Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Bat for Lashes - žena, ktorá žiari aj bez trblietok

Bat for Lashes - The Haunted Man

Bat For Lashes - The Haunted Man 24.10.2012 - 18:05 | Michaela Kučová

O novom albume Bat for Lashes sa veľa hovorí už len kvôli jeho obalu. Britská hudobníčka Natasha Khan, ktorá je tvárou, telom i dušou projektu (BFL je jej pseudonym, hoci vystupuje s kapelou), je na ňom zachytená nahá, s rovnako nahým mužským telom prehodeným na ramenách. Čiernobiela fotka však nevyvoláva lacné vzrušenie, ale je vo svojej neprikrášlenej prirodzenosti dokonalou metaforou hudobnej novinky.


Album The Haunted Man je totiž pre Bat for Lashes veľkým krokom. Z titulnej fotografie geniálneho Ryana McGinleyho sa dá jasne odčítať, že Natasha na novej nahrávke zhadzuje z pliec ťarchu minulosti a nepodarenej lásky, a hľadá cestu k samej sebe - úplnej, pravdivej a hlboko ženskej.

V krásnej jednoduchosti

Netreba sa však báť žiadnej ezoteriky, prostredníctvom ktorej niektoré ženy riešia svoje osobnostné krízy. Naopak, duchovno, ktoré bolo ústredným motívom predchádzajúceho albumu Two Suns ustupuje, rovnako ako indiánsko-mystický look pomaľovanej speváčky. Vizuálna i hudobná stránka novej Bat for Lashes idú po čistote a jednoduchosti, bez toho, aby prestali baviť.

Nové pesničky sú priamočiare a úderné, dávajú naplno vyniknúť Natashinmu špecifickému hlasu. To, čo by na jej predchádzajúcej tvorbe mohli symbolizovať ligotavé trblietky, sa na aktuálnej tvorbe premenilo na stabilnú žiaru navigujúcu tmou. Žiadne zlato a kožušina, žiadne dve slnká, len jedna žena a jej svet bez príkras.

Hľadanie a nachádzanie sa

Zo všetkých rozhovorov, ktoré Natasha Khan ku svojmu tretiemu albumu poskytla, vyplýva to isté: že po úspešnom debute Fur and Gold (2006) a ešte úspešnejšom Two Suns (2009), nekonečnom koncertovaní a rozpade vzťahu potrebovala pauzu. Obdobie, ktoré sa v angličtine tak pekne nazýva soul searching, trávila kreslením, pečením koláčov, natáčaním tanečných filmov a obavami, že sa jej už nikdy nepodarí skladať pesničky.

Podobu nových skladieb hľadala spolu s Beckom, Robom Ellisom (spolupracovník PJ Harvey, ktorý sa objavil aj na prvej sólovke Katky Knechtovej) i Adrianom Utleym z Portishead. Výsledné dielo, ktorému Natasha s producentskou dvojicou David KostenDan Carey trpezlivo nechala čas dozrieť, však znie kompaktne.

Bat for Lashes - Laura

Piesňami, ktoré udávajú tón, sú úvodná Lilies a titulná The Haunted Man. Premena snov na nočnú moru, snaha oprostiť sa od pút, ktoré držia človeka v minulosti, a vyhnať všetkých duchov, to všetko sa stupňuje v The Haunted Man. Lilies graduje podobne, no na inej emocionálnej škále – poslucháča priam po okraj naplní Natashin radostný výkrik "Thank God I am alive!". Ďalším výnimočným kúskom je pieseň Laura, ktorej sústredenú krásu sme mohli počuť aj na tohtoročnej Pohode.

Odvážna fotka, odvážne piesne

Tretí album Bat for Lashes je o duchoch minulosti, ale bez strachu z nich. Khan odvážne siaha po tanečných beatoch a sebavedomo buduje krehkú baladu. Album tak paradoxne prináša jej najsmelšie vykročenie do hravých, tanečných miest hudby i tých najosobnejších, intímnych.

Trilkovanie harfy a podobné hudobné "trblietky" ustupujú jednoznačným posolstvám piesní. The Haunted Man je hudobným oprostením sa od prízrakov, hlbokým nádychom po zhodení ťažkého nákladu. Cestou do neznáma i návratom ku koreňom zároveň.

Bat for Lashes - The Haunted Man (minútové ukážky skladieb)

Bat for Lashes - The Haunted Man
(Parlophone, 2012)

1. Lilies
2. All Your Gold
3. Horses of the Sun
4. Oh Yeah
5. Laura
6. Winter Fields
7. The Haunted Man
8. Marilyn
9. A Wall
10. Rest Your Head
11. Deep Sea Diver

Autorka: Michaela Kučová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti