Ak sa Američanka Laura Pergolizzi, známejšia pod umeleckým menom LP, poohliadne v myšlienkach späť na svoj nedávny bratislavský koncert, môže sa pri spomienkach na Slovensko spokojne pousmiať. Dôvodov má na to hneď niekoľko.

Po minuloročnom vystúpení LP na festivale Pohoda a Dobrom festivale v Prešove pred dvoma rokmi jej Slovensko opäť raz ukázalo, akú veľkú a oddanú fanúšikovskú základňu tu má. Zaplnená aréna Národného tenisového centra bola toho jasným dôkazom.

Väčšinu ľudí, ktorí sa na útlu umelkyňu s neuveriteľne silným hlasom prišli vo štvrtok (27.6.) do Bratislavy pozrieť, spájali minimálne tri veci: túžba počuť kvalitný spev, na vlastné oči vidieť jej multiinštrumentálny talent a prvýkrát naživo počuť a precítiť skladby z jej zatiaľ posledného, v poradí už piateho štúdiového albumu Heart To Mouth (2018), podľa ktorého je pomenované jej aktuálne turné.

Presná ako hodinky

Hneď na úvod treba vyzdvihnúť výbornú organizáciu koncertu, ktorý na minútu presne odštartovala slovenská speváčka Emma Drobná. O 19:00 vybehla na pódium a predviedla skvelú šou, pričom hneď úvodným hitom Smile dostala prítomný dav do koncertnej nálady. Emma potvrdila status jednej z najtalentovanejších popových speváčok, aké na Slovenskú máme, a svoju polhodinku na pódiu si spolu s kapelou patrične užila.

V dokonalom timingu pokračovala aj samotná Laura Pergolizzi. Jej veľkolepý príchod na pódium sprevádzala farebná smršť svetiel. Nepredstavujte si ale žiadne búrlivé ohňostroje, vystrelenie speváčky na javisko spod pódia či dolet zo vzduchu. LP podobné okázalosti nepotrebuje, pretože fanúšikov si získala čímsi úplne iným. Autenticitou, pokorou a nefalšovanou ľudskosťou.

LP v Bratislave, 27.6.2019 Zdroj: Michal DzubinaFoto: Michal Dzubina

Žiadne efekty či laserová šou

Zoznam technických vymožeností, ktorá dotvárali zážitok z takmer dvojhodinového koncertu, bol v tomto prípade naozaj neobvykle skromný. Počas koncertu dokonca nebola použitá ani bočná ani zadná projekcia, scénu dotváral len čierny horizont a bočné šály. Na podlahe pódia bolo umiestnených sedem reflektorov, hore postačila jedna svetelná rampa s dvanástimi reflektormi, ktoré v pravidelnom rytme striedali modrú, červenú a žltú farbu. Vzhľadom na veľkosť pódia AXA arény v NTC toho naozaj nebolo veľa, no za jediné mínus možno považovať absenciu veľkoplošnej obrazovky, ktorá by Laurinu hru na hudobné nástroje, spev a emotívny výraz dokázala priblížiť aj divákom na zadných miestach hľadiska.

O výzore LP s neposednými krátkymi vlasmi sa už popísalo mnoho. Venovali sme sa mu aj my v našom prvom článku o nej, kde sme okrem jej hudobných kvalít vyzdvihli fakt, že LP nepotrebuje stylistov, tucty vizážistov a osobných trénerov, aby fanúšikov oslovila bezchybným zovňajškom.

Imidžu strapatého chlapčiska zostala 38-ročná hudobníčka verná aj po troch rokoch od prelomového úspechu, ktorý z nej spravil najmä v Európe jednu z najžiadanejších speváčok súčasnosti. Na bratislavskom koncerte sa predstavila v pohodlnom oblečení vo svojom typickom ležérnom "unisex" štýle a kučery skryla pod bielym klobúkom. Bola uvoľnená, s publikom komunikovala, usmievala sa a nezabudla poďakovať aj svojej domácej predskokanke, čo naozaj pri zahraničných hviezdach nebýva zvykom. Nielen za pesničky ale aj za sympatické príhovory ju fanúšikovia v pravidelných intervaloch odmeňovali dlhým potleskom.

