Fanúšikovia dnes už legendárnej skupiny Lucie sa dočkali preloženého koncertu, keď v sobotu večer prežili na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu dve hodiny so štvoricou skvelých muzikantov David Koller, Robert Kodym, Michal Dvořák a P. B.CH. v doprovode orchestra, speváckeho zboru a bubeníka Adama Kollera, ktorý je Davidovým synom. Pôvodne sa mal koncert konať už 20. októbra 2022, ale bol preložený pre ochorenie Davida Kollera.

Veľkolepý projekt Lucie v opeře pripravovala skupina viac ako rok. Pritom mnohí fanúšikovia majú ešte v pamäti koncerty Lucie v opeře z roku 2002. Kapela však postavila nový program, elegantné hudobné aranžmány skladieb v sprievode symfonického orchestra Filharmónie Hradec Králové a speváckeho zboru pod vedením dirigenta Kryštofa Mareka, držiteľa Českého leva za hudbu k filmu Masaryk, ktorý vytvoril nové symfonické aranžmány pre celý program tejto šou.

Lucie hrali bez predkapely, a preto o 20:00 vystúpila na pódium rovno hlavná hviezda večera s prekvapivou úvodnou skladbou. Tou bola coververzia nesmrteľného hitu Lucy In The Sky With Diamonds od legendárnych The Beatles. Potom v bohatom koncertnom setliste nasledovali všetky zásadné hity kapely ako Medvídek, Černí andělé, Oheň, Lucie alebo Amerika. Samozrejme, všetky odeté do nového a atraktívneho orchestrálneho šatu.

Úplne na záver zaznel prídavok Dotknu se ohně a zaplnená aréna hudobníkov odmenila nekončiacim aplauzom. Publikum vytváralo výbornú kulisu počas celého večera, s kapelou si išli fanúšikovia vyspievať hlasivky a svietenie mobilmi vytvorilo čarovnú atmosféru.

Lucie v opeře, Bratislava, 2023 Zdroj: Martina Mlčúchová

Pozrite si celý fotoreport z koncertu

Členovia skupiny Lucie sa zhodujú, že jednou z najväčších a najnáročnejších inovácií bola príprava samotnej organicky dynamickej scény, ktorá využíva najnovšie technológie z oblasti zvuku a vizuálnych efektov, a zároveň osvedčené divadelné princípy. Po prvýkrát prišla kapela s projektom Lucie v opeře v roku 2002.

"Boli to iba dva koncerty, iba sláčiky, bol to iba unplugged koncert. Doba unplugged koncertov bola už v druhej polovici 90. rokov, tak aj nám vždy niekto hovoril, aby sme urobili unplugged. Potom sme si povedali, že by sme to mohli skúsiť. Zobrali sme si k tomu sláčikový orchester a veľký zbor Bambini di Praga, urobili sme dva koncerty. Našťastie ten pražský sme nahrali, veľmi sa nám to páčilo, tak sme to vydali a bola z toho fajn platňa,“ povedal k histórii projektu pre TASR David Koller.

Po 20 rokoch sa kapela k tomuto projektu vrátila. "Hovorili sme si, že by sme to mohli urobiť znova a s celým orchestrom, pretože toto sme nikdy neurobili. Dirigent Kryštof Marek nám napísal veľa aranžmánov do Karlínskeho divadla, kde sa hral niekoľko rokov náš muzikál Větší než malé množství lásky. Poprosili sme ho, či by to nechcel s nami urobiť vo veľkom. Sme tu, máme piaty koncert a tešíme sa z toho, dnes to tu končí. Plánovali sme to už v roku 2019 s tým, že to urobíme v roku 2020 alebo 2021. Posunulo sa to dvakrát, vlastne sme mali dosť času vypočuť si aranžmány. Aj zbory robilo niekoľko aranžérov. Hrá sa to na tie prvé formy, ktoré boli na platniach, pretože sme medzitým tie piesne trocha prerobili na koncertné podoby. Tak sme sa museli vrátiť trocha späť. Som rád, že sme to dokázali," priblížil Koller.

Lucie v opeře, Bratislava, 2023 Zdroj: Martina MlčúchováOrchester aj kapelu riadi dirigent. Ten však štandardne stojí za kapelou a muzikanti naňho nevidia. Ako si s tým poradili? "Keď sú tam nejaké dôležité veci, tak on chodí pred nás a diriguje aj nás. Keď je stoptime, ozve sa tam kúsok Predanej nevesty, čo je trocha hudobne zábavné. S dirigentom Kryštofom sa dobre poznáme a máme ho radi. V roku 2002 som mal na bubnoch spätné zrkadielka, aby som videl na dirigenta, teraz ich nemusím mať," dodal s úsmevom David Koller.

Slováci boli 11. marca prvými v tomto roku, ktorí videli a počuli túto šou. Kapela sa k nej vráti až v závere toho roka, keď odohrá koncerty v Českých Budějoviciach (28.11.), Brne (1.12.) a v Prahe (7.12.).

Setlist koncertu Lucie v opeře v Bratislave:

(11.3.2023, Zimný štadión Ondreja Nepelu)

 1. Lucy in the Sky with Diamonds (Beatles)
 2. Medvídek
 3. Vona říká jó
 4. Krev a Rock ’n' Roll
 5. Laura
 6. Než tě rozkradou
 7. Já to nemám spočítaný
 8. Nejlepší, kterou znám
 9. Černí andělé
 10. Oheň
 11. Fénixovy slzy
 12. Panic
 13. Lucie
 14. Chtěli jsme lítat
 15. Takhle tě mám rád
 16. Rouháš se bohům
 17. Sen
 18. Amerika
 19. Troubit na trumpety by se nám líbilo
 20. Lovec, střelec, doktor a vědec
 21. Chci zas v tobě spát
 22. Šrouby do hlavy
 23. Dotknu se ohně

 

Text: TASR (Hudba.sk edit)

Súvisiaci interpreti: Lucie