Začiatkom septembra mieria Briti, ale aj Slováci, Rakúšania, Nemci, Holanďania a ďalší bezhraniční milovníci elektronickej hudby na pobrežie chorvátskej Istrie, aby si užili najväčší európsky "basovo orientovaný" festival Outlook, ktorý už po piatykrát ukázal svoju elektrizujúcu silu.

Outloook festival sa koná len štyri kilometre od mesta Pula priamo pri mori. Pobrežie obľúbeného letoviska sa na štyri dni mení na britské kráľovstvo. Ostrovná hudba, populárna britská móda, odvšadiaľ bolo počuť angličtinu s londýnskym prízvukom, ale okrem toho aj množstvo iných jazykov vrátane slovenčiny. To všetko je neoddeliteľnou súčasťou festivalu Outloook, na ktorom sa každoročne predstavia tí najlepší britskí DJi a producenti takzvanej bass music.

Festival odsúdený na úspech

Už len samotná predstava hudobného festivalu, ktorý sa koná na pláži, pôsobí veľmi exoticky. Outlook samozrejme nie je prvým festivalom konajúcim sa pri mori, no v rámci scény okolo dubstepu a príbuzných žánrov je jednoznačným vrcholom festivalovej sezóny. Denný program začínal vždy na poludnie, kedy sa na dvoch malých pódiách s o to väčším soundsystémom priamo na pláži predstavili dídžeji ako Hatcha, Plastician, Mungo's Hi-Fi, Dub Smugglers a mnohí ďalší. Hlavným poslaním "plážových" DJov bolo baviť prítomných pri kúpaní sa či opaľovaní, a tak sa v rámci menej žánrovo striktnej selekcie mimo hlavného areálu na Outlook dostala napríklad aj hitovka Rude Boy od Rihanny.

Špecialitou Outlooku sú populárne lodné párty. Každý deň vyrazilo na more dvanásť lodí, návštevníci si medzi nimi vyberajú podľa crew, s ktorou by chceli zažiť bláznivý súkromný žúr. O uvoľnenej atmosfére svedčí aj fakt, že lode majp kvôli meškaniu niektorého z bavičov pravidelne problém s vyplávaním z prístavu. Tento rok sa to stalo aj posádke True Tiger, ktorá čakala asi 45 minút na svojho MC-ho. Na veľkú radosť celej posádky sa napokon behom dostal na loď aj meškajúci P Money a štvorhodinová plavba s DJmi Sukh Knight, Blue Bear, Chunky alebo Strategy sa mohla začať.

Všetko podstatné sa však na Outlooku odohráva v noci, čo prináša festivalovým nadšencom aj kúsok sklamania, pretože sa ani zďaleka nedá stihnúť všetko, po čom túžite. Na druhej strane sa nejednému návštevníkovi môže stať, že sa nechá strhnúť atmosférou pri náhodne objavenom pódiu pohodovými rytmami reggae a strávi tam niekoľko hodín. Od polnoci až do rána takto obsadil Mungo's Arenu Jah Shak, ktorý je na Outlooku známy aj vďaka šesťhodinovým vystúpeniam a ani tento rok nesklamal.

Outlook festival 2012
Pozrite si viac fotografií z Outlook festivalu 2012

Digital Mystikz a Skream pripomenuli začiatky dubstepu

Každý večer festivalu vyzeral a znel inak, a preto je veľmi relatívne hovoriť o tom, ktorá noc bola najlepšia. Na Outlooku naozaj záleží aj na tom, ako vám stačia sily, hoci hudobná energia je neskutočná. Okrem dominantného dubstepu dostali priestor aj iné žánre, napríklad CalyxTeebee ukázali svojim vystúpením, že patria k absolútnej špičke drum&bassu.

