Boli časy, kedy by ste pri nápade ísť na koncert do klubu uprostred leta iba neveriacky pokrútili hlavou. Leto predsa patrí festivalom pod holým nebom, dokonca aj väčšina divadiel má prázdniny. Ako to však už na svete býva, časy sa menia. Koncerty v klube počas letnej sezóny už nie sú ničím výnimočným, a dokonca sa tešia aj slušnej návštevnosti.

Inak tomu nebolo ani v prípade sobotňajšej zastávky thrash metalovej legendy Exodus v bratislavskom klube MMC alebo deň predtým v úplne natrieskanom Collosseu na koncerte D.R.I. (reportáž) na opačnom konci republiky, kde údajne nič nie je, no opak je pravdou. 

Organizáciu koncertu Exodus mala pod palcom dnes už etablovaná agentúra A&P Media Production, ktorá má za sebou dobrú dvadsiatku eventov a všetky boli podobného kalibru. Veď posúďte sami, priviesť v relatívne krátkom slede také mená ako Hypocrisy, Soilwork, Blind Guardian, Therion alebo žánrovú odbočku v podobe fenoménu z Faerských ostrovov Eivør si už vyžaduje určité schopnosti. O bezproblémový priebeh akcie sa teda nikto nemusel obávať a fakt, že v prípade organizátorov ide o veľmi milých ľudí, ktorí sú zároveň fanúšikmi (aj) metalovej hudby, je len skvelý bonus. 

Podvečer sa terasy pred klubom postupne zapĺňali čierňavou s logami kapiel Exodus, Slayer či Kreator a všade vládla pohodová a veselá nálada. Brány klubu sa otvorili niečo po siedmej a armáda metalových tričiek sa nahrnula pred pódium v očakávaní, čo predvedie prvý a jediný hosť večera.

Niakara v MMC, 3.8.2024 Zdroj: Branislav Vartovník

Niakara odzadu je Arakain!

Tým bola kapela Niakara, o ktorej som dovtedy vedel len to, že keď ich názov prečítate odzadu, bude z toho Arakain. Dáva to zmysel hlavne preto, lebo mozgom kapely je pôvodný basgitarista tohto legendárneho thrash metalového kvinteta Zdeněk Kub. Na bubeníckej stoličke tróni nemenej známy Pavel Kubát, ktorý pôsobil v kapelách Regon a najmä kultových Root. Gitary má na starosti šikovný a zohratý tandem Martin Pavlíček a Petr Voháňka. Poslednou neznámou v rovnici je spevák, ktorým je nám dobre známy Mayo Petranin z kapely Castaway. 

Neviem, prečo som si myslel, že Niakara bude skôr taký melodický heavy metal, asi kvôli Mayovej prítomnosti za mikrofónom, pričom je už z názvu jasné, o čo pôjde. Darmo, niekedy mi to nedopaľuje a o to väčšie a príjemnejšie bolo moje prekvapenie, keď kapela spustila. Bol to thrash jak remeň a setlist tvorili výhradne skladby od kapely Arakain zo Zdeňkovho pera. Od začiatku do konca ich setu to tlačilo ako lokomotíva, špičkový zvuk to len podčiarkol a klub bol zaplnený rovnako ako pri vystúpení hlavnej hviezdy večera.

Maya Petranina som v tejto polohe videl prvýkrát, zvládol to absolútne suverénne a musím povedať, že tento thrashový chrapľavejší prejav mu nesmierne pristane. Aj môj kolega Braňo, ktorý celú akciu fotil, mi po skončení setu hovorí "ty vole, veď to bolo úplne ako Unearth, strašný tlak!". A veru bolo, a to je aj dôkazom nadčasovosti Zdeňkovej tvorby. Unearth je moderný americký metalcore a vačšina Zdeňkových skladieb je starých niekoľko dekád, no napriek tomu to znelo súčasne a našlapane až hrôza.

Niakara v MMC, 3.8.2024 Zdroj: Branislav Vartovník

Nesmrteľní veteráni z Bay Area

Po trištvrtehodinovom náklade sa páni z Niakara za veľkého potlesku rozlúčili a pódium sa začalo pripravovať pre jedných z pionierov celého žánru. Kapelu spoluzakladal Kirk Hammet, ktorého dnes všetci poznáme ako gitaristu v Metallice a od začiatku jej velí ďalší velikán umenia "behať prstami čo najrýchlejšie po šiestich strunách" Gary Holt. Po tragickom a predčasnom úmrtí Jeffa Hanemana zo Slayer to bol práve on, kto prebral neľahkú úlohu nahradiť ho na tomto poste a bolo jasné, že Exodus si bude musieť dať na chvíľu prestávku. Slayer však v roku 2019 ohlásili koniec (aj keď tento rok majú opäť v kalendári zopár živých vystúpení) a Gary sa mohol vrhnúť do práce so svojou materskou kapelou. Výsledkom ich snaženia je zatiaľ posledný album Persona Non Grata (2021).

Tesne pred deviatou sa v slušne zaplnenej sále zhaslo a čakalo na thrashovú víchricu. Že prídu odchovanci 80. rokov, bolo jasné už pri pohľade na mohutné steny reproduktorov a zosilňovačov značky Marshall. Je obdivuhodné, že sa im aj v tomto veku a pri dnešných technických možnostiach, chce ťahať so všetkým tým vybavením. Ono to však má svoje opodstatnenie, pretože tá sonická tlaková vlna spôsobená stenou z Marshallov sa len tak nahradiť nedá a aj keď zvukár mal prvé dve-tri skladby čo robiť a zvuk bol o poznanie chaotickejší ako v prípade Niakara, nakoniec sa s tým hrdinsky popasoval. Bicie síce zostali po celý čas trochu stratené za tou gitarovou hradbou, no z môjho miesta pri zvukárovom stanovisku to bolo viac-menej v pohode.

Všetci prítomní od začiatku spokojne kývali hlavami, no jednoznačne najviac kývala samotná kapela a na šesťdesiatnikov to bol naozaj obdivuhodný výkon nielen po inštrumentálnej, ale aj po fyzickej stránke. Navyše máloktorá metalová skupina tak intezívne pracuje s publikom ako práve Exodus, a týka sa to všetkých členov okrem bubeníka Toma Huntinga. Ten mal dosť vlastných starostí s obsluhou svojho obrieho setu. Právom patrí medzi najrešpektovanejších bubeníkov v žánri a aj napriek už relatívne vysokému veku a prekonanej rakovine do toho mláti ako o život a bola radosť ho sledovať pri práci. Čo sa týka jeho spoluhráčov, miestami to vyzeralo, že kapela má štyroch frontmanov, pretože páni sa pretekali v interakciách so svojimi fanúšikmi, ktorí im nadšene zobali z ruky. Kto vedel, ten spieval, kto nevedel, ten hučal a každá skladba končila búrlivým potleskom.

Exodus v MMC, 3.8.2024 Zdroj: Branislav Vartovník

Záver plný prekvapení

Došlo sa aj na populárnu koncertnú zábavku – stenu smrti, ktorú naštastie všetci v zdraví prežili. Ku koncu setu sa na pódiu objavil aj na Slovensku žijúci nemecký hudobník Roland Grapow, známy najmä ako gitarista Helloween či Masterplan, aby uviedol skladbu The Toxic Waltz. Gary Holt si s fanúšikmi zavtipkoval, keď spustil ikonicný úvodný riff skladby Raining Blood od Slayer, aby ho vzápätí spevák Steve "Zetro" Souza so smiechom uťal. Inak, setlist bol presne taký, ako Zetro povedal – "all over the place", takže na ploche 90 minút zaznel prierez kompletným katalógom kapely. Ku koncu už som si myslel, že im naozaj musia odpadnúť hlavy, pretože ten výkon bol obdivuhodný. Ani jeden z členov sa nešetril a slovenským fanúšikom venovali 110 percent svojej energie.

Tento koncert bol skutočnou oslavou thrash metalu, či už toho svetového z Bay Area v Kalifornii alebo československého v podaní kapely Niakara, ktorá mimochodom pripravuje nový album. Je super vidieť, že aj počas leta je možné naplniť klub a pokiaľ budú chodiť fanúšikovia, tak budú aj promotéri pozývať kapely, pretože bez toho skrátka nejde. Každý, kto robí toto neľahké remeslo plné rizík a prekvapení poctivo a s láskou, si zaslúži rešpekt a podporu. Ďakujeme A&P Media Production, že to pre nás robíte a tešíme sa nabudúce! 

Článok o koncerte nestačí? Pozrite si takmer polhodinovú videoreportáž plnú rozhovorov s ľuďmi, ktorí k tomuto večeru a metalovým koncertom všeobecne majú čo povedať:

Setlist koncertu Niakara:

  1. Skrytá Kamera
  2. Jesus Business
  3. 311. Peruť
  4. Ser Chán
  5. Zlatá Generace
  6. Šeherezád II.
  7. Barbaři
  8. Forsage


Setlist koncertu Exodus:

  1. Bonded By Blood
  2. R.E.M.F.
  3. Blood In, Blood Out
  4. Iconoclasm
  5. And Then There Were None
  6. Piranha
  7. Deathamphetamine
  8. Blacklist
  9. Prescribing Horror
  10. The Beatings Will Continue (Until Morale Improves)
  11. Impact Is Imminent
  12. Brain Dead
  13. A Lesson In Violence
  14. Fabulous Disaster
  15. The Toxic Waltz
  16. Strike Of The Beast

 

Exodus v MMC, 3.8.2024 Zdroj: Branislav Vartovník

 

Viac fotiek z vystúpenia Exodus

Autor a video: Tomáš Danišovič