Slovenská párty roka alebo festival sviežich a sexy hudobných žánrov. Grape je oprávnene jedným z hlavných pilierov slovenskej festivalovej sezóny a organizátori pripravili opäť ďalší znamenitý ročník, ktorý nedostala do úzkych ani búrka. Po hudobnej stránke bodovali najmä elektronickí performeri a domáce mená.
Vynikajúco zneli tiež Korben Dallas, ktorým svedčil krytý Suzuki stage aj pomenené a o vokály obohatené aranžmány skladieb. Ako sa robí recesia s metlou na hlave zas ukázal Mišo Kaščák so svojou satirickou retro-punkovou zostavou Vydrapená bužírka punk systém. Z vystúpenia Pary na Grape sa zas už pomaly stáva folklór, frontman Lasky navyše hosťoval aj na koncertoch rôznych iných spriatelených kapiel.
Silný domáci rap aj zahraniční headlineri
Pozitívnym koncertným šokom bol Gleb. Jeho vystúpenie prilákalo pred maličký Red Bull tourbus stage takmer rovnako veľké publikum ako elektropopové hviezdy CHVRCHES hrajúce v rovnakom čase na hlavnom pódiu. Kadencia, rýchlosť a štýl, s akými Gleb podáva svoje príbehy a lyriku profilovanú ulicou, nemá na Slovensku obdobu, čo do veľkej miery reflektoval aj dav rapujúci texty takmer zarovno so svojím idolom.
Na rovnakom pódiu urobili spolu s viacerými hosťami "bordel" aj Ultrazvuk, jedinečné spojenie dvoch výrazných osobností Veca s Tonom S, ktorých funkové retro beaty roztancovali nutne aj tých, ktorí len náhodou prechádzali okolo.
Vystúpenie Ultrazvuku sa síce prekrývalo s britskou gitarovkou The Kooks, blízkosť jednotlivých scén na Grape našťastie umožňuje vychutnať si aj kryjúce sa vystúpenia. Briti sa na rozdiel od slovenskej dvojice na hlavnom pódiu mierne stratili. Niekoľkokrát sa stalo, že frontman Luke Pritchard ďakoval slovami "thank you very much, beautiful creature" znudene pôsobiacemu publiku. Hity ako Ooh La, Jackie Big Tits či Seaside z výborného indie-akustického albumu Inside in / Inside out z roku 2006 síce zazneli v originálnej a nezmenenej podobe, sú už však trochu prežité a ich úspech sa kapele odvtedy zopakovať nepodarilo.
Omnoho sviežejšie a autentickejšie pôsobili ich krajania, londýnski surf-punkeri The Vaccines z Londýna, ktorí odohrali drzú rockovú šou. Na Orange stagei potom ešte zahviezdil šialený rave dánskeho dua Farveblind aj rockeri Tom Grennan z Británie a Yeasayer z USA. Všetky tieto zostavy si značne užívali preplnené festivalové stany, na ktoré zrejme, aj podľa ich pofestivalových reakcií na sociálnych sieťach, nie sú doma až tak zvyknutí.
Pozrite si fotografie z festivalu Grape od fotografky Martiny Mlčúchovej
Za zlý zvuk často organizátor nemôže
Skvelo vyzerajúci a energetický set odohrali Rudimental. Problémom však bolo, že zvuk kvôli nízkej hlasitosti prerušovali aj obyčajné rozhovory ľudí stojacich ďalej od pódia. Obdobné kapely si často nosia na vystúpenia vlastných zvukárov a nad nimi organizátori jednoducho kontrolu nemajú. Problémy so zvukom mali aj prebasovaní indie-popoví Superorganism, ktorým vypadli tiež mikrofóny vokalistov. Frontmanka Orono Noguchi však vystúpenie zachránila spontánnymi mlynskými kolami, ktorými rozburcovala dav.
Sťažnosti padli aj na zvuk priamo pod pódiom počas vystúpenia producenta Jona Hopkinsa. Artové techno v jeho jedinečnom podaní spolu s kombináciou vizuálnej šou a pestrej projekcie bolo aj napriek tomu jedným z najintenzívnejších vystúpení na hlavnom pódiu. Čo sa týka elektronickej intenzity, na plnej čiare vyhráva set fenomenálneho drum&bassového producenta Andyho C, ktorý svojou údernou selekciou bez problémov roztancoval rozľahlý priestor Suzuki stageu.
Na svoje si však prišli aj nadšenci menej agresívnych tanečných žánrov. Na 365.Bank stagei hralo techno, house a ďalšia elektronika 24/7. Jedným z lídrov techno frakcie bol v piatok v noci Daniel Avery, zážitkom však bol aj nezaraditeľný Galaghov set v sobotu ráno. Návštevníkom, ktorí mali postavené stany blízko tohto pódia, ostávalo len dúfať v naozaj tvrdý spánok.
Vynikajúce komornejšie párties prebiehali tiež na piesku v exotickom priestore Good Point, kde sa predstavil napr. Paradiso Rhythm. Nákazlivá ľudová hudba pozývala do tanca tiež v priestoroch Tržnice, kde sa zas predstavili Lomnické čháve a iní majstri slákových nástrojov.
Odhalená Tove Lo a búrka ako ideálna kulisa
Aj napriek tomu, že kvôli búrke sa žiaľ zrušilo niekoľko plánovaných vystúpení (domáci Autumnist a českí Himalayan Dalai Lama), nezdalo sa, že by dážď a búrková aktivita akokoľvek odradila rozjarených návštevníkov od zábavy. Skôr naopak, búrka po dvoch extrémne teplých dňoch akurátne schladila rozpálený areál. Celý festival sa aj tak niesol v duchu búrky, čomu odpovedala napr. pútavo nadizajnovaná búrková brána či dresscode, ktorý nebol na Grape ešte nikdy praktickejší.
Podávanie informácii prostredníctvom appky sa rovnako ukázalo ako praktické riešenie, a tak sa o presunutom vystúpení Tove Lo sa dozvedeli všetci s predstihom. Švédska speváčka odohrala prekvapivo energický koncert, skvelo sa hýbala a aktívne komunikovala s publikom, ktorému sa nehanbila kompletne odhaliť od pása nahor, čím podporila svoju povesť rebelky a hipisáčky.
Kapitolou samou o sebe bol recesistický formát Celé zle. Selekcia retro hitov a evergreenov od Maduaru a MC Erika cez kultové filmové soundtracky á la Ghost Busters, Baywatch, Gumkáčov a Pokémonov, až po nesmrteľné skladby od Alphaville, Britney Spears či Rickyho Martina. Zábavné bolo pozorovať výrazy na tvárach okoloidúcich, ktorí pohľadom neveriacky sledovali tancujúcu masu pred maličkým Nay stageom. Bizarná retro-párty však zaručene urobila náladu všetkým okoloidúcim so zmyslom pre humor.
V skratke, Grape opäť bodoval. Program vyselektovaný pre jasne vyhranenú cieľovú skupinu vypredal festival s mesačným predstihom a to práve preto, že jeho návštevníci dobre vedia, za čím tam idú. Umelecké inštalácie a interaktívne performances, súťaže, workshopy, secret-stage, premietania a urban zóny sú už potom len čerešničkou na torte.
Jediným mierne nezvládnutým rozmerom bol servis v rámci hygieny. Ako nedostatočné sa ukázali sprchy, ktorých kapacita nepokrývala preplnené stanové mestečko. V kalamitnom stave sa relatívne rýchlo ocitli aj záchody a toi-toiky, predísť by sa možno dalo aj blatu, ktoré bolo krízové práve na tých najfrekventovanejších miestach pri prechodoch zo stanového mestečka do areálu. Ide však o aspekty, ktoré tak nejak ku každému festivalu patria a uvažovať o nich nás núti len vysoký štandard, na ktorý Grape a niektoré ďalšie slovenské festivaly svojich návštevníkov naučili. Grape, to je párty ako má byť, a s pridanou hodnotou!
Autor: Matej Kráľ
Foto: Martina Mlčúchová
Súvisiaci interpreti: Billy Barman, Kooks