Slávny autor filmovej hudby Hans Zimmer sa v piatok 2. júna po roku vrátil na Slovensko, aby sa podľa vlastných slov pozrel svojim fanúšikom do očí. Až donedávna bol len šedou eminenciu, autorom hudby k mnohými obľúbeným filmom. Slovákov potešil, keď si na pódium prizval aj kapelu Sendreiovci, a možno tým svoj koncert aj zachránil.

Zimmerova slovenská premiéra na bratislavskom Zimnom štadióne v máji 2016 mala obrovský úspech (reportáž), jeho návrat v rámci turné Live on Tour 2017 bol dobrou správou pre všetkých, ktorí to vlani nestihli. Štadión sa mu tentoraz vypredať nepodarilo, no nemecký skladateľ a multiinštrumentalista bol aj napriek tomu počas celého večera srdečný a zhovorčivý. Ochotne sa pred každým blokom skladieb delil o inšpiráciu a príbehy o tom, ako ten-ktorý film či soundtrack vznikol.

Repertoár skladieb bol však až na niekoľko drobných zmien rovnaký ako pred rokom a pre opätovného návštevníka pomerne predvídateľný.
Zmenili sa vizualizácie k jednotlivým blokom, ktoré tentoraz okrem grafiky, charakteristickej pre film, z ktorého skladby pochádzali, ponúkali detailný pohľad na nástroje v rukách hudobníkov a ich virtuózne výkony. Opakovaný zážitok aj vďaka tomu umožnil nenechať si v prvom pláne zahltiť zmysly výpravnosťou celej šou a na povrch vystúpili detaily.

Hans Zimmer v Bratislave, 2.6.2017 Zdroj: Marko Erd

Zimmerova hudba má ženské nohy

Hans Zimmer na interpretáciu svojich diel do veľkej miery využíva krásne ženy, ktoré zároveň vynikajúco ovládajú svoje nástroje. Do prvého radu stavia štíhle krásavice, zásadne oblečené v krátkych sukniach, ženy-šelmy, vyzývavo rozkročené a nebezpečne, avšak úplne sebaisto šibrinkujúce slákmi nad husľami. Drobná Číňanka Tina Guo je dôkazom, že je možné bravúrne hrať na violončelo a pritom teatrálne pohadzovať po pás dlhými vlasmi a pohľadom predátorky zvádzať obecenstvo.

Ani ostatní hudobníci v národnostne pestrom súbore nepatria medzi všedné zjavy. Oko potešia indický bubeník Satnam Ramgotra s dlhou bielou sarumanovskou bradou a gitarový virtuóz Guthrie Govan v oblaku blonďavých kučier. Je jasné, že kto chce hrať s Zimmerom, musí nielen skvele hrať a zaujímavo vyzerať, ale aj byť poriadny šoumen.

Hans Zimmer v Bratislave, 2.6.2017 Zdroj: Marko Erd

Sendreiovci ako kultúrny most

Skupinu Sendreiovci Zimmer pre seba aj pre celý svet (vrátane Slovenska) "objavil" pred pár rokmi počas nahrávania soundtracku k filmu Sherlock Holmes: Hra tieňov (2011) a prizval ich k spolupráci. V piatok zaúčinkovali ako vítané prepojenie náladou rozdielnych blokov. S orchestrom zadžemovali dve vlastné skladby a dovtedy mierne nerozhodné publikum doslova prebudili.

Pozvánka na hosťovanie prišla neočakávane, aj keď sa o tom hovorilo v podstate už od minuloročného koncertu, kedy rómski muzikanti zahrali slávnemu skladateľovi iba v zákulisí. Dva mesiace pred druhým koncertom dal potom Zimmer v rozhovore s Oliverom Rehákom z Denníka N prísľub, že ich tentokrát pozve aj na pódium. Ale nedialo sa nič a organizátori koncertu ani Sendreiovci do poslednej chvíle nevedeli, či z toho niečo bude. Až napokon vo štvrtok večer, deň pred bratislavským koncertom, kedy Hans Zimmer vystupoval v Budapešti, jeho manažment kontaktoval kapelu aj organizátorov a potvrdil, že svoj sľub splní.

