Čerstvá držiteľka ceny MTV EMA 2012 v kategórii určenej alternatívnym interpretom (Best Alternative) v časoch svojich začiatkov poprela akékoľvek pokračovanie vypovedaného príbehu. Teraz k svojmu úspešnému debutu poskytuje dodatok, na ktorom sa vyrovnáva so slávou a inými sklamaniami po svojom. Neuzatvára ním len svoj úspešný rok, ale aj éru prvotnej neskúsenosti.

Ako inak by mohla začať pridaná kapitola oficiálneho debutu Lany Del Rey, než skladbou o ceste za vysnenou kariérou speváčky a snahe preraziť s jednou piesňou. Ride s desaťminútovým sprievodným filmom naznačuje, že talent z YouTube pokračuje v odhaľovaní stránok vlastnej osobnosti a používa pri tom osvedčený sadcore v kombinácii s estetikou hudby 50-tych a 60-tych rokov. Nie je tomu ale úplne tak. Ani jeden track sa nepodobá na ten predošlý a tak Lana ukazuje prostredník kritikom, ktorí pôvodnú verziu Born To Die považovali za ťažkopádny a jednotvárny počin.

Lana Del Rey - Ride

(Tip šéfredaktora: skvelý remix od Photeka)

Nepodceňujte ma

Z ôsmich skladieb druhého CD reedície sála väčšie sebavedomie speváčky a jej odhodlanosť dokázať svoje kvality. Je to počuť hlavne v piesňach, ktoré obsahujú vysoké tóny. Väčšinou sú to momenty vystupňovania pocitov, pri ktorých je poslucháč svedkom väčšej hlasovej akrobacie. Jedným z príkladov je American. Dynamika tu dáva prejavu rodenej Newyorčanky charizmu a erotický náboj súčasne.

To erotické nájdeme servírované priamo na podnose v kontroverznej Cola. Spočiatku flegmaticky oznamuje, že jej "vagína chutí ako kola", no neskôr sa v refréne so svojím fanúšikom mazná, hrá a vábi ho. Najväčší pôžitok mu však spôsobí ku koncu emotívnou desaťsekundovkou, ktorá v tomto prípade znie ako vyvrcholenie. Akoby ste práve zažili zhudobnený sex.

Sláva, sex a to ostatné

Aj textová stránka albumu je samý orgazmus, nie však v tej najpovrchnejšej forme. Treba ho hľadať cez životné príbehy zastúpené v hojnom množstve. O tom, ako sa zo slušného bojazlivého dievčaťa stala žena, ktorá si po prvom sexe užívala jedna radosť, hovorí Gods And Monsters. Ten by sa dal označiť za lyrickú čerešničku na torte celej prílohy s veršami ako "rozdajme si to, toto je nebo, ktoré naozaj potrebujem" alebo "Môžem byť tvoja, keď budem krajšia?".

Náznaky depresie a samovražedných sklonov má text Body Electric. Menami velikánov ako sú spevák Elvis Presley, modelka a herečka Marilyn Monroe či spisovateľ Walt Whitman sa autorka odkazuje na to, čo robí po večeroch, odkedy sa rozišla. Ako text pokračuje, Lana sa javí ako osoba zmierená so svojim životom a užíva si ho. Nič iné jej totiž nezostáva.

Lana Del Rey - Gods And Monsters

Na Born To Die (Paradise Edition) speváčka a jej tím už len doladili detaily, ktoré chýbali predošlej verzii. Dielo a tvorba Lany Del Rey bude vždy vyvolávať otázky a deliť ľudí na tábory. S originálnym umením to už raz tak je. O to je však vzrušujúcejšie objavovať stále nové aspekty jej duše, spôsoby vypisovania sa z problémov, prípadne stotožniť sa s ňou.

Lana Del Rey – Born To Die (Paradise Edition)
(Interscope/Polydor, 2012)

CD 1:  
1. Born To Die
2. Off To The Races
3. Blue Jeans
4. Video Games
5. Diet Mountain Dew
6. National Anthem
7. Dark Paradise
8. Radio
9. Carmen
10. Million Dollar Man
11. Summertime Sadness
12. This Is What Makes Us Girls
13. Without You
14. Lolita
15. Lucky Ones

CD 2:
1. Ride
2. American
3. Cola
4. Body Electric
5. Blue Velvet
6. Gods And Monsters
7. Yayo
8. Bel Air

Súvisiaci interpreti: Lana Del Rey