy. Horkýže Slíže s ňou naozaj nemali veľa trpezlivosti. Končí zvukom vystrelenej guľky už po dvadsiatich sekundách. 

Výnimočným záverom albumu je diskusia so známymi mužmi, kde sa Slíže pýtajú: "Starý, čo čil?" a dostavajú odpovede od Bolka Polívku, Karola Čálika, Oldřicha Kaisera, Milana Lasicu, Zdenka Svěráka, Emila Horvátha a ďalších. Všetky boli nahraté špeciálne pre túto skladbu a úplne posledný hlas, ktorý na platni znie, patrí Petrovi Lipovi, ktorý si na rozdiel od ostatných pánov v skladbe Starý Čočil zaspieval.


Hudba, čo vám niečo pripomína

Očakávať od Horkýže Slíže, že sa budú hudobne niekam posúvať je nezmysel. Je to kapela, ktorá si vytvorila na domácej hudobnej scéne vlastnú ligu a nepotrpí si na prevratne originálnu či nezameniteľnú hudobnú stopu. Svedčí o tom aj novinka, ktorá je (mnohými fanúšikmi vítaným) krokom späť k zvuku ich starších albumov. Nahustené gitary a bicie a Kukov rázny spevácky prejav. Spomínaných výletov do iných žánrov okrem punku a rocku, s mocou skladby odľahčiť, nie je veľa. Napriek tomu album nedáva nude šancu.

Nitrania nepatria do stredného prúdu a masovosťou sa vyhýbajú i alternatíve, ale fanúšikov majú všade. Sú sympatickí svojou tvrdohlavosťou a odhodlaním robiť veci jednoducho, ani zďaleka však nie prvoplánovo a bezobsažne. Ich nový album vyšiel v dobe, keď má naša spoločnosť problém odhaliť, čo je pravda a kto ju vlastne povedal a kto potom klame. A čo si naozaj zaslúži rešpekt, je fakt, že hoci Kuko a spol. nejdú meniť a zlepšovať svet, chce sa im nahlas hovoriť o tom, čo je fakt nanič, aj po 25 rokoch na scéne.


Album Pustite Karola prináša príbehy, ktoré môžu rokmi "zľudovieť", tak ako v minulosti mnohé hity Horkýže Slíže, ktoré sa nimi stali aj bez toho, aby ich tlačili rádiá. Kapela si je toho vedomá, a tak vôbec netlačí na hitovosť, ani sa nesnaží hladať si ľahké cestičky k novým fanúšikom. Náhodný poslucháč určite novinku nebude počúvať stále dookola, čo však vôbec nemusí platiť v prípade skalných fanúšikov. Pre tých je zaiste dobrou správou, že Horkýže Slíže dokážu stále robiť svoju hudbu s podstatnými textami, bez póz a prázdnych rečí.

Skupina v októbri rozbehne jesenné pokračovanie svojho doteraz najväčšieho turné po českých mestách, na ktorom oslavuje úctyhodných 25 rokov od svojho vzniku. O slovenskej časti tour zatiaľ nepadla zmienka, no dôvodov vyraziť do slovenských miest je hneď niekoľko. Čas teda ukáže, či sa po nečakane vydanom albume dočkáme aj ďalších prekvapení.

Horkýže Slíže - Pustite Karola
(Spinaker, 2017)

1. Hazard
2. keď budeš na compe
3. Hlasité stony
4. Pesnička
5. Vojtech
6. Ratatata
7. Nebolo to zleee
8. Blues starej ubytovne 2
9. Kozy, husle, Rooney
10. Nervy
11. Bezďák pôjde po červenom koberci
12. Animals
13. Starý Čočil

Album môžete okrem Youtube počúvať aj na Deezeri a ďalších streamingových službách. Fyzické CD zoženiete vo väčšine internetových a kamenných predajní. Autorka: Marína Valentovičová
Foto a grafika: Miroslav Čirka


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti