Kapela Nocadeň oslavuje tento rok svoje pätnásťročné pôsobenie na hudobnej scéne. Počas tohto obdobia vydala štvorica Košičanov päť štúdiových a jeden výberový album, zaplavila éter slovenských ale aj poľských rádií niekoľkými nezabudnuteľnými hitmi, nakrútila viacero originálnych videoklipov, absolvovala množstvo koncertov...

To všetko sa stalo dôvodom na jednu veľkú oslavu, ktorá sa práve pri príležitosti 15. výročia kapely konala 1. mája v nádherných priestoroch Štátneho divadla v Košiciach. Výsledkom však nie je iba veľký hudobný zážitok, ale aj prvé DVD kapely Nocadeň, ktoré vyjde na prelome septembra a októbra.

Už len samotný priestor, ktorý je vskutku impozantný, očaril nejedného návštevníka koncertu, a to bolo aj zámerom kapely. "Našim fanúšikom chceme dopriať vždy niečo navyše. Preto sme zvolili divadlo. A keďže sa jednalo aj o nahrávanie DVD, chceli sme ho natočiť v reprezentatívnych priestoroch," vysvetlil výber priestoru Rasťo Kopina.

Divadelná sála tak ponúkla navodenie výnimočnosti ešte skôr, ako sa kvarteto hudobníkov postavilo na pódium. Súčasťou pôsobivej scény bolo niekoľko LED obrazoviek, na ktorých boli počas celého vystúpenia premietané obrazce a efekty dotvárajúce atmosféru jednotlivých skladieb. Svetelné reflektory zase vytvárali pôsobivé kresby na stenách sály.

Divadlo plné hitov aj Elánu

Členovia skupiny sa v úvode vystúpenia ukrývali pred zrakmi divákov za spustenou oponou, ktorá sa začala pomaličky dvíhať počas úvodného intra v podobe inštrumentálnej skladby CXXV. Reakcia fanúšikov bola okamžitá, svojich obľúbencov privítali hlasným potleskom. Za zdvihnutou oponou sa okrem členov kapely nachádzalo aj piano či klávesy, ktoré na koncertoch Nocadeň vôbec nie sú zvyčajné. Hudobné nástroje predznamenávali prísľub niečoho veľkého a netradičného a postupne sa počas večera odhaľovali aj ďalšie prekvapenia.

Prvou spievanou skladbou bol hit Letíš padáš, ktorým hudobníci akoby hneď v úvode naznačili, že divadlo dostane poriadne zabrať. Nasledovali piesne ako Nestrieľajte do labutí, Buď hviezda (čo svieti mi nad hlavou) či Chvíľu. Devätnásťsongový setlist však nebol zostavený iba z najväčších hitov mapujúcich doterajšiu históriu kapely. Jedno z najväčších prekvapení prišlo po tom, ako Rasťo Kopina upozornil na skladbu, ktorú ako kapela nikdy nehrali, no má krásny text, do ktorého sa oplatí započúvať.

Následne uviedol na pódium špeciálneho hudobného hosťa Vaša Patejdla, ktorý si spoza piana zaspieval spolu s Rasťom pieseň svojej domovskej kapely Elán Zvláštny smútok víťazov. Toto prekvapivé spojenie nechalo divákov v nemom úžase, ktorý sa v záverečných sekundách zmenil na burácajúci potlesk. "Všetko najlepšie! Ja len dodám, dúfam a prajem vám, aby ste si túto pesničku mohli zaspievať o ďalších pätnásť rokov," zaprial Patejdl v závere spoločného vystúpenia členom kapely.

Emócie bez zbytočných gest

Na špeciálnom výročnom koncerte mohli fanúšikovia prvýkrát naživo počuť skladbu Las Vegas z albumu Katarzia (2003), počas ktorej sa diváci dočkali hneď dvoch zaujímavých momentov. Tým prvým bol Rasťo odbiehajúci počas skladby od mikrofónu ku klávesom, za ktorými pôsobil doslova štýlovo. Druhým spestrením skladby bol hudobný hosť Rado Česnek, ktorý od tejto chvíle sprevádzal kapelu hrou na saxofón.

Emotívny moment nastal aj v úvodných sekundách piesne Umriem pri tvojich nohách, kedy zostal na pódiu iba líder kapely. Pieseň odspieval po sediačky, bez zbytočných gest, pričom hudobný doprovod mu robili iba sample. Takýmto minimalistickým prejavom však bola podčiarknutá sila a posolstvo, ktoré v sebe song nesie. 

Piesňou Voľným pádom sa kapela s publikom rozlúčila, diváci si však potleskom vypýtali pokračovanie koncertu. Prídavkovú časť odštartoval remix skladby Miska s mliekom, zazneli aj piesne Dávno a Pod lampou. Počas neodmysliteľného hitu Slová už nevravia nič už refrén odspieval nadšený dav, ktorý dostal priestor aj v záverečnej skladbe Steny. Po dlhom standing ovation Robo Kopina potešil jedného z fanúšikov v dave svojím brnkátkom a bubeník Peter Gufrovič hneď niekoľkých obdaroval suvenírom v podobe bubeníckych paličiek. Následne sa Nocadeň po zhruba deväťdesiatminútovom koncerte svojim fanúšikom poďakovali a stratili sa za klesajúcou oponou.

Nocadeň dvíha štandardy

Okrem jednotlivých členov kapely Nocadeň mal na pódiu počas celého večera miesto ešte akoby ďalší, no nie okom viditeľný člen. Bolo ním jedno veľké srdce, ktoré bilo pre hudbu a pre fanúšikov, ktorí prišli kapelu podporiť. Z pódia totiž sálala veľká vďačnosť a radosť z tohto večera, ktorá bola ľahko odčítateľná z tvárí hudobníkov. To potvrdzujú aj slová Rasťa Kopinu, ktorý pre Hudba.sk prezradil, čo pre nich znamená 15. výročie i tento samotný koncert: "Pätnásť rokov skúseností a odriekania s krásnym výsledkom."

Odohraným koncertom sa mnohé ešte len začína. Okrem už spomínaného DVD, ktoré bude obsahovať nielen záznam z koncertu, ale aj dokument Nocadeň v divadle, majú Košičania ešte jeden veľký plán do budúcnosti. "Dvíhať štandardy a samozrejme nová doska s názvom, ktorý zatiaľ neprezradím," dodal na záver skvele naladený líder kapely.

Setlist koncertu:

1. CXXV
2. Letíš padáš
3. Chvíľu
4. Nestrieľajte do labutí
5. Buď hviezda
6. Na čo asi myslíš
7. Zvláštny smútok víťazov (hosť Vašo Patejdl)
8. Bdiem či spím
9. Las Vegas
10. Pre nás dvoch
11. Tvoj mono hlas
12. Umriem pri tvojich nohách
13. Keď skončí táto noc
14. Voľným pádom
15. Miska s mliekom (remix)
16. Dávno
17. Pod lampou
18. Slová už nevravia nič
19. StenyAutorka: Miroslava Kuracinová
Foto: Nocaden.sk

Súvisiaci interpreti: Nocadeň