LP v Bratislave, 27.6.2019 Zdroj: Zuzana MundyováFoto: Zuzana Mundyová

Novinky aj osvedčené hity

Na koncerte odohrala všetkých dvanásť skladieb z albumu Heart To Mouth, ktorý vydala v závere minulého roka. Zakomponovala do nich samozrejme aj svoje "poznávacie znamenia", ktoré sú pre jej tvorbu typické už roky - hvízdanie či hru na píšťalke. Pri spievaní romantických balád bolo cítiť, že veľmi ľúbila a pre lásku v minulosti trpela. Nebolo to však len o rozjímaní pri pomalých piesňach, LP je dušou rockerka, čo demonštrovala aj pridaním úryvkov z piesní od AC/DC či The Rolling Stones na konci dvoch svojich skladieb.

S hudobníkmi zo svojej kapely je speváčka na jednej vlne, v jednom momente sa napríklad pridala k sólu bubeníka a jeden z jeho nástrojov rozozvučala údermi svojej tamburíny. Publikum šalelo, pretože LP si ide svoje. Veci robí presne tak, ako cíti. Napokon, rôzne výkriky či spomínané prekvapivé vsuvky dodávajú jej skladbám riadnu dávku originality. Rodená Newyorčanka si síce za svoje umelecké meno zvolila jednoduchú a "medzinárodnejšiu" skratku svojho mena, no taliansku krv nezaprie. Temperament zdedila po svojich prarodičoch, ktorí pochádzajú z Neapola a sicílskeho Palerma.

Nielen na piesne z prelomového albumu Lost On You ako No Witness, Tightrope či Other People, ale aj na nové skladby ako Dreamcatcher, When I'm Over You, The Power, Die for Your Love alebo One Night in the Sun reagovalo publikum veľmi dobre. No až pri singli Girls Go Wild, ktorý je v posledných mesiacoch veľmi úspešný aj v slovenských rádiách, sa prvýkrát ukázala sila veľkého hitu a publikum sa dostalo do tranzu.

Nič sa však nedá porovnať s posledným z trojice prídavkov, megahitom Lost On You (pred ním to boli skladby Muddy WatersStrange), ktorý možno právom označiť za čerešničku na torte celého koncertu. LP pridala do skladby pár vtipných vsuviek - pri slovách "All I ever wanted was you" zvolala hlasné "UPS!" a keď spievala "Let's raise a glass or two to all the things I've lost on you", tak si s ňou pomyselný pohárik na bývalých partnerov zdvihli azda všetci.

LP v Bratislave, 27.6.2019 Zdroj: Michal DzubinaFoto: Michal Dzubina

Zaslúžený úspech "nenápadnej" skladateľky

Zopár fanúšikov si okrem skvelého koncertného zážitku odnieslo domov aj milý suvenír. Na záver vystúpenia členovia kapely hodili do publika zopár častí hudobných nástrojov, na ktorých hrali nielen oni, ale i Laura. Bubenícke paličky letia medzi fanúšikov bežne, píšťalka či dokonca tamburína však obvykle zostávajú na pódiu a putujú na ďalšie koncerty. Aj to svedčí o tom, že povestná "chémia" medzi publikom a kapelou v tomto prípade fungovala skvele a nadšenie bolo obojstranné.

Ťažko povedať, či LP o podobnom triumfe na opačnom konci sveta niekedy snívala. Určite ju však v jej snahe presadiť sa v pop music posmelil rešpekt tých správnych ľudí. Kým sa totiž preslávila ako speváčka, jej slová a melódie spievali hviezdy ako Rihanna, Christina Aguillera, Cher, Rita Ora či Backstreet Boys. Dnes sa môže, rovnako ako oni, postaviť na pódium v desiatkach rôznych krajín, byť tam sama za seba a užívať si zaslúžený obdiv a potlesk fanúšikov, ktorý väčšina skladateľov a textárov tvoriacich pre popové hviezdy nikdy nezažije. A je vidieť, že si ten pocit naozaj užíva.

Pozrite si rozhovor, ktorý vznikol počas návštevy LP v Bratislave:


Setlist koncertu LP v Bratislave:
(27. 6. 2019, AXA aréna NTC)

1. Dreamcatcher
2. When We're High
3. Dreamer
4. When I'm Over You
5. No Witness
6. The Power
7. Die for Your Love
8. Tightrope
9. One Night in the Sun
10. Girls Go Wild (+ časť piesne You Shook Me All Night Long od AC/DC)
11. Recovery
12. Hey Nice to Know Ya
13. House on Fire (+ refrén piesne Paint It Black od Rolling Stones)
14. Other People
15. Shaken
16. Special

Prídavok:

17. Muddy Waters
18. Strange
19. Lost on You

Autorka: Danka Šoporová
Foto: Zuzana Mundyová (titulná footgrafia), Michal Dzubina