Sherlockovskú Discombobulate preto žiaľ Sendreiovci s "zimmerovcami" nacvičiť nestihli, no ich vystúpenie bolo aj tak veľkým oživením programu.
 Hoci na pódium napochodovali v elegantných oblekoch s motýlikmi a vo večerných šatách, ich živelnosť to neovplyvnilo. Postupne sa k zrýchľujúcemu sa vášnivému rytmu pridávali aj členovia orchestra. Viditeľne dojatý a potešený Zimmer to okomentoval: "Nestaviame múry, ale mosty," a hostí srdečne vyobjímal. Dokonca ich pozval aj na jeden zo svojich ďalších koncertov, ktorý odohrá v piatok 9. júna v nemeckom Frankfurte.

Sendreiovci na koncerte Hansa Zimmera Zdroj: Marko Erd

Program s hviezdičkou

Prvá časť vystúpenia priniesla nevinné a ľahko stráviteľné melódie k snímkam ako Šofér slečny Daisy a Leví kráľ. Druhá bola vďaka temnejším témam, hutnosti prevedenia a drsnej elektronike vo väčšine skladieb vhodná skôr "pre dospelých". Z pódia sa rinula hmatateľná sexuálna energia, podporená vyzývavým oblečením hudobníčok, ktorá zelektrizovala vzduch v sále. Bolo tu zároveň viac priestoru na exhibície, čo si v druhej polovici večera poriadne užil najmä gitarista Niles Marr (syn gitaristu z The Smiths Johnnyho Marra, ktorý s Zimmerom spolupracoval na niekoľkých soundtrackoch vrátane Počiatku a Spidermana a vlani ho na časti turné aj sprevádzal).

Po hrmotnom finále s výnimkou éterickej elégie Aurora, tentoraz venovanej obetiam teroristického útoku v Manchestri bol vyše dvojhodinový prúd filmových skladieb zakončený prídavkom zo Nolanovho sci-fi trháku Počiatok. Slováci aj tentoraz odmenili Zimmerovu suitu plnokrvným standing ovation. Ak by niekto z prítomných zatúžil skladať hudbu k filmom ako Hans Zimmer, môže sa niečo priučiť priamo od maestra v 31-dielnom videokurze a skúsiť tiež zaplniť niekoľkotisícovú arénu.

Prečítajte si: Hans Zimmer pre Hudba.sk: Hovorili mi, aby som sa lepšie učil a nerobil hluk

Hans Zimmer v Bratislave, 2.6.2017 Zdroj: Marko ErdPozrite si celý fotoreport Marka Erda

Setlist koncertu Hans Zimmer Live on Tour v Bratislave:
(2. 6. 2017, Zimný štadión O. Nepelu)

1. Šofér slečny Daisy: Driving 
2. Sherlock Holmes: Hra tieňov: Discombobulate

3. Madagaskar: Zoosters Breakout 

4. Krvavý príliv: Roll Tide

5. Anjeli a démoni: 160 BPM

6. Gladiátor: The WheatThe BattleElysiumNow We Are Free

7. Da Vinciho kód: Chevaliers de Sangreal

8. Leví kráľ: Circle of LifeThis LandKing of Pride Rock

9. Piráti z Karibiku: Jack SparrowOne Day / Up Is DownHe's a Pirate

10. Pravdivá romanca: You're So Cool

- Sendreiovci
11. Muž z ocele: What Are You Going to Do When You Are Not Saving the World?

12. Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti: Is She With 
You? (Wonder Woman Theme)
13. Tenká červená čiara: Journey to the Line

14. Trilógia Temný rytier: Why So SeriousLike a Dog Chasing Cars / Why Do We Fall? / Introduce a Little AnarchyGotham's Reckoning / The Fire Rises

15. Aurora: Aurora (venované Manchestru)

16. Interstellar: Day One / Where we're Going / No Time for Caution / Stay

Prídavok

17. Počiatok (Inception): Dream Is Collapsing / Mombasa / Time


Autorka: Michaela Ivaničová
Foto: Marko Erd