Ak začínate večer o ôsmej s dubstepovým setom od Icicle, pokračujete s Alixom Perezom (Shogun audio) a potom vás postavia pred pódium, kde hrajú Digital Mystikz, máte chuť plakať od šťastia, aj napriek tomu, že práve sobota – deň veľkých vystúpení, bola upršaná, všade boli veľké mláky a blato, čo návštevníci napokon využili vo svoj prospech. Londýnski dubstepoví vizionári sa predviedli v plnej zostave, Mala, Coki, Loefah a Sgt. Pokes, ktorý sa neskôr objavil aj po boku Skreama. Mala hneď na úvod doprial publiku dnes už klasický dubstepový track Haunted a ani ostatní členovia nepoľavili z nastavenej latky. Outlook sa rozdunel pri veľkých hitoch DMZ ako Anti-War Dub či Ancient Memories, ale na rad sa dostala aj Skreamova skladba Midnight Request Line (2005) - jeden z prvých dubstepových hitov, ktorého remix urobili práve Digital Mystikz.

Už počas ich vystúpenia sa na pódiu objavil vysoký chlapec s ruksakom na pleciach, ktorý sa srdečne zvítal s celou crew – bol to práve Skream, pár hodín predtým, ako si sám získal publikum pod hlavným stageom. Jeden z najznámejších priekopníkov dubstepu predviedol veľkolepú šou, ktorá bola okrem noviniek aj o spomienkach na jeho "zlatú éru" z čias, kedy išlo o výsostne undergroundovú klubovú hudbu. Zazneli tracky ako Exothermic Reaction, Take Time Out, Summer Dreams či Do You Know.

Kúzlo Skreamovho vystúpenia spočíva nielen v kvalite a rôznorodosti jeho trackov, ale najmä je vidieť, že ho to baví, dokáže sa na pódiu odviazať a má moc poblázniť publikum. Nezabudnuteľným zážitkom bol záver jeho vystúpenia, keď o šiestej ráno ponúkol prvé prekvapenie v podobe remixu In For The Kill od La Roux a napokon aj dokonalý záver. Bodkou, na ktorú sa nezabúda, bola skladba Smells Like Teen Spirit od Nirvany, ktorou Skream uviedol unavené publikum do stavu totálnej radosti. Počuť spievať tisícový dav slová "With the lights out, it's less dangerous, here we are now, entertain us" predčilo všetky očakávania. Po vystúpení napísal Skream na Facebook, že vystúpenie na Outlooku bolo jeho osobným vrcholom a podobné pocity si iste odnášali aj mnohí návštevníci.

Čaro Outlooku nie je len v hudbe  

"Every Little Thing's Gonna Be All Right" boli slová, ktoré zakončili vystúpenie junglovej legendy Congo Nattyho s rodinou a dokonale vystihujú aj atmosféru celého festivalu. Outlook je "veľký" v mnohých ohľadoch. Hoci jeho kapacita je len pre 14-tisíc ľudí, na pódiu sa vystriedali obrovské mená elektronickej hudby, ktoré by dokázali pritiahnuť oveľa viac nadšencov. Možno by však tým festival stratil svoj čarovný, až rodinný charakter. Práve množstvo malých detailov totiž robí Outlook výnimočným.

Treba uznať, že organizácia festivalu je na vysokej úrovni, za čím pravdepodobne stojí britský perfekcionizmus. Outlook tvorí dvanásť pódií, ktoré majú až magickú atmosféru. Môžete sa baviť priamo v historickej pevnosti, alebo v prístave či v starých hradbách. Festival funguje bez komerčných sponzorov, takže vás nič nevyrušuje a môžete sa oddávať hudbe.

Toto všetko je však možné predovšetkým vďaka samotným návštevníkom, ktorí sú rozhodnutí obetovať nemalé peniaze (cena lístka bola tento rok 165 eur), dopraviť sa do Chorvátska, vydržať štyri dni v párty režime a užiť si hudbu. Outlook je jednoducho festival, ktorý sa oplatí zažiť a to nie len raz. Croatia, Croatia!

Outlook festival - oficiálne video z ročníka 2011

Autorka: Martina Šimoňáková
Foto: Martina Šimoňáková

Súvisiaci interpreti: